Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Siatkarska Galeria Sław, część 8: Cztery medalowe Olimpiady

Siatkarska Galeria Sław, część 8: Cztery medalowe Olimpiady

Często poza gwiadami "sportowego show" nie zwracamy uwagi na wybitnych zawodników, którzy nie byli reklamowani na każdym kroku. Małysz zdobył medale na jednej olimpiadzie - Inna Ryskal na czterech, za to dwa razy więcej...

148.jpgInna Ryskal to jedna z tych zawodniczek, której kariera była długa i obfitująca w spektakularne wydarzenia. Jej gra w reprezentacji Związku Radzieckiego to między innymi przygoda z czterema Olimpiadami, z których przywiozła cztery medale – dwa złote i dwa srebrne. To bezprecedensowe osiągnięcie wśród siatkarek.

Ryskal swoją przygodę z siatkówką rozpoczęła równolegle z lekkoatletyką w wieku 12 lat. Trenowana przez Szamiła Szamikałowa – póżniejszego selekcjonera druźyny narodowej ZSRR, odkryła że siatkówka jest jej powołaniem. W 1960 roku Inna została powołana do reprezentacji juniorskiej Związku Radzieckiego, miała wtedy 15 lat! Rok później reprezentowała już barwy sowieckie w seniorskiej kadrze i grała w niej do Igrzysk Olimpijskich w 1976 roku.W owych czasach strategia rosyjskiej drużyny opierała się na czysto fizycznej grze i właśnie Inna Ryskal była była główną siłą w tej koncepcji. Wtedy właśnie zyskała przydomek „Kaspijska Nawałnica”. Jako niezawodna i doświadczona zawodniczka grała w niezliczonej ilości turniejów międzynarodowych. Jej sukcesy też są niezliczone. Już w pierwszym występie w 1961 roku zajęła pierwsze miejsce, później jej kariera obfitowała w coraz więcej triumfów międzynarodowych.

Inna zapamiętana została między innymi dzięki trzem tytułom Mistrzyń Europy w latach 1962, 1967 i 1971 roku. Ryskal była też mistrzynią świata w 1970 roku, a w 1962 i 1974 założyła na szyję srebro. W 1973 roku przyczyniła się do zdoycia Pucharu Świata przez Rosjanki. Największym jednak, wspomnianym wcześniej sukcesem Inny były cztery z rzędu medale na Igrzyskach Olimpijskich. Od 1964 do 1976 roku z każdej Olimpiady wywoziła krążki – w kolejności – złoto, dwa srebra i znów złoto.

W 1978 roku Ryskal zakończyła karierę reprezentacyjną by zająć się działalnością w organizacjach sporotwych. W 2000 roku trafiła do Siatkarskiej Galerii Sław jako wybitna zawodniczka.

źródło: inf. własna, volleyhall.org

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2006-10-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved