Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Hala sportowa potrzebna od zaraz

Hala sportowa potrzebna od zaraz

Częstochowska baza sportowa jest przestarzała i remonty stadionów Włókniarza i Rakowa nie zmienią tego obrazu. Aby poprawić sytuację, konieczne są nowe inwestycje - choćby budowa hali widowiskowo-sportowej

Za prezydentury Tadeusza Wrony miasto wydało ponad 20 mln zł na stadion żużlowy. Zaczęto renowację na Rakowie, gdzie właśnie oddawane jest do użytku boisko ze sztuczną nawierzchnią. Wyremontowano halę Częstochowianki, przy Liceum im. Kopernika powstała nowa, a ta przy ZS-ie Norwida jest w trakcie budowy. Zmiany są widoczne, ale to jednak kropla w morzu potrzeb ponaddwustutysięcznego miasta. W Częstochowie brakuje pływalni z prawdziwego zdarzenia, inwestycji wymagają zapuszczone stadiony mniejszych klubów i dzielnicowe boiska. Konieczna jest również budowa hali widowiskowo-sportowej, bo blisko 20-letnia Polonia jest już przestarzała i nie spełnia coraz bardziej rygorystycznych przepisów.

W tym sezonie hala Polonia została warunkowo zaakceptowana do rozgrywek Top Team Cup przez Europejską Federację Siatkówki. Organizowanie meczów elitarnej Ligi Mistrzów, w której za rok chciałaby zagrać drużyna Wkręt-Metu, może okazać się niemożliwe, a o tych z udziałem reprezentacji już teraz możemy tylko pomarzyć. Nasza hala w latach 90. była jedną z nowocześniejszych w kraju. Ale niedługo zaczniemy się jej… wstydzić. Tym bardziej że nowe obiekty rosną wokół jak grzyby po deszczu. W Kielcach, Kędzierzynie Koźlu, Bełchatowie właśnie zostały oddane do użytku. W Łodzi i Gliwicach powstaną giganty, większe nawet od legendarnego katowickiego Spodka. A co z Częstochową?Mamy w klubie ambitne plany. Zbudowaliśmy silny zespół i chcemy walczyć o awans do Ligi Mistrzów – mówi prezes AZS-u SSA Andrzej Szewiński. – Byłoby karą dla kibiców, gdybyśmy musieli najważniejsze mecze w sezonie grać na wyjazdach. Uważam, że budowa wielofunkcyjnej, wykorzystywanej przez 12 miesięcy hali powinna być priorytetem. I nie myślę wyłącznie o potrzebach naszego klubu.

Miasto, które prowadzi w tej chwili kilka inwestycji, pieniędzy na nową halę nie ma i raczej szybko mieć nie będzie. Dlatego szansą dla Częstochowy mogą się okazać pieniądze z funduszów unijnych. Konkretnie tworzonego właśnie przez śląski Urząd Marszałkowski Regionalnego Programu Operacyjnego. Subregion północny (Częstochowa i okoliczne powiaty) ma szansę dostać kilkadziesiąt milionów euro, które trafią do samorządów w latach 2007-2013.

To jest najlepszy moment, aby zacząć lobbing i starać się o budowę np. nowej hali w Częstochowie – mówi Tomasz Stemplewski, szef promocji regionu, turystyki i sportu w Urzędzie Marszałkowskim. – Nie tylko w mieście, ale w też w powiatach należących do subregionu, które będę się musiały zgodzić na taką inwestycję. Trzeba je przekonywać, że hala przyda się wszystkim. Pieniądze zostaną podzielone na innych zasadach niż w ostatnich latach, kiedy Urząd Marszałkowski był zewsząd atakowany przez niezadowolonych. Teraz decyzje będą zapadać w subregionach. Częstochowa sama zadecyduje, na co wykorzysta pieniądze.

Ile może kosztować nowa hala z widownią dla co najmniej czterech tysięcy kibiców? Ponad 28 mln zł wydano na porównywalny (ponad 3 tysiące miejsc) obiekt w Kielcach, który był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Regionalnego. Występują w niej szczypiorniści tamtejszej Vive, odbywają się imprezy rozrywkowe.

Potrzeba budowy była ogromna, tym większa, że zgodnie z decyzją prezydenta Kielc nasze obiekty zostały nieodpłatnie udostępnione młodzieży. Chętnych było wielu, a my mieliśmy ograniczone możliwości – mówi Wojciech Dębski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach. – Nowa hala to element centrum szkoleniowego, jakie chcemy stworzyć. Korzystają z niej piłkarze ręczni, zamierzają tutaj trenować zawodnicy Kolportera Korony i lekkoatleci. Poza tym planowane są imprezy kulturalne.

Autor tekstu: Tadeusz Iwanicki- Gazeta Wyborcza

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Więcej artykułów z dnia :
2006-10-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved