Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Jakie imprezy przypadną w udziale PZPS?

Jakie imprezy przypadną w udziale PZPS?

W przyszłym tygodniu w Luksemburgu odbędzie się konges Europejskiej Federacji Siatkówki (CEV). Zapadną na nim postanowienia, które mogą mieć ogromny wpływ na rozwój tej dyscypliny w Polsce.

CEV przyzna organizację siatkarskich imprez na Starym Kontynencie w najbliższych latach. Polskę będzie reprezentował prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej i członek Zarządu CEV, Mirosław Przedpełski. – Zjazd potrwa od 12 do 14 października – mówi Przedpełski. – Na drugi dzień zaplanowano wystąpienie moje i Włocha Carlo Magriego w sprawie organizacji mistrzostw Europy kobiet 2009. Myślę, że na razie szanse Polski i Italii są w głosowaniu równe. Ten, kto wygra, prawdopodobnie otrzyma jednocześnie mistrzostwa Europy juniorek 2008.

Nad Wisłą jeszcze nigdy nie organizowano seniorskich mistrzostw Europy (ani kobiet ani mężczyzn). Natomiast w Italii takie imprezy odbywały się już sześciokrotnie. – Nie ma znaczenia, że przed rokiem Włosi byli gospodarzami męskich mistrzostw. To raczej kwestia polityki – dodaje Przedpełski. Wiadomo, że federacja z Półwyspu Apenińskiego ma w Europie (i nie tylko) duże wpływy. Jednak nie zgłosiła się na razie do organizacji turniejów kwalifikacyjnych do igrzysk. Taką aplikację wysłał tymczasem PZPS. – Jeden z turniejów męskich organizują Japończycy, drugi przyznajemy Bułgarom, a trzy kraje: Polska, Niemcy i Portugalia zabiegają o organizację trzeciego – mówił kilka dni temu w Warnie prezydent CEV, Andre Meyer. Prezes Przedpełski dodaje, ze Polska złoży ofertę organizacji turnieju interkontynentalnego. – Dzięki temu, jeśli nie uda się awansować z kwalifikacji europejskich w jakimś innym kraju, mielibyśmy większą szansę na zwycięstwo w zawodach światowych na własnym terenie. Co więcej, FIVB przewiduje dwie dzikie karty na Puchar Świata 2007. Chcemy, by jedną z nich otrzymał nasz kraj.O żeński turniej kwalifikacyjny do igrzysk Polska nie zamierza się ubiegać. – Będziemy mieli dużo imprez, musimy skupić się na tym, co otrzymamy – mówił prezes. Jednego możemy być pewni: choć CEV zmienia zasady europejskich eliminacji Grand Prix, w przyszłym sezonie nasze „Złotka” po raz kolejny wystapią w takiej imprezie jak w Warnie. Prezydent Meyer zapowiedział, że wszystkie cztery kraje, które kilka dni temu wywalczyły awans do GP 2007 (Rosja, Holandia, Włochy, Polska) automatycznie mają miejsce w drugiej fazie kwalifikacji do Grand Prix 2008. – Turniej w drugiej fazie może wyglądać tak samo jak tegoroczny w Warnie, ale żeby się do niego dostać nie wystarczy być wysoko w rankingu. Drużyny (poza wymienioną czwórką) będą musiały przejść pierwszą fazę, w której może wziąć udział 12 a nawet więcej zespołów – tłumaczył Meyer.

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne, Mistrzostwa Europy

Więcej artykułów z dnia :
2006-10-05

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved