Strona Główna > Aktualności > Puchar Polski > PP: Avia przeszła Nysę

PP: Avia przeszła Nysę

Od zwycięstwa rozpoczęli nowy sezon siatkarze I-ligowej Avii. W pierwszej rundzie rozgrywek o Puchar Polski świdniczanie pokonali wczoraj u siebie występujący w tej samej klasie AZS PWSZ Nysa i awansowali dalej.

Mecz zapowiadał się bardzo interesująco, bo zespół z Nysy jest jednym z kandydatów do awansu do PLS, a Avia także zamierza włączyć się do walki o czołowe miejsca. Poza tym w obu drużynach zaszło wiele zmian personalnych, więc wszyscy byli ciekawi, jak wypadnie inauguracja sezonu. Dodatkowym smaczkiem tego spotkania był występ libero Marcina Krysia, ale nie w barwach świdniczan, których bronił jeszcze wiosną, a zespołu z Nysy. Zawodnik nie grał źle, lecz jego drużyna musiała uznać wyższość Avii, w której wybiegło na parkiet czterech graczy pozyskanych z innych klubów: środkowy Bartosz Węgrzyn i o rok starszy przyjmujący Zbigniew Żurek (BBTS Bielsko-Biała) oraz dwójka z występującego w ubiegłym sezonie w PLS Jokera Piła – Jakub Kaźmierski i Mariusz Kowalski. Ten ostatni już swego czasu grał w klubie ze Świdnika. Z kolei w drużynie gości debiutowali – oprócz Krysia – Arkadiusz Olejniczak z Mostostalu Kędzierzyn Koźle, Słowak Peter Turiansky (AZS Politechnika Warszawa) i Grzegorz Nowak (Chemik Bydgoszcz). Poza tym przyszedł nowy trener – Roman Palacz.

Przez większość pierwszego seta gra była wyrównana. Dopiero od stanu 18:18 zarysowała się przewaga gospodarzy, którzy wygrali tę partię do 22. Z kolei następny set – poza początkiem toczył się pod dyktando drużyny z Nysy. W pewnym momencie po ataku Martina Vlka przewaga gości wynosiła już siedem punktów (20:13). Świdniczanie zaczęli jednak gonić i zniwelowali różnicę do dwóch punktów (22:24), Wojciech Pawłowski zaserwował w aut i AZS PWSZ wygrał 25:22. W dwóch kolejnych setach przewaga Avii nie podlegała dyskusji. Skutecznie blokowali Kowalski i Węgrzyn, kilkoma udanymi zagraniami popisał się Marcin Jarosz, a w ataku wyróżniał się Pawłowski. W ostatniej, którą gospodarze wygrali do 16 trenerzy dali pograć wszystkim zawodnikom wpisanym do meczowego protokołu.

Wprawdzie to jeszcze nie liga, ale jestem bardzo zadowolony z tego zwycięstwa – podsumował spotkanie Krzysztof Lemieszek, trener Avii. – Ta wygrana może nam dać pewną przewagę psychologiczną w meczach ligowych. W naszej grze jest jeszcze trochę mankamentów. Przede wszystkim musimy poprawić grę bloku, bo doszło trzech nowych środkowych, i zagrywkę.

Kolejnym pucharowym rywalem Avii będzie zwycięzca meczu BBTS Bielsko – Pronar Hajnówka.

Avia Świdnik – AZS PWSZ Nysa 3:1 (25:22, 22:25, 25:18, 25:16)

Avia: Ogonowski, Kowalski, Żurek, Komorowski, Węgrzyn, Pawłowski, Guz (libero) oraz Gorzkiewicz, Jarosz, Rarak, Rejowski, Kaźmierski.

AZS PWSZ: Vlk, Nowak, Turiansky, Grabolus, Wilk, Olejniczak, Kryś (libero) oraz Kozioł, Kisielewicz, Michocki.