Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Turniej Bogatynia Cup rozpoczęty

Turniej Bogatynia Cup rozpoczęty

Gwardia Wrocław pokonała Tulicę Tułamasz Tułę 3-0, a Centrostal Focus Park Bydgoszcz zwyciężył Naftę Gaz Piłę 3-1 na rozpoczęcie turnieju w Bogatyni. Dziś do gry włącza się Zareczje Odińcowo.

Od niespodzianki rozpoczął się 4. Międzynarodowy turniej w piłce siatkowej kobiet Bogatynia Cup. Gwardia Wrocław potrzebowała tylko trzech setów, aby pokonać rosyjską Tulicę Tuła. W drugim spotkaniu Centrostal Bydgoszcz zwyciężył aktualne wicemistrzynie Polski Naftę Gaz Piłę 3 -1.

Pierwszy punkt turnieju zdobyła Daniela Rojkova, przyjmująca Gwardii Wrocław a potem było już tylko lepiej dla wrocławianek. Od stanu 14:12 w dla gości z Rosji w secie pierwszym, Gwardia zaczęła grać coraz skuteczniej. Na znakomite zagrywki wrocławianek Rosjanki nie miały w dzisiejszym dniu żadnej „recepty”. To pozwoliło podopiecznym Rafała Błaszczyka na wyprowadzanie skutecznych kontr, w których brylowały: Katarzyna Mroczkowska, Daniela Rojkova, Bogusia Barańska oraz Paulina Gomułka. Dwa asy serwisowe Szkudlarek, 20:16 dla Gwardii, podkreśliły przewagę 6. drużyny LSK. Tulica próbowała jeszcze zniwelować różnicę 4. punktów, ale Gwardia grała skutecznie i celny plas w VI strefę gości Barańskiej zakończył pierwszą partię, 25: 22 dla Gwardii.

Na początku drugiego seta za Martę Haładyn pojawiła się Anna Wiśniewska, która zdobyła od razu punkt z zagrywki, wyrównując na 3:3. Następnie gra toczyła się punkt za punkt do stanu 10:10. Wtedy znów do głosu doszły siatkarki Gwardii, które wykorzystały swe atuty w postaci skutecznej zagrywki Wioletty Szkudlarek i efektywnych kontr zespołu – Rojkova, Gomułka. Wynik na tablicy 16:12 dla Gwardii potwierdził znakomitą grę wrocławianek. Rezultat 19:13 to efekt skutecznej gry siatkarek LSK oraz błędów Tulicy (np. atak pod dolną taśmą Anny Iwanovej). W dalszym ciągu Rosjanki nie mogły skutecznie przyjąć zagrywki Gwardii, a dwa błędy w ataku Agaty Karczmarzewskiej przepełniły „czarę goryczy” Tuły i to Wrocław zwyciężył drugą partię 25:16.

Najjaśniejszym punktem Tulicy była młoda Natalia Schaorina, która weszła na początku drugiego seta i została do końca meczu. Jej zagrywka asowa w trzeciej partii spowodowała pojawienie się na tablicy wyników rezultatu 1:3 dla Tuły. Znakomita gra siatkarek Gwardii to pojawienie się szybko na tablicy wyników rezultatu 12:7 dla Polek. W następnych akcjach przewaga Gwardii urosła do stanu 15:9. Jednak w kolejnych sytuacjach Tulica potwierdziła, że jej udział w rosyjskiej Superlidze nie jest przypadkowy, doprowadzając do remisu 17:17. Bogusia Barańska i koleżanki od stanu 20-20 nie wypuściły z rąk swej szansy zwyciężając ten set 25:21 i cały mecz 3-0.

Skutecznie odrzuciliśmy dziś przeciwnika od siatki, wszystkie nasze zawodniczki grały trudna zagrywkę, w efekcie Rosjanki miały duży kłopot w wyprowadzeniu ataku. Cieszy nas to zwycięstwo, choć oczywiście nie przesądza ono niczego, a ni w turnieju, ani w lidze – powiedział Robert Kupisz II trener Gwardii.

Siedem godzin siedzieliśmy w autobusie, dziewczyny trochę „wytrzęsło” na drogach, ale to nie powinno tłumaczyć tak słabej naszej postawy. Jutro z reprezentacją Polski powinno być juz lepiej – powiedział Anatoliy Ovsyannikov trener Tulicy.

Gwardia Wrocław – Tulica Tułamasz Tuła 3-0 (25:22, 25:16, 25:21)

Gwardia: K. Mroczkowska, W. Szkudlarek, M. Haładyn, P. Gomułka, B. Barańska, D. Rojkova, A. Krzos (L) oraz A. Wiśniewska, J. Koprowska.

Tulica Tułamasz Tuła: E. Osickina, A. Lopatina, A. Iwanova, I. Suchova, O. Kumanova, Leonova E., I. Selischeva, A. Karczmarzewska, N. Schaorina, V. Kozlova.

W pierwszym secie meczu Centrostalu Focus Park Bydgoszcz z Naftą Gaz Piła remis 5:5 oddawał wyrównaną grę obu zespołów, później przyspieszyły wicemistrzynie Polski i w efekcie wygrały tą partię wysoko, bo 25:17. Znakomita gra Bednarek czy Strządały przyniosły zamierzony efekt trenerowi Jerzemu Matlakowi.

W kolejnych odsłonach lepsze jednak były siatkarki Piotra Makowskiego, które potrafiły wykorzystać swe atuty, w kontrach nie myliła się Karolina Ciaszkiewicz, a w ataku Alicja Szajek skutecznie zastąpiła Ewę Kowalkowską. Drugą partię bydgoszczanki wygrały 25:19. W trzecim secie wciąż na polu gry dominowały zawodniczki z Kujawsko-Pomorskiego, choć pilanki postawiły wysokie wymagania w tej partii i do końcówki seta starały się przechylić zwycięstwo na swą stronę. Dobrze w zespole z Bydgoszczy grała, powracająca po przerwie w grze, Dominika Leśniewicz a po drugiej stronie siatki nieźle się prezentowała nowa libero Nafty, Marta Kuehn. Ostatecznie 3. set wygrał Centrostal 25:22. W czwartej odsłonie rezultat 25:18 świadczył o sporej już przewadze Bydgoszczy, a „nowy” zespół z Piły musi jeszcze wiele godzin spędzić ze sobą na boisku, aby trener Jerzy Matlak nie musiał krążyć jak tygrys w klatce na widok gry swych podopiecznych.

Cieszy na pewno zwycięstwo, od drugiego seta zaczęliśmy grać znacznie lepiej. Do ligi jest jeszcze bardzo daleko i każdy swą grę będzie chciał jeszcze poprawić. Przed nami jeszcze wiele pracy, aby wszystko funkcjonowała tak jak chcemy. Agnieszka Śrutowska cały czas zgrywa się z zespołem i na tym turnieju będzie ku temu wiele okazji. – powiedział Piotr Makowski trener Centrostalu.

Dziewczyny jeszcze „jechały” w tym meczu, jesteśmy po kilkugodzinnej podróży. W pierwszym secie jeszcze jako tako, potem już gra nam się nie układała. W moim zespole wciąż ubytki, na poukładanie gry trzeba będzie jeszcze poczekać – powiedział Jerzy Matlak trener Nafty.

Centrostal Focus Park Bydgoszcz – Nafta Gaz Piła 3-1

(17:25, 25:19, 25:22, 25:18)

Centrostal: E. Kowalkowska, A. Śrutowska, M. Naczk, A. Liniarska, K. Ciaszkiewicz, J. Kuligowska, D. Leśniewicz oraz J. Łunkiewicz, M. Weder, A. Szajek.

Nafta: B. Strządała, A. Chojnacka, A. Manikowska, A. Kosmatka, A. Bednarek, I. Starzyńska, M. Kuehn oraz K. Michalkiewicz.