Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Za dwa lata finał jest nasz

Za dwa lata finał jest nasz

fot. archiwum

Bułgaria, Argentyna, Chiny - z tymi rywalami polscy siatkarze zagrają w przyszłorocznej edycji LŚ. Być może rok później finał tych rozgrywek odbędzie się w Polsce.

W FIVB, światowej federacji siatkarskiej, losowanie to termin umowny. Z reguły polega na tym, że po kolacji przedstawiciele najsilniejszych krajów siadają do stołu i zastanawiają się, z jakimi rywalami chcieliby grać w Lidze Światowej. Ponieważ to impreza komercyjna, największym wzięciem cieszą się najbardziej medialne reprezentacje, zwraca się też uwagę na odległości, jakie trzeba pokonać w trakcie turnieju. Im mniejsze, tym lepiej.

 

W ubiegłym tygodniu na kongresie FIVB w Lozannie znów doszło do negocjacji w podstolikach, jak nazywają to działacze. No i rozpoczęła się układanka. W pierwszym rozdaniu Polacy mieli grać z Rosją, Chinami i Japonią. Taki zestaw nie wszystkim odpowiadał, więc negocjowano dalej. – W drugiej propozycji mieliśmy znaleźć się w grupie śmierci – opowiada Mirosław Przedpełski , prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej. – Proszę sobie wyobrazić: Brazylia, Serbia i Chiny. W końcu wszyscy zdecydowali, że najlepiej będzie rzeczywiście losować. 

Zdaniem prezesa PZPS było to pierwsze prawdziwe losowanie w 16-letniej historii LŚ. Rozstawiono czterech finalistów ostatniej edycji (Brazylię, Bułgarię, Rosję i Francję), pozostałych podzielono na koszyki kontynentalne. Przedpełski: – No i mamy Bułgarów, Chińczyków i Argentyńczyków. Los nam sprzyjał. Jesteśmy zdecydowanym faworytem.

 

Trochę się denerwowaliśmy z trenerem Raulem Lozano – opowiada asystent Argentyńczyka Alojzy Świderek . – Słyszeliśmy kilka wariantów naszej grupy, ale ostateczny jest najbardziej zadowalający. Jeśli Bułgarzy będą grać tak jak w ostatnim finale LŚ, kiedy pokonali Brazylię, Serbię i Włochów, będą dla nas najgroźniejszym przeciwnikiem. Mimo to mamy wielkie szanse, żeby dojść do finału.

 

W Lozannie ustalono też zasady finału LŚ. Rozegrany zostanie w Rzymie, obok gospodarzy wystąpią w nim zwycięzcy grup oraz zespół, który dostanie dziką kartę. Jej przyznawanie też ma się w końcu odbyć w oparciu o zasady, a nie lobbing (w ten sposób Polacy, mimo że byli najlepsi wśród zespołów z drugich miejsc, stracili szansę na udział w finale w Moskwie). Może dostać ją tylko zespół z drugiego miejsca, a o wyborze zdecyduje nie FIVB, ale gospodarz imprezy.

 

W finale sześć drużyn podzielonych zostanie na dwie grupy, w których mecze rozgrywane będą systemem każdy z każdy. Dwa najlepsze zespoły awansują do półfinałów. – W końcu uregulowano te sprawy – mówi Przedpełski. – W poprzednich latach co rusz były inne zasady.

 

Gdzie w Polsce rozegrane zostaną mecze LŚ? – Ponieważ FIVB chce uzależnić premie od liczby widzów, Łódź i Katowice na pewno dostaną prawo organizacji – twierdzi Przedpełski. – Mamy problem z Poznaniem. Z organizacją było tam wszystko w porządku, gorzej z frekwencją. Rozważamy więc powrót do Bydgoszczy.

 

Najważniejszą wiadomością, jaką prezes PZPS przywiózł z Lozanny, jest obietnica władz FIVB, że finał LŚ w 2008 r. odbędzie się w Polsce. – Na 90 procent możemy czuć się gospodarzami – twierdzi Przedpełski. – Wolę być ostrożny, ale nie sądzę, by coś się zmieniło.

 

Polska była już organizatorem finału LŚ w 2001 r. Najlepsze drużyny gościły wówczas Katowice.

 

LŚ 2007

 

Faza grupowa rozpocznie się 25-27 maja i będzie rozgrywana przez sześć kolejnych weekendów do 29 czerwca – 1 lipca. Finał 13-15 lipca. Polska spotka się kolejno z Chinami (u siebie), Argentyną (u siebie), Chinami (wyjazd), Argentyną (wyjazd), Bułgarią (wyjazd) i Bułgarią (u siebie).

 

Podział na grupy Ligi Światowej siatkarzy 2007:

 

Grupa A	               Grupa B	  Grupa C  Grupa DBrazylia Francja Rosja Argentyna
Kanada USA Kuba Bułgaria
Finlandia Włochy Serbia Chiny
Niemcy lub Korea Płd. Egipt Japonia Polska

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2006-09-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved