Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Polacy ponownie lepsi od Kubańczyków

Polacy ponownie lepsi od Kubańczyków

Drugie spotkanie towarzyskie z kadrą narodową Kuby, ponownie wygrali podopieczni trenera Raula Lozano. W katowickim "Spodku" po raz drugi padł wynik 3:1 dla polskich siatkarzy.

Pierwszy set spotkania był przez większą część niezwykle wyrównany. Do stanu 17:17 żadna z ekip nie potrafiła „zdominować” przeciwnika. Obraz gry zmienił się diametralnie wraz z rezultatem 20:20. Po ładnej kombinacyjnej akcji Sebastian Świderski zmieścił piłkę w parkiecie atakując z drugiej linii, później Michał Winiarski zablokował Corralesa, a następnie Daniel Pliński Dominico (23:20). Zdezorientowani goście dwukrotnie odpowiedzieli autowymi zbiciami, dzięki czemu Polacy mogli się cieszyć ze zwycięstwa 25:20.

Kolejna partia rozpoczęła się po myśli zespołu Kuby (0:2), jednak podopieczni Roberto Garciji szybko się pogubili, mieli problemy z konstruowaniem akcji, co pozwoliło Polakom „uciec” na kilka punktów (11:6). Komfortowy rezultat nie utrzymał się długo – 12:10, 14:10, a już po chwili 15:16 i to Kuba zeszła na przerwę techniczną przy własnym prowadzeniu. Dalsza część seta miała dramatyczny przebieg. Biało-czerwoni dwukrotnie musieli „gonić” wynik (16:18, 19:19, 19:22, 22:22), co udało się w dużej mierze dzięki Winiarskiemu. Wiele krwi napsuł im Yadier Sanchez, który dwukrotnie zaskoczył swoimi zagrywkami Michała Bąkiewicza. W końcówce rozgrywanej na przewagi lepsi okazali się siatkarze z Karaibów, którzy zwyciężyli 26:24.

Od stanu 2:2 aż do końca partii trzeciej podopieczni Raula Lozano nie oddali rywalom prowadzenia. Przez dłuższą część seta ich przewaga wahała się w granicach od 1 do 4 punktów. Kubańczycy starali się utrzymywać kontakt z Polakami, lecz od stanu 18:15 przestało im się to udawać. Przegrali trzy kolejne akcje (21:15), co praktycznie „ustawiło” wynik seta. Autowe ataki Dominico i Comejo dały nam pierwszą piłkę setową, trzy akcje później „kropkę nad i” postawił Michał Winiarski (25:19).

Siatkarze z Kuby nie złożyli broni i przystąpili do kolejnej odsłony spotkania lepiej skoncentrowani, co dobiło się na wyniku (0:2, 2:4, 3:5). Polacy odrobili straty, jednak seria błędów i skuteczne kontry Michaela Sancheza oraz Simona ponownie oddaliły korzystny rezultat (6:10). Przełomowym momentem seta był stan 11:12. Seria bloków Kadziewicza i Żygadły na B. Sanchezie i m.in. skuteczne akcje w obronie (!) Piotra Gruszki wyprowadziły Polaków na prowadzenie, którego nie oddali już do końca spotkania. Matchballa podopieczni Lozano zdobyli przy stanie 24:20, a seta jak i cały mecz wygrali po ataku Michała Winiarskiego (25:22).

Polska – Kuba 3:1 (25:20, 24:26, 25:19, 25:22)

Polacy zagrali w składzie: Michał Winiarski, Daniel Pliński, Paweł Zagumny, Mariusz Wlazły, Łukasz Kadziewicz, Sebastian Świderski oraz Piotr Gacek (libero).

Zmiany: Wojciech Grzyb, Michał Bąkiewicz, Grzegorz Szymański, Łukasz Żygadło, Piotr Gruszka.

Po meczach z Kubańczykami Polaków czeka jeszcze wyjazdowy sparing z Niemcami. Do Japonii (tam zagramy jeszcze z Brazylijczykami) nasz zespół wyleci 1 listopada z Frankfurtu. Kubańczycy natomiast polecą z Polski prosto do Sofii, gdzie rozegrają dwa spotkania z Bułgarami.

A oto co miał do powiedzenia Łukasz Żygadło:

Czy dwunastka była dla mnie zaskoczeniem. Do końca nie wiedzieliśmy kto z dwójki Gacek, Ignaczak pojedzie. Ale po meczach kontrolnych widać było, że trener stawia jednak na Gacka, no i potwierdził to dzisiaj na konferencji.

A jak się Pan czuje jako ten jeden z dwunastu wybranych?

Świetnie się czuję i cieszę się, że jestem w składzie na mistrzostwa. Wiem, że czas który wylosowałem, to „czerwone piórko”, mam już dawno za sobą, staram się już o tym zapomnieć i iść do przodu. Mam nadzieje, że już na następne imprezy będę jeździć jako pierwszy rozgrywający.