Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Rosjanie mistrzami Europy juniorów

Rosjanie mistrzami Europy juniorów

Juniorzy Rosji pokonali 3:0 Francję, w finale ME. Brązowy medal zdobyli Włosi, pokonując takim samym wynikiem Słowenię. Pokonując także w trzech setach Holandię, Serbowie wywalczyli 5. miejsce. Polacy uplasowali się na 7. miejscu po pokonaniu 3:0 Słowacji.

Dominujący wzrostem wśród wszystkich dwunastu startujących ekip, Rosjanie, swoją największą broń mieli w grze blokiem i zagrywką. Mocną stroną Francuzów była gra obronna i szybki atak. Lepsza postawa Rosjan w końcówkach każdego seta miała decydujący wpływ na końcowy wynik. Decydującym momentem meczu był ten, przy stanie 19:17 dla Francji w drugim secie. Wygranie partii mogło dać Francuzom powrót do gry. Jednak wtedy zaczął się okres znakomitych ataków Rosjan. Od stanu 20:20, najlepszy atakujący i najlepszy zawodnik tych mistrzostw, Dmitry Ilinykh, zaatakował dwukrotnie. Potem punktowali jeszcze Maxim Mikhaylov i Oleg Sychev, a Francuzi odpowiedzieli tylko jednym punktem, przegrywając 21:25. Także trzeci set Francuzi zaczęli od prowadzenia. Jednak od połowy seta inicjatywę przejęli Rosjanie (22:19), dając w końcówce zdobyć Francuzom jeszcze tylko jeden punkt (25:20).

W ten sposób Rosjanie zdobyli w tej kategorii wiekowej swój piąty złoty medal ME, od czasu rozpadu Związku Radzieckiego (1994, 1998, 2000, 2004, 2006).Po meczu trener francuzów, Philippe-Marie Salvan, powiedział, że uczulał swoich zawodników, aby odpowiednio psychicznie nastawili się do spotkania, i podkreślał, że mają robić wszystko, aby mecz zakończyć jak najwcześniej, bo w długiej walce z Rosjanami nie mają szans. Widać, że młodzi Francuzi wzięli sobie do serca słowa trenera. Uzyskiwali początkowo w setach przewagę, ale nie byli w stanie jej utrzymać.

Trener Rosjan, Viacheslav Zaitsev, podkreślał, że pracował nad mentalnym przygotowaniem zespołu do tego trudnego meczu. Przypominał też zawodnikom, o znaczeniu zorganizowanej, zespołowej gry. Podkreślił, że początek meczu był bardzo zacięty i nerwowy. Był też pełen uznania dla mobilizacji swoich zawodników w końcowych fragmentach setów.

W meczu o brąz, Słoweńcy nie wykazywali już takiej dynamiki, jak w pierwszych meczach grupowych. Zdobycie medalu przyszło Włochom dość łatwo. Niezłe początkowo ataki Słoweńców, często blokowali Włosi, co skutecznie zniechęciło do gry drużynę Słowenii. Z drugiej strony, Włochom „siedział” tego dnia serw, co dodatkowo pognębiło rywali. Najlepiej punktującym zawodnikiem w tym meczu był Włoch Gabriele Maruotti (19 pkt). Dla Słowenii Alen Sket zdobył 15 punktów.

Zagraliśmy źle w polu zagrywki – mówił kapitan Słoweńców, Tine Urnaut, na konferencji. – Włosi po odbiorze nie mieli problemu z dobrym atakiem. Ostateczna porażka jest tego konsekwencją. Trener Słowenii, Tine Sattler, podkreślił, że tym razem Włosi poszukali skuteczny środek na wyeliminowanie z gry najlepszego Słoweńca – Tine Urnauta. Włoski trener, Angelo Lorenzetti, był bardzo zadowolony ze swoich zawodników. Podkreślił, że jego drużyna przespała na tym turnieju tylko jeden mecz – półfinał z Francją.

Serbowie w meczu o 5. miejsce, i Polacy, w meczu o 7. pozycję, nie mieli najmniejszych problemów, odpowiednio z Holandią i Słowacją.

Wyniki decydujących spotkań:

FINAŁ:

Rosja – Francja 3:0 (25:23, 25:21, 25:20)

o miejsca 3-4:

Słowenia – Włochy 0:3 (21:25, 19:25, 19:25)

o miejsce 5-6:

Serbia i Czarnogóra – Holandia 3:0 (25:17, 25:22, 25:19)

o miejsce 7-8:

Słowacja – Polska 0:3 (19:25, 18:25, 17:25)


Nagrody indywidualne:

MVP ME w Kazaniu: Dmitry Ilinykh (RUS)

Najlepiej punktujący zawodnik: Mory Sidibe (FRA)

Najlepiej atakujący zawodnik: Dmitry Ilinykh (RUS)

Najlepiej serwujący zawodnik: Gabriele Maruotti (ITA)

Najlepiej blokujący zawodnik: Oleg Sychev (RUS)

Najlepiej rozgrywający zawodnik: Yoann Jaumel (FRA)

Najlepszy libero: Miha Plot (SLO)

Zobacz również:

Wyniki finałów ME juniorów

źródło: cev.lu, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy, reprezentacje młodzieżowe

Więcej artykułów z dnia :
2006-09-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved