Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Historia BKS Stal Bielsko-Biała: Awans do I ligi

Historia BKS Stal Bielsko-Biała: Awans do I ligi

W 1955 roku, po zakończeniu rozgrywek w okręgach, odbyły się 3 turnieje - w Tarnowie, Lesznie i Żyrardowie - z udziałem 12 drużyn, które miały wyłonić 6 drużyn - beniaminków ekstraklasy (po spadku 2 ekip z Klasy Wydzielonej pozostało w niej tylko 6 zespołów).

W Lesznie o awans walczyły: Gwardia Wrocław, Start Łódź, Start Gdynia, Zryw Słupsk, AZS Poznań i Kolejarz Gorzów. Awans zdobyły drużyny Gwardii Wrocław i Startu Łódź.

W Żyrardowie w walce o awans spotkały się drużyny: Żyrardowianki Żyrardów, Budowlanych Warszawa, Sparty Olsztyn, Sparty Grudziądz, AZS-u Politechnika Warszawa, Kolejarza Białystok i Włókniarza Pabianice. Awans do ekstraklasy wywalczyły siatkarki Żyrardowianki z Żyrardowa i stołecznych Budowlanych.W grupie tarnowskiej w walce o awans do Klasy Wydzielonej spotkały się następujące drużyny:

-  Kolejarz Stalinogród
-  Tarnovia Tarnów
-  Start Lublin
-  Stal Bielsko

Drużyna Stali Bielsko-Biała uzyskała w tym turnieju następujące wyniki:

Stal Bielsko - Kolejarz Stalinogród  3:0 (10,2,13)
Stal Bielsko - Start Lublin 3:0 (4,3,11)
Stal Bielsko - Tarnovia Tarnów 3:0 (7,7,3)

Z grupy tej awansowały zespoły Stali Bielsko i Startu Lublin. Sukces ten wywalczyły: Mirosława Zakrzewska-Kotula, Wanda Janikowska, Bronisława Ziętek, Władysława Łukańko, Krystyna Pinczer, Maria Zielińska jako zawodniczki podstawowej szóstki i ich zmienniczki: Zofia Świerczek, Józefa Wandzel, Aleksandra Kasperlik, Helena Wolny oraz Małgorzata Płonka. Trenerem zespołu był Zbigniew Tomaszewski.

To wspaniałe osiągnięcie bialskich siatkarek i ich awans do ekstraklasy był możliwy głównie dzięki doskonałej grze Mirosławy Zakrzewskiej-Kotulowej, do której dostroiły się ambicją i walecznością pozostałe zawodniczki. Przed rozpoczęciem eliminacji zespół BKS Stal zasiliła Władysława Łukańko, była zawodniczka bielskiego Włókniarza, która po rocznym pobycie w łódzkiej Unii powróciła do Bielska.

W tym czasie z całego grona bielskich zawodniczek tylko Mirosława Zakrzewska-Kotula występowała w reprezentacji Polski.

Zobacz również:

Prolog

Tak to się zaczęło

Pierwsze sukcesy

źródło: Pod urokiem siatkówki, A. Szendzielorz

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2006-10-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved