Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Stypendia są, ale z PZPS-u

Stypendia są, ale z PZPS-u

Strajku nie ma, treningi na zgrupowaniu kadry siatkarzy w Spale odbywają się normalnie, a zaległe stypendia również zostały wypłacone. Jednak wypłaty nastąpiły nie z kasy Ministerstwa Sportu – zgodnie z wymogami ustawy o sporcie kwalifikowanym – lecz przez PZPS.

Ministerstwo zalegało od maja z wypłatami dla kadrowiczów po 2,3 tys. zł miesięcznie. Kłopot w tym, że stypendia należą się tylko medalistom mistrzostw świata czy Europy, a podopieczni trenera Raula Lozano w ME 2005 uplasowali się na miejscach 5-8. Na wniosek PZPS resort Tomasza Lipca zgodził się wprawdzie zmienić przepisy na korzyść siatkarzy, ale od prawie roku nie może sobie z tym poradzić. Dla załagodzenia sporu PZPS postanowił zatem wypłacić stypendia z własnych środków.

Zawodnicy upomnieli się o zaległe pieniądze, ale bunt siatkarzy jest w mediach, a nie na zgrupowaniu – zarzeka się menedżer reprezentacji Witold Roman. Wiceprezes PZPS ds. organizacyjnych Bogusław Adamski potwierdza to, co mówił szef związku Mirosław Przedpełski: Pieniędzy nie dało się wysłać wcześniej, bo zawodnicy zwlekali z dokumentami.Bogusław Adamski między wierszami wspomina jednak, że problemy z wypłacaniem stypendiów to nie jedyne zaległości, jakie w stosunku do siatkarzy ma ministerstwo. Ludzie Lozano nie doczekali się jeszcze wypłaty za start w ME 2005! „Na to ja i cały PZPS mamy taki wpływ, jak na wybór prezydenta Stanów Zjednoczonych” – mówi Adamski i dodaje, iż z tego co mu wiadomo, „to jest to również problem innych związków”. Czyżby pan minister Lipiec zapomniał, że czekający już na progu PZPN kurator to nie jedyna pilna sprawa do załatwienia w polskim sporcie?

Adamski poinformował też, że Raul Lozanootrzymał już 60 procent należnej mu sumy z rocznego kontraktu”. Pozostali trenerzy mają w wypłatach „zaległości co najwyżej jednego miesiąca”.

Kadra siatkarzy trenuje w Spale od tygodnia. Później dojadą Sebastian Świderski, Michał Winiarski i Robert Prygiel, wypełniający obowiązki klubowe. Ze zgrupowania wyjechał Dawid Murek, który ma kłopoty zdrowotne i w listopadowych MŚ w Japonii nie zagra. „Gdy w przyszłym roku zdrowie pozwoli i trenerzy będą mnie chcieli, to bardzo chętnie wrócę do kadry” – powiedział Murek.

Wyjaśniony został też inny konflikt: na linii kadra – Skra Bełchatów. Jutro zawodnicy mistrza Polski: Piotr Gruszka, Krzysztof Ignaczak i Mariusz Wlazły wyjadą ze Spały, do której wrócą dopiero po trzeciej kolejce Champions League.

źródło: Trybuna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn

Więcej artykułów z dnia :
2006-09-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved