Strona Główna > Aktualności > Puchar Polski > PP: Drugie zwycięstwo PZU AZS Olsztyn

PP: Drugie zwycięstwo PZU AZS Olsztyn

Dwa zwycięstwa PZU AZS Olsztyn to bilans spotkań akademików w Pucharze Polski z Jadarem Radom. Dzisiaj po zaciętym pięciosetowym spotkaniu olsztynianie pokonali podopiecznych Dariusza Luksa 3:2.

Pierwszy set rozpoczął się dobrą grą obydwu drużyn. Olsztynianom dał się we znaki nieudany powrót na libero Pawła Kucińskiego. Popularny „Kuciap” nie potrafił odebrać, czy obronić nawet prostych piłek. Jego grę jednak zrekompensowała dobra zagrywka tureckiego nabytku olsztynian – Sinana Cem Tanika. Przy stanie 13-9 trener Dariusz Luks poprosił o przerwę. Po chwili olsztyński szkoleniowiec dał szansę Michałowi Kubiakowi, który jednak psuje zagrywkę. Po znakomitym bloku Pawła Papke mieliśmy już wynik 19:11. Dopiero wtedy radomianie przeszli metamorfozę i z „pomocą” olsztynian Jadar doprowadził do stanu 21:19. Mazowieccy siatkarze przez ten czas grali niemal perfekcyjnie – wspaniała obrona, blok i atak. Kolejne błędy libero Kucińskiego – nieodebrana zagrywka Owczarskiego i słaba obrona. Po zaciętej końcówce ostatecznie PZU AZS wygrywa 25:22.

Druga odsłona meczu rozpoczęła się nierówną grą obu drużyn. Wiele zepsutych zagrywek, ataków w aut – nie tego oczekiwali kibice. Po asie serwisowym Sebastiana Pęcherza i ataku ze środka Jadar wyszedł na prowadzenie 8:9. Jednopunktowa przewaga radomian utrzymała się do stanu 11:12, kiedy to Patryk Czarnowski mocnym atakiem ze środka doprowadził do remisu. Przy stanie 18:18 trener Mazur przeprowadził tę samą zmianę, co w pierwszym secie. Tomasza Stańczuka zastąpił Michał Kubiak. Zmiana wyszła na dobre. Znany ze znakomitej zagrywki Kubiak zdobył asa serwisowego. Przyczynił się też do zdobycia kolejnych cennych punktów. Następna akcja to popis Pawła Papke, który najpierw podbił piłkę nogą, a następnie dwa razy potężnie atakował, jednak szczelny blok Jadaru nie pozwolił na przebicie piłki na drugą stronę. Dopiero Michał Ruciak mocnym zbiciem zakończył tę dramatyczną akcję. Przy stanie 24:19 na zagrywkę wszedł Paweł Papke i asem serwisowym w sam róg boiska zakończył drugiego seta. Po takiej grze akademików trzeci set miał być już tylko formalnością.

Trzecia partia, jak dwie pozostałe, rozpoczęła się wyrównaną grą. Po zepsutej zagrywce S. Pęcherza AZS prowadził 8:7. W następnej akcji dwa razy z rzędu bronił Piotr Lipiński, który automatycznie został wyłączony z rozegrania. Jednak młody i uzdolniony Tomek Stańczuk doskonale poradził sobie z rolą rozgrywającego. Widać dużo błędów po obydwu stronach siatki. Po skończonym ataku Pawła Papke było 16:14. Po pięknej i długiej akcji AZS prowadził 21:19. Jadar jednak doprowadził do remisu. Piorunująca zagrywka Pawlińskiego i niedokładnie przyjęcie olsztynian – efektem była przechodząca piłka, którą bez zastanowienia zbił Sebastian Pęcherz. Do końca seta na parkiecie dominował Jadar, który nie dał szans olsztynianom i wygrał 22:25.

Początek czwartej partii to popis znakomicie grającego Sebastiana Pęcherza, który wspaniale zagrywał i skończył pierwsze sześć piłek. Zdenerwowany Ireneusz Mazur poprosił o przerwę. Dużo niestety nie wskórała, gdyż akademicy z Olsztyna wciąż popełniali głupie błędy. Przegrywali 2:9 po kolejnym znakomitym ataku Grzegorza Kokocińskiego. Ogromna determinacja ze strony AZS – starali się odrobić straty. Zmniejszyli przewagę radomian z 7 do 3 punktów. Kolejna długa, piękna akcja skończyła się zwycięstwem radomian. Coraz głośniejszy doping kibiców zebranych w hali OCSiR pomógł siatkarzom z Olsztyna. Jednak przy stanie 16:17 zagrywkę zepsuł Michał Ruciak. Radomianie poszli za ciosem. Przy stanie 18:23 trener Mazur poprosił o czas. Po zaciętej walce to jednak Jadar Radom wygrywa 22:25.

Tie – break rozpoczął się lepszą grą zdeterminowanych gospodarzy. Po kilku piłkach prowadzili 5:2. Przewaga utrzymała się przez dłuższą część ostatniego seta. Widać było zdenerwowanie drużyn, gdyż obie wiedziały, że mogą zwyciężyć w tym meczu. Przy stanie 14:11 AZS jeszcze traci dwa punkty. Wtedy trener Mazur poprosił o przerwę. Olsztynianie nie dali sobie już „wyrwać” zwycięstwa i po ataku Marcina Owczarskiego w aut zdobywają kolejne dwa punkty w tabeli Pucharu Polski.

Mecz stał na dobrym, wysokim poziomie Polskiej Ligi Siatkówki. Beniaminek pokazał, że będzie walczyć w tym sezonie nie tylko o utrzymanie. W dalszym ciągu utrzymuje się wysoka forma Pawła Papke, który został zawodnikiem meczu w PZU AZS. Z kolei znakomite spotkanie rozegrał Sebastian Pęcherz, który zdobył tytuł najlepszego siatkarza meczu w Jadarze.

To był udany weekend w Ostródzie – tak krótko podsumował Ireneusz Mazur wyjazd siatkarzy PZU AZS Olsztyn na pucharowe mecze z Jadarem Radom. – Odnieśliśmy dwa zwycięstwa nad silnym zespołem i dużo skorzystaliśmy od strony szkoleniowej.

W meczach z Jadarem nie grali kadrowicze. Początkowo trener Mazur zamierzał skorzystać z Marcina Możdżonka i Ricka Lambourna, ale ostatecznie zrezygnował. Nie chciał rezygnować z handicapu, jaki daje co najmniej trzech zawodników w kadrze. – Jadar w podstawowym składzie ma czterech mocno zagrywających zawodników – powiedział trener PZU AZS. – Nasi przyjmujący musieli więc mieć się na baczności. W sobotę wywiązali się z zadania lepiej, w niedzielę trochę gorzej.

Ireneusz Mazur podkreślił, że „jego zespół rozegrał dwa wyrównane mecze. Poziom był niezły, kibice mieli trochę emocji.”

Powracający po kontuzji, libero PZU AZS – Paweł Kuciński powiedział:

– Myślę, że załużyliśmy dzisiaj na brawa. Szczególnie za to, że walczyliśmy do końca z pełnym poświęceniem i zaangażowaniem. Graliśmy w takim składzie w jakim graliśmy. Z powodu naszych kłopotów z kadrowiczami na środku siatki musiał dzisiaj zagrać niedoświadczony Tomek Stańczuk a pomimo tego udało nam się wygrać. Świadczy to o tym, że mamy bardzo wyrównany zespół. W chwili obecnej jesteśmy po ośmiu tygodniach ciężkich treningów i na pewno cieszy nas to zwycięstwo.

PZU AZS Olsztyn – Jadar Radom 3:2

(25:22, 25:19, 22:25, 22:25, 15:13)

Składy:

PZU AZS Olsztyn: Ruciak, Stańczuk, Lipiński, Tanik, Czarnowski, Papke, Kuciński (libero) oraz Kubiak

Jadar Radom: Owczarski, Pawliński, Kokociński, Malicki, Terlecki, Pęcherz, Obdrzalek (libero) oraz Makaryk, Maciończuk