Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > W Radomiu nie robią dramatu z porażek

W Radomiu nie robią dramatu z porażek

Na cztery rozegrane w Pucharze Polski spotkania siatkarze Jadaru Radom przegrali... cztery. Ale prawie nikt nie robi z porażek dramatu. Trener Dariusz Luks jest zadowolony z postawy drużyny, chociaż zauważa błędy.

Ze względu na tegoroczne mistrzostwa świata w siatkówce sezon w ekstraklasie rozpoczyna się dopiero 16 grudnia. Aby najlepsze w kraju zespoły „coś robiły”, wymyślono Puchar Polski w nowej formule. 10 drużyn Polskiej Ligi Siatkówki uzupełniono dwiema, wyłonionymi w eliminacjach z niższych lig i podzielono na trzy grupy. Przez sześć kolejnych tygodni od 7 października zespoły rywalizują w grupach, grając systemem dwóch meczów (sobota i niedziela) każdy z każdym mecz i rewanż. Takie rozwiązanie miało uatrakcyjnić puchar i podnieść jego prestiż.

Faktycznie, przez zapis w regulaminie o automatycznym awansie do ćwierćfinałów zespołów posiadających w kadrze trzech kadrowiczów spowodował, że znamy już sześć zespołów, które awansowały, a pozostali traktują puchar jako „przetarcie” przed ligą.OKIEM KIBICA

W czasie obydwu spotkań radomian z AZS Wkrę-met Częstochowa, wśród kibiców przeważały opinie, że w przypadku Jadaru potwierdza się powiedzenie „nazwiska nie grają”. Pozbawieni wielkich gwiazd radomianie udowodnili, że potrafią walczyć z faworyzowanym rywalem, muszą tylko więcej z sobą grać. Nie było rozpaczy z powodu przegranej, żądań zwolnienia trenera, ale wiele osób widziało błędy popełniane przez oba zespoły i potraktowanie pierwszego meczu przez gości jak sparingu. Częstochowianie zaczęli bowiem bez Roberta Szczerbaniuka, Andrzeja Stelmacha i Brooka Billingsa. Kibice widzieli pomyłki obu zespołów w zagrywce i ataku, problemy z przyjęciem, a następnie właściwym rozegraniem.

OKIEM TRENERA

Błędy widział także trener radomian Dariusz Luks. Ale uważa, że były to dwa mecze walki i jest zadowolony z postawy drużyny. – Zabrakło nam trochę szczęścia, doświadczenia, a może boiskowego cwaniactwa jakie ma Częstochowa, aby wygrać przynajmniej jedno, jeśli nie oba spotkania – mówi Luks. – Pamiętajmy, że naszym celem jest walka o utrzymanie w lidze. Gra w pucharach daje nam możliwość sprawdzenia sił.

Radomianie cały czas grają w osłabieniu, bez trzech kontuzjowanych zawodników: Marcina Kocika, Krzysztofa Niedzieli i Mykoły Karzowa. Jednak trener nie szuka usprawiedliwienia w kontuzjach. Uważa, że to nie jest argument. Jeśli ich nie ma, zespół powinien radzić sobie bez nich.

Mam nadzieję, że porażki w pucharze to frycowe, które wcześniej czy później musielibyśmy zapłacić. Więc może lepiej przegrać w pucharze, a wygrać w lidze? Oczywiście odpowiedzialność za porażki spoczywa na mnie i wcale się przed nią nie bronię – kończy trener.

OKIEM REKONWALESCENTA

Obydwa pucharowe mecze obserwował z trybun kontuzjowany atakujący radomian Krzysztof Niedziela. Przyznaje, że w pierwszym spotkaniu jego koledzy z zespołu radzili sobie w przyjęciu i ataku.

Myślę, że kluczowy dla obu spotkań był czwarty set sobotniego meczu – mówi Niedziela. – Powinniśmy w nim „dobić rywala”, a nie dać mu się podnieść. Gdybyśmy wygrali w sobotę, to sądzę, że zupełnie inaczej potoczyłby się niedzielny mecz, bo to Częstochowa musiałaby szukać sposobu na nas. Ale co ważne i budujące, pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie walczyć z zespołem aspirującym do złotego medalu mistrzostw Polski.

Zdaniem Niedzieli w drugim meczu zabrakło dobrego przyjęcia, bez którego trudno wyprowadzić skuteczny atak.

źródło: Echo Dnia

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga, Puchar Polski

Więcej artykułów z dnia :
2006-10-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved