Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Poznań powalczy o Grand Prix

Poznań powalczy o Grand Prix

FIVB przyznała Polsce organizację jednego z trzech przyszłorocznych turniejów z cyklu Grand Prix, z udziałem czołowych drużyn świata: Polski, Rosji, USA i Chin. Turniej odbędzie się w dniach 3-5 sierpnia - teraz zaczyna się gra o to... gdzie.

Czy jest szansa, by ich gospodarzem był Poznań? Tak, bo w sierpniu miasto podpisało z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej umowę, która gwarantuje Poznaniowi organizację jednej dużej imprezy siatkarskiej w roku.

Niezależnie od tej umowy jesteśmy zainteresowani przyciąganiem do Poznania takich imprez – deklaruje zastępca prezydenta miasta Maciej Frankiewicz.Poznań złoży aplikację o organizowanie dwóch dużych imprez siatkarskich: Grand Prix i Ligi Światowej mężczyzn [mecz LŚ odbył się w tym roku. Graliśmy wówczas z Japonią – przyp. red.] – mówi związany z Poznaniem członek władz Polskiego Związku Piłki Siatkowej Marek Bykowski. Mamy jednak pewien problem: stan, w jakim jest hala Arena. Jej infrastruktura pozostawia wiele do życzenia. Jest mała i ciasna – dodaje.

Mamy pewne pomysły, co zrobić, by Arenę dostosować i by była ona pewnym kandydatem przy przyznawaniu organizacji Grand Prix. Zaproponujemy wyprowadzenie poza halę np. biura prasowego czy cateringu. W ten sposób powstanie miejsce, gdzie siatkarki będą mogły się rozciągać czy rozgrzewać przed meczem. Będzie też trzeba wyremontować szatnie tak, by powstały cztery pomieszczenia spełniające wymogi FIVB – kontynuje Bykowski.

Według Bykowskiego Arena ma też wiele plusów. Choć jest halą niezbyt dużą (mieści ok. 5 tys. widzów), doskonale sprawdza się przy organizowaniu imprez siatkarskich. Jako miejsce dość kameralne niemal zawsze udaje się w niej doprowadzić do świetnego dopingu. Nie bez znaczenia jest też zdanie ekip telewizyjnych transmitujących mecze, a te, po meczach Ligi Światowej z Japonią – według Bykowskiego – bardzo sobie chwaliły Poznań i Arenę.

Stolica Wielkopolski ma jednak poważnego rywala: Bydgoszcz. Tam jest dużo większa, a co ważniejsze – nowa – hala Łuczniczka, w której bez poważniejszych przygotowań można organizować duże imprezy siatkarskie. Bydgoszcz także zamierza starać się o Grand Prix. Na jej niekorzyść przemawia to, że już w tym roku organizowała takie zawody.

Czy Arenę da się doprowadzić do takiego stanu, by Grand Prix trafiła do Poznania? Jesteśmy w stanie przygotować halę tak, by spełniała one wszystkie warunki niezbędne do organizacji tej imprezy. Powtarzam: jesteśmy bardzo zainteresowani każdą dużą imprezą sportową w Poznaniu, w tym także siatkarską Grand Prix – deklaruje Frankiewicz.

Rozgrywany od 1993 r. turniej Grand Prix siatkarek jest pomysłem Azjatów i to oni przez wiele lat organizowali go u siebie – w Japonii, Chinach, Korei, na Filipinach, w Tajlandii i Indonezji. W Europie pojedyncze turnieje oddano dopiero kilka lat temu, a w 2004 r. po raz pierwszy zorganizowano tu finał.

W Grand Prix, która jest odpowiednikiem męskiej Ligi Światowej, bierze udział 12 najsilniejszych ekip na świecie, w tym mistrzynie Europy – Polki. W rozgrywkach nie dzieli się uczestników na grupy, lecz na turnieje. Przez trzy kolejne tygodnie odbywają się po trzy imprezy – każda w innym mieście. Nasze siatkarki zagrają w dniach 3-5 sierpnia w Polsce (na razie nie wiadomo, w którym mieście), 10-12 sierpnia w rosyjskim Chabarowsku i 17-19 sierpnia w japońskiej Osace.

Na koniec sumuje się wyniki wszystkich turniejów i rozdaje nagrody, których pula przekracza milion dolarów. Grand Prix – podobnie jak Liga Światowa – jest imprezą komercyjną. Runda finałowa Grand Prix w przyszłym roku zostanie rozegrana w chińskim Ningbo w dniach 20-26 sierpnia. Tytułu bronią Brazylijki.

źródło: gazeta.pl, lsk.net.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
turnieje światowe

Więcej artykułów z dnia :
2006-10-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved