Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki towarzyskie > Ruszył I Memoriał im. Zdzisława Ambroziaka

Ruszył I Memoriał im. Zdzisława Ambroziaka

Dzisiaj i jutro potrwa w Warszawie I Memoriał im. Zdzisława Ambroziaka. W zawodach udział biorą cztery zespoły z Polskiej Ligi Siatkówki: KS Jastrzębski Węgiel, PZU AZS Olsztyn, Resovia Rzeszów i AZS Politechnika Warszawa.

Zdzisław Ambroziak należał do tych sportowców, którzy swoimi sukcesami wprowadził polski sport na areny międzynarodowe – mówi Antoni Stradomski, zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga Południe. – Turniej siatkówki to żywy pomnik pamięci tego wybitnego sportowca i dziennikarza – uzupełnia Grzegorz Szewczyk, przyjaciel Ambroziaka i organizator turnieju z ramienia UKS Gocław.

Organizatorami turnieju są UKS Gocław i Urząd Dzielnicy Praga Południe. Zawody odbywają się pod honorowym patronatem Tomasza Kozińskiego – Wojewody Mazowieckiego i Polskiego Związku Piłki Siatkowej.Zdzisław Ambroziak będąc podstawowym atakującym polskiej reprezentacji w 1965 r. przyczynił się do wywalczenia pierwszego w historii polskiej siatkówki medalu Pucharu Świata. Dwa lata później miał swój udział w kolejnym sukcesie – zdobyciu brązowego medalu na Mistrzostwach Europy w Stambule. Był uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 r. oraz Monachium w 1972 r. W latach 1963-1972 reprezentował Polskę w ponad 200 meczach. Kolejnym etapem w karierze zawodowej Zdzisława Ambroziaka było objęcie w 1972 r. funkcji trenera włoskiej kadry siatkarzy.

Ambroziak realizował w życiu i w sporcie motto: Nie tylko wyczyn jest ważny, ale liczy się przede wszystkim człowiek. Dewiza ta doprowadziła do odkrycia kolejnej wielkiej pasji – dziennikarstwa. Już jako członek reprezentacji narodowej przekazywał relacje z zawodów i treningów do redakcji „Sportowca”. W 1991 r. związał się z prowadzoną przez Krzysztofa Teodora Toeplitza gazetą „Nowa Europa”. Kolejne doświadczenia Ambroziaka to praca w TVP, Canal + i Eurosport jako komentator siatkówki i tenisa ziemnego. Ostatnie 11 lat życia Zdzisława Ambroziaka to praca w dziale sportowym „Gazety Wyborczej”, w której publikował cotygodniowe felietony „Od ściany do ściany” w inteligentny i dowcipny sposób komentował naszą codzienną rzeczywistość.

źródło: inf. prasowa

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
rozgrywki towarzyskie

Więcej artykułów z dnia :
2006-09-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved