Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Łódź rozpoczyna przygotowania do ME siatkarek 2009

Łódź rozpoczyna przygotowania do ME siatkarek 2009

Łódź doczekała się wielkiej imprezy sportowej. Najlepsze europejskie siatkarki za trzy lata będą walczyły o mistrzostwo Europy w mieście, które ma ogromne tradycje w kobiecej siatkówce. ŁKS, Start czy ChKS przed laty zdobywały mistrzostwo Polski, wychowały wiele reprezentantek kraju.

Mecze będą rozgrywane w dwóch miastach – Katowicach i Łodzi. Rywalem Polski były Włochy. W tajnym głosowaniu 14 osób było za przyznaniem mistrzostw Polsce, przeciwko – pięciu. – Uważam, że o naszym zwycięstwie zdecydowało to, że wystawiliśmy duże miasta z potężnymi obiektami – mówi Bogusław Adamski, wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej. – Dzięki temu władze europejskiej siatkówki mają pewność, że na mecze będzie przychodzić po kilkanaście tysięcy ludzi, jak to było przy okazji Ligi Światowej. We Włoszech mecze siatkówki gromadzą po dwa, trzy tysiące kibiców. Dla promocji tej dyscypliny sportu to bardzo ważne.

Nie bez wpływu na wybór naszego kraju miały też sukcesy polskich siatkarek, zwanych „Złotkami”. Kobieca reprezentacja dwa razy z rzędu zdobywała złote medale mistrzostw Europy.Decyzja zapadła w sobotę, ale specjalna komisja CEV (Europejskiej Federacji Siatkówki) zbierała informacje na temat kandydatów dużo wcześniej. – Już w wakacje prezentowaliśmy walory hali sportowej powstającej przy al. Unii – chwali się Mieczysław Nowicki, dyrektor wydziału sportu UMŁ.

Przedstawicieli CEV interesowało nie tylko to, jak bardzo zaawansowane są prace przy budowie łódzkiego obiektu, ale również infrastruktura. Przede wszystkim miejsca hotelowe, bo na kilkanaście dni trzeba będzie zarezerwować nawet 300 łóżek dla sportowców i gości mistrzostw. – Zaprezentowaliśmy hotele budowane przy ul. Łąkowej i Żeromskiego oraz kolejne, które są w planach – dodaje Nowicki. – I chyba zrobiliśmy dobre wrażenie.

Łódź ma ogromne tradycje w kobiecej siatkówce. ŁKS, Start czy ChKS przed laty zdobywały mistrzostwo Polski, wychowały wiele reprezentantek kraju. Niestety, teraz przechodzą duży kryzys. Ale to z tego miasta pochodzi twórca największych sukcesów polskiej kobiecej siatkówki – Andrzej Niemczyk, stale mieszkający na Bałutach.

Z pewnością duży wpływ na przyznanie Łodzi organizacji mistrzostw Europy miał mieszkający w Łodzi Adamski. – Nie mieliśmy wątpliwości co do wyboru miast – opowiada wiceprezes PZPS. – W Łodzi powstaje piękna hala, dla której impreza będzie świetną promocją. No i miasto leży w centrum kraju, dzięki czemu mamy pewność, że na mecze będą przyjeżdżać kibice z całej Polski. Władze miasta muszą się tylko postarać o wybudowanie hali w terminie i miejsca hotelowe, których wciąż jest za mało.

To nie pierwszy sukces Adamskiego. To dzięki niemu od lat w Łodzi swoje spotkania w Lidze Światowej rozgrywa męska reprezentacja siatkarzy. Za każdym razem do hali przy ul. Skorupki przychodzi ponad 10 tys. wspaniale zachowujących się kibiców. Mistrzostwa Europy odbędą się we wrześniu 2009 roku. W PZPS mają nadzieję, że do tego czasu zakończy się budowa hali.


Łódzka hala sportowa

Jej budowa trwa już rok. Całkowity koszt to ok. 100 mln zł, z czego połowę przekaże miasto. Mecze siatkówki, czy koszykówki będzie mogło oglądać ponad 11 tysięcy widzów. W hali oprócz tradycyjnych zawodów halowych będzie można organizować zawody pływackie (jest możliwość zainstalowania basenu). Będzie też lodowisko. Lekkoatleci będą mieli do dyspozycji m.in. sześciotorową bieżnię. Na zapleczu znajdą się gabinety odnowy biologicznej, a nad trybunami – telebimy. Hala będzie przystosowana również do organizacji imprez estradowych.

autor: Jacek Grabarski – Gazeta Wyborcza

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne, Mistrzostwa Europy

Więcej artykułów z dnia :
2006-10-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved