Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Siatkarska Galeria Sław, część 7: Kobieta – Żelazny Młot

Siatkarska Galeria Sław, część 7: Kobieta – Żelazny Młot

Była jedną z głównych autorek sukcesów reprezentacji Chin w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Później zdobywała medale najważniejszych imprez już jako trenerka. Lang Ping - zawodniczka, trenerka, autorka książki...

143.jpgLang Ping – szerzej znana jako „Żelazny Młot”, była atakującą reprezentacji Chin kobiet o 1978 do 1985 roku (oraz w roku 1990). Juz w wieku 18 lat znalazła się w świeżo stworzonej drużynie narodowej Chin. Swoją międzynarodową karierę zaczęła od zdobycia brązowego medalu w Mistrzostwach Azji w roku 1978. Była siłą napędową będącej wtedy na szczycie reprezentacji.

W 1981 roku, pomogła Chinom zdobyć pierwszy Puchar Świata, przyczyniając się do pokonania między innymi Związku Radzieckiego i Stanów Zjednoczonych. Później kontynuowała marsz po złote medale, stając na najwyższym podium Mistrzostw Świata w 1982 roku.Na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles (1984r.), już jako kapitan reprezentacji Chin wywalczyła złoty medal. Rok później wygrywając Puchar Świata, Chinki zdobyły Potrójną Koronę. Lang została MVP tego turnieju, po czym zakończyła karierę zawodniczki poświęcając się pracy trenerskiej. W 1990 roku powróciła jeszcze do reprezentacji aby pomóc zdobyć Chinkom srebrny medal Mistrzostw Świata, po czym defnitywnie zrezygnowała z gry.

W 1995 roku Lang została pierwszą kobietą, która objęła funkcję selekcjonera kadry chińskiej, a także pierwszą kobietą trenującą zespół z pierwszego miejsca w rankingu światowym. Jako szkoleniowiec reprezentacji zdobyła brązowy medal Pucharu Świata w 1995 roku, srebro na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie (1996r.) oraz w roku 1998 Mistrzostwo Świata i Mistrzostwo Azji. Następnie Lang podjęła się trenowania w lidze włoskiej i została dwa lata z rzędu nagrodzona jako najlepsza kobieta trener. Podczas swojej pracy napisała też „Pamiętnik Siatkarski Lang Ping”.

Od 7 lutego 2005 „Jenny” pełni funkcję pierwszego trenera żeńskiej kadry USA. Do Galerii Sław Siatkówki trafiła 2002 roku.

źródło: inf. własna, volleyhall.org

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2006-09-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved