Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Andrija Gerić: Reprezentujemy naród a nie politykę

Andrija Gerić: Reprezentujemy naród a nie politykę

Serbia i Czarnogóra zagra ostatni raz pod taką nazwą, z niebiesko-biało-czerwonymi barwami na piersiach, na mistrzostwach świata. Andrija Gerić żartuje, że jemu jest obojętne, czy dres będzie zielony czy różowy, ponieważ on nie przedkłada polityki nad swój naród.

Nikt nas nie pytał pod jaką nazwą chcemy zagrać. Zakwalifikowaliśmy się jednak jako Serbia i Czarnogóra i dlatego pod taką nazwą zagramy na mistrzostwach świata. W moim rozumieniu sportu przewyższa on politykę. Ja na tym jak i na każdych innych mistrzostwach reprezentuję ludzi bez zwracania na to jak mój kraj się nazywa. Może kiedyś moim krajem będzie Vojvodina Nowy Sad, na razie miasto, z którego pochodzę.

Serbia jak oddzielne państwo ma również zmieniony hymn. Podczas Ligi Światowej grano jeszcze hymn Serbii i Czarnogóry „Boze pravde”, jednak w Moskwie gdzie rozgrywany był turniej finałowy Plavi usłyszeli już nowy, serbski hymn „Hej, Sloveni”Bezpiecznie było im zagrać „Hej Sloveni”, a dla polityków, którzy są bardzo pamiętliwi było to po prostu bezpieczniejsze. Ja znam obydwa hymny i teraz moją pieśnią narodową będzie „Hej Sloveni”. Powtarzam, ja reprezentuję naród nie polityków.

Andrija Gerić nie rozmyśla o tym, że wciąż może nazywać się Plavi (Niebieski) czy może jest teraz Cvreni (czerwony). – Teraz jesteśmy Serbią i Czarnogórą, po mistrzostwach świata będziemy Serbią. Z Czarnogórą mamy wiele wspólnego. Nasz obecny trener jest Czarnogórcem. To sport i pomimo polityki trzeba zająć się swoim. Skupiamy się na tym co czeka nas w Japonii a nie jakiego koloru dres założymy.

Trochę mnie śmieszny, że wielu naszych sportowców twierdzi, że będą lepsi nosząc czerwony dres. Naszym obowiązkiem jest reprezentowanie naszej ziemi, jakkolwiek ona by się nazywała, a to czy będziemy nosić niebieskie czy czerwone dresy nie ma żadnego znaczenia. Nasz cel został określony jasno, wszyscy dobrze wiemy, dlaczego się rozdzieliliśmy.

Po Igrzyskach nie mieliśmy już za wiele dobrych wyników. Chciałbym, żebyśmy właśnie podczas tych mistrzostw świata wrócili na samą górę.

źródło: Dnevnik, inf. własna, Sportski Żurnal

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata

Więcej artykułów z dnia :
2006-10-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved