Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Historia BKS Stal Bielsko-Biała: Pierwsze sukcesy

Historia BKS Stal Bielsko-Biała: Pierwsze sukcesy

Rok 1955 na stałe zapisał się w historii bialskiej Stali. Zdobycie Pucharu GKKF (równoznaczny Pucharowi Polski) oraz CRZZ odbiło się szerokim echem w siatkarskim świecie.

PUCHAR WKKF

Pierwsze wymierne efekty pracy całego zespołu piłki siatkowej kobiet BKS Stal dały o sobie znać już podczas turnieju o puchar Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej (WKKF) w ówczesnym Stalinogrodzie (Katowicach). Został on rozegrany w grupie ośmiu drużyn ze Śląska, a finał odbył się w lutym 1955 roku. Siatkarki Stali Bielsko (pod taką nazwą występowała wówczas drużyna BKS w rozgrywkach na różnych szczeblach) zapewniły sobie w tych zawodach pierwsze miejsce, a tabela tych rozgrywek przedstawiała się następująco:

8. Start Stalinogród      14   0  4-42

Zdobycie pucharu WKKF było pierwszym znaczącym sukcesem drużyny BKS Stał, która z pełną wiarą we własne siły przystąpiła z marszu do rozgrywek o puchary Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Centralnej Rady Związków Zawodowych.

PUCHAR GKKF

Obydwie te imprezy na szczeblu centralnym odbywały się i przeplatały w jednym czasie od stycznia do marca 1955 roku. Poprzedziły je wielomiesięczne eliminacje z udziałem drużyn niższych klas rozgrywkowych. Nie były to jednak turnieje z udziałem wszystkich najlepszych drużyn w kraju. Na przykład w półfinale, a następnie w finale o Puchar GKKF nie wystartowała żadna drużyna z I ligi. Drużyna BKS swój półfinał grała w tzw. grupie łódzkiej, w której pokonała Włókniarza Żyrardów i Spartę Łódź po 3:1, awansując do finału wraz ze Spartą Przeworsk, AZS-em Gdańsk, Stalą Grudziądz i Budowlanymi Wrocław. Finał rozegrano w marcu 1955 roku w Gdyni i siatkarki BKS Stal odniosły w nim bezdyskusyjne zwycięstwo, pokonując wszystkie rywalki po 3:0. Był to pierwszy ogólnokrajowy sukces siatkarek BKS, które zostały okrzyknięte rewelacją siatkarskiego sezonu. W tym czasie Puchar GKKF był równoznaczny Pucharowi Polski.

Rozgrywki o Puchar Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, jako kontynuację Pucharu Polski, wznowiono w 1950 roku. Przed BKS-em Puchar GKKF zdobył czterokrotnie Kolejarz Gdańsk i dwukrotnie Spójnia Warszawa. W czasach przedwojennych Puchar Polski pięciokrotnie zdobyła najbardziej utytułowana drużyna siatkarska w Polsce – AZS AWF Warszawa i raz CWKS Warszawa. BKS znalazł się więc w gronie wybornych zdobywców tego trofeum.

WYNIKI DRUŻYNY STALI BIELSKO W TURNIEJU FINAŁOWYM

01.10.03.55
Stal Bielsko - AZS Gdańsk 3:0 (6,1, 7)
02.11.03.55
Stal Bielsko - Sparta Przeworsk 3:0 (2, 5, 7)
03.12.03.55
Stal Bielsko - Budowlani Wrocław 3:0 (9,7,10)
04.13.03.55
Stal Bielsko - Stal Grudziądz 3 :0 (5, 5, 2)

PUCHAR CRZZ

Po dwóch tygodniach od zdobycia Pucharu GKKF, drużyna BKS-u odniosła drugi ogólnokrajowy sukces. Zwyciężyła w najbardziej masowej imprezie sportu związkowego w kraju, a mianowicie w zawodach w piłce siatkowej kobiet o Puchar Centralnej Rady Związków Zawodowych, zwany w skrócie Pucharem CRZZ. W imprezie tej uczestniczyło ponad pięć tysięcy zespołów kobiecych i męskich, które w swoich kategoriach rozgrywały mecze równolegle. Impreza przebiegała w skomplikowanym systemie eliminacji. Na szczeblu podstawowym grały drużyny zakładów pracy, a potem do rywalizacji włączały się drużyny klubowe i grały o prawo reprezentowania województwa w eliminacjach międzywojewódzkich. Ta ostatnia rywalizacja odbywała się w sześciu grupach. BKS grał w drugiej grupie we Wrocławiu i wygrał ją bez problemów, pokonując po 3:0 drużyny Kolejarza z Gorzowa i Kolejarza z Wrocławia. W tym samym czasie i miejscu grupę męską wygrał wówczas zespół Włókniarza Bielsko.

Pomimo oczywistych zwycięstw, w finale rozegranym w Katowicach, nie BKS był faworytem. Tą drużyną była Sparta Warszawa, lecz już w swoim pierwszym meczu doznała sensacyjnej porażki z Kolejarzem Gdańsk, co niespodziewanie otworzyło szansę przed zawodniczkami z Bielska. Drużyna BKS pokonała ubiegłorocznego zdobywcę tego trofeum Kolejarza Gdańsk 3:2, Kolejarza Stalinogród 3:1, Unię Łódź 3:2 i Budowlanych Warszawa 3:0. W turnieju tym drużyna BKS przegrała tylko jeden mecz i to 2:3 ze Sparta Warszawa, ale dziewczyny straciły ogółem o jeden set mniej i dzięki temu zajęły pierwsze miejsce w rozgrywkach, wyprzedzając właśnie swoje ostatnie rywalki. Sensacja była ogromna, gdyż w pokonanym polu pozostały między innymi dwie pierwszoligowe drużyny Sparty Warszawa i Unii Łódź. W taki oto sposób, w odstępie dwóch tygodni, dwa najcenniejsze siatkarskie puchary 1955 roku w Polsce w pełni zasłużenie trafiły w ręce zawodniczek BKS Stal z Bielska-Białej. Był to przypadek bez precedensu w polskiej siatkówce. Radość z tych sukcesów w klubie i mieście była ogromna. W toku pięciodniowych rozgrywek siatkarki udowodniły, że są już w gronie czołowych drużyn w Polsce i stać je na odegranie poważnej roli w krajowej siatkówce. Te doskonałe wyniki to efekt ambitnej gry całego zespołu, ale przede wszystkim zostały osiągnięte dzięki wspaniałym umiejętnościom najlepszej zawodniczki we wszystkich spotkaniach – Mirosławy Zakrzewskiej-Kotulowej, która znajdowała się w tym czasie w rewelacyjnej formie. O jej roli w zespole dziennikarz „Trybuny Robotniczej” z dnia 28 marca 1955 roku relacjonujący imprezę napisał: [q]Mirka w czasie turnieju grata »jak szatan«. Wszędzie było jej pełno. Jej koleżanki nie posiadły jeszcze wszystkich tajników gry w siatkę, to jednak spisywały się na tyle dobrze, że… nie psuły więcej niż mogła Mirka nadrobić.[q] W efekcie tak doskonałej postawy bialskie siatkarki odnotowały te wspaniałe sukcesy. Uzyskały je te same zawodniczki, które od początku tworzyły bialski zespół, wzmocnione Mirosławą Zakrzewską-Kotulową.

6. Kolejarz Stalinogród  5  0   3-13

W 1955 roku nie było w Polsce II ligi piłki siatkowej kobiet, która umożliwiałaby zespołom awans do ekstraklasy. Mistrzowie poszczególnych okręgów uczestniczyli w turniejach kwalifikacyjnych o wejście do Klasy Wydzielonej (tak nazywała się wówczas ekstraklasa). Rejonizacją turniejów i przydziałem mistrzów okręgów do poszczególnych grup kwalifikacyjnych zajmował się Polski Związek Siatkówki. W 1955 roku podjął on decyzję o powiększeniu żeńskiej ligi piłki siatkowej z 8 do 12 zespołów.