Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Zakończyła się pierwsza kolejka Ligi Mistrzów

Zakończyła się pierwsza kolejka Ligi Mistrzów

Za nami pierwsza seria spotkań siatkarskiej Ligi Mistrzów 2006/07. W czwartek zagrano ostatnich pięć meczów. Największą niespodzianką była porażka włoskiej Maceraty. Nas cieszy przede wszystkim zwycięstwo BOT Skry Bełchatów.

W ostatnim meczu grupy A, Buducnost Podgoricka Banka pokonała po pięciosetowym boju finalistę zeszłorocznego Pucharu Top Teams – Portol Drac Palma Mallorca. Spotkanie trwało prawie dwie godziny. Pierwszy set Czarnogórcy wygrali łatwo, głównie za sprawą skutecznej zagrywki. Gospodarze ważne cztery punkty zdobyli także blokiem. Trener gości dokonywał zmian, Antiga został zmieniony przez Arruę. Nie zmieniło to jednak obrazu spotkania. Przy stanie 19:9 nikt z obserwujących mecz nie wierzył, że Buducnost może tego seta przegrać. Ostatecznie partia zakończyła się wynikiem 25:16. W drugim secie na boisku powraca Antiga i hiszpański zespół zaczyna zupełnie inaczej. Przez większą cześć seta prowadzi dwoma punktami (8:6, 16:14). Po drugiej przerwie technicznej goście powiększają przewagę do czterech oczek (18:14). Jednak gospodarze bardzo szybko niwelują stratę (19:19). Set został rozstrzygnięty, kiedy przy stanie 20:20 goście uzyskali dwa punkty z rzędu. Czarnogórcy nie odrobili już tej starty, przegrywając partię do 22. Od początku trzeciego seta Buducnost grała bardzo dobrze w ataku. To wystarczyło na zwycięstwo w trzeciej partii (25:22) i na doprowadzenie do piłki meczowej w czwartej (24:22). Jednak Hiszpanie tak łatwo nie oddali zwycięstwa. Obronili piłki meczowe i przechylili szalę zwycięstwa na swoja stronę, doprowadzając po emocjonującej grze na przewagi do tie–breaka. Set zakończył się wynikiem 32:30. Piąty set to zdecydowana dominacja gospodarzy. Przy stanie 10:4 kibice, którzy szczelnie wypełnili halę w Podgoricy, zaczęli cieszyć się ze zwycięstwa. Czarnogórcy wygrali piątą partię do 10.

Po meczu Igor Kolakovic, trener Buducnost powiedział:

Nasi kibice pomogli nam w odniesieniu sukcesu. Nie byliśmy faworytem spotkania. Tak jak obiecaliśmy daliśmy z siebie wszystko a nasza ambicja i motywacja przyczyniła się do naszego zwycięstwa.

Marcelo Mendes, trener zespołu z Mallorki nie krył rozczarowania postawą swoich podopiecznych. Nie graliśmy na naszym poziomie ani w ataku ani w przyjęciu. Gospodarze zasłużyli na zwycięstwo, rozegrali dobre spotkanie, szczególnie w decydujących momentach.

W czwartkowym spotkaniu w grupie B drużyna z Rotterdamu miała bardzo trudnego rywala – Dynamo Moskwa. W drużynie gości nie wystąpił Guido Goertzen, który do niedawna występował w rosyjskiej Iskrze Odincowo. Holendrzy nie byli w stanie nawiązać walki z Rosjanami i gładko ulegli 0:3.

W grupie C Levski Sofia pokonał 3:0 drużynę z Wiednia. Oba zespoły grały niepewnie, popełniając wiele błędów. W zespole z Austrii najlepiej punktującym był dobrze znany na polskich parkietach Tomas Kmet, który zdobył 10 oczek.

Zwycięzca zeszłorocznej edycji pucharu CEV i faworyt grupy C Lube Banca Marche Macerata przegrała z belgijskim zespołem Knack Randstad Roeselare 2:3. Belgowie, którzy w następnej kolejce będą rywalem bełchatowskiej Skry, zademonstrowali dobrą grę w obronie i bloku. Zespół z Roeselare w tie-breaku zdobył 5 punktów blokiem, a w całym meczu 14.

Trener Belgów, Dominique Baeyens tak skomentował mecz: Jestem bardzo szczęsliwy i zaskoczony tym rezultatem. To nie jest łatwo wygrać we Włoszech, nawet jeśli mieliśmy do tej pory dobre wyniki tutaj. Dwa lata temu pokonaliśmy Piacenzę na wyjeździe. Graliśmy bez żadnego obciążenia psychicznego, co pomogło nam bardzo.

De Giorgi, szkoleniowiec Maceraty powiedział: Graliśmy słabiutko i nie mamy żadnego usprawiedliwienia na końcowy wynik. W każdym razie to jest tylko pierwszy mecz, więc mamy dużo czasu, aby się poprawić i powoli wspinać się w rankingu, ale do tego potrzebujemy ciężkiej pracy.

W grupie D Vojvodina Novy Sad pokonała beniaminka Ligi Mistrzów hiszpański zespół Numancia Soria

Oni grali lepiej w rozstrzygających momentach każdego seta i zasłużyli na zwycięstwo – mówił na konferencji prasowej Maldonado trener zespołu z Sorii. Musimy na treningach popracować nad przyjęciem, aby móc podejmować walkę w kluczowych momentach spotkania. – dodał.

Druga kolejka spotkań rozpocznie się w najbliższy wtorek. Najciekawiej zapowiadającym się spotkaniem będzie pojedynek pomiędzy Tours VB a Lokomotivem Biełgorod. Polscy kibice będą oczekiwali na wieści z Belgii, gdzie Skra Bełchatów zmierzy się z niespodziewanym pogromcą Lube Bance Macerata – Knack Randstad Roeselare.