Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Sinan Cem Tanik: Olsztyn to dla mnie okno do siatkówki

Sinan Cem Tanik: Olsztyn to dla mnie okno do siatkówki

Gra dla takich fanów jakich macie to prawdziwa przyjemność. Czujesz, że robisz coś dla ludzi i oto chodzi w siatkówce - mówi nowy przyjmujący PZU AZS Olsztyn Turek Sinan Cem Tanik.

Do Olsztyna przybył niecałe dwa tygodnie temu. Zaś w barwach olsztyńskich akademików zadebiutował już podczas Memoriału im. Z. Ambroziaka , w meczu przeciwko Politechnice Warszawskiej . Dlaczego zdecydował się na grę w Polsce?

Miałem bardzo dobre oferty z Rosji, ale na tę chwilę to dla mnie zbyt silna liga. Tamtejsze kluby, jak Dinamo Kazań , mają po dwóch, trzech wspaniałych zawodników na każdą pozycję. Olsztyn jest dla mnie odpowiednią drużyną, by jako siatkarz zrobić kolejny krok naprzód. Polska Liga Siatkówki to dobra arena, na której mogę się wypromować w Europie.

Olsztyn jest dla mnie raczej małym miastem, bo do tej pory mieszkałem w Ankarze w Turcji. Zaletą małych miejscowości jest jednak czas, który można zaoszczędzić na załatwianie różnych spraw – tutaj dojazd w każde miejsce zajmuje mi pięć minut. Macie tutaj wspaniałą naturę, wszędzie jest zielono, można pooddychać świeżym powietrzem, a do tego jest bardzo cicho. Wszyscy Polacy są bardzo życzliwi, szkoda tylko, że niewielu z nich rozmawia po angielsku (uśmiech). Nie jest to jednak dla mnie większym problemem, ponieważ możemy się komunikować na inne sposoby, znam w niewielkim stopniu język rosyjski. Z polskich słów rozumiem na razie tylko kilka, dlatego zawsze bardzo uważnie słucham, co ma do powiedzenia trener, by wyłapać każdy wyraz – mówi zawodnik.Sinan doskonale wie jakie cele chce osiągnąć jego drużyna w nadchodzącym sezonie oraz jaka jest jego rola na drodze do ich osiągnięcia.

Przede wszystkim mam poprawić przyjęcie w zespole, ale również pomóc w ataku Pawłowi Papke . Myślę, że stać mnie na to, i przydam się w Olsztynie. W PZU AZS zauważyłem, że jak w większości klubów północnej Europy, zawodnicy grają chłodną wyrafinowaną siatkówkę, a na ich twarzach nie widać zdenerwowania, frustracji czy radości. Uważam, że w siatkówce to bardzo pozytywne cechy, które mają tylko najlepsi zawodnicy.

Jedną z niewidomych dla tureckiego przyjmującego była osoba trenera olsztyńskich akademików, Ireneusza Mazura . Szczerze mówiąc, to za dużo o nim nie wiem – przyznaje się Tanik. W Turcji jest bardzo mało informacji o europejskiej siatkówce. Wiem, że Ireneusz Mazur był trenerem aktualnego mistrza Polski – Bełchatowa . Wydaję się być bardzo miłym facetem i dobrym szkoleniowcem. Bardzo poważnie traktuje swoją pracę i widać, że ma duże doświadczenie. W Turcji trenerzy pozwalają na zbyt wiele, mamy za dużo relaksu, a najlepsi są traktowani ulgowo. W PZU AZS jest dyscyplina, jaka powinna być zawsze w każdym sporcie.

Nowy przyjmujący AZS Olsztyn to pierwszy siatkarz w historii polskiej siatkówki pochodzący z Turcji. Wielu polskich zawodników grało w Turcji i jeden z nich był moim idolem, kiedy rozpoczynałem swoją przygodę z siatkówką – dlatego też zawsze grałem z numerem siedem na koszulce. Szkoda, że w Olsztynie ten numer jest już zajęty. Turecka siatkówka zrobiła duży krok w ostatnich dwóch latach. Najwyższy czas, by zawodnicy z Turcji rozpoczęli grę w dobrych ligach europejskich, ponieważ my mamy inny punkt widzenia siatkówki, my wykazujemy więcej entuzjazmu i walki, podobnie jak Brazylijczycy – tyle że nie mamy takiego talentu.

Sinan przyznaje, że poza treningami nie ma za wiele wolnego czasu. – Uwielbiam grę na gitarze, choć nie zabrałem swojej z Turcji – mówi. – Kiedyś miałem dużo czasu, by ćwiczyć, teraz żyję między klubem a reprezentacją. A żeby dobrze grać na gitarze, trzeba jej poświęcić dużo czasu i koncentracji. Teraz jedyną rozrywką, na jaką pozwala mi siatkówka, jest komputer.

Artykuł powstał na podstawie rozmowy Michała Koronowskiego z Gazety Wyborczej

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga, Puchar Polski

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2006-10-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved