Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > GP: Triumf Brazylijek

GP: Triumf Brazylijek

Zaledwie stu minut potrzebowały siatkarki Brazylii, by pokonać w finale reprezentację Rosji. Mecz zakończył się wynkiem 3:1 i potwierdził dominację Brazylijek na świecie.

Brazylijki już po raz szósty triumfowały w rozgrywkach Grand Prix i to one powoli tworzą nową własną historię tych rozgrywek. Reprezentantki Brazylii po złoty medal World Grand Prix po raz pierwszy sięgnęły w 1994 roku. Później na najwyższym stopniu podium stawały, co dwa lata w 1996 i 1998 roku, a po zwycięstwach w 2004 i 2005 roku starały się podtrzymać dobrą passę i wygrać po raz trzeci w tym roku, co im się udało.

Dwa pierwsze wygrane sety w finałowym meczu dały Barazylijkom przewagę psychiczną i mimo przegranej trzeciej partii uparcie dążyły do zwycięstwa. Cannarinios przeważały na boisku pod każdym względem. Grały o wiele szybszą i sprytniejszą siatkówkę niżeli Rosjanki i to był klucz do zwycięstwa. Najlepiej punktujące zawodniczki w drużynie z Brazylii to Sheilla Castro, która zdobyła 22 punkty (16 w ataku i 6 z zagrywki) a także Oliveira Walewska, która niesamowicie spisywała się pod siatką, zdobywając 8 punktów samym blokiem.

Za zwycięstwo brazylijska reprezentacja otrzymała 200 tysięcy dolarów nagrody. Rosjanki wywalczyły natomiast 100 tysięcy dolarów. Za trzecie miejsce reprezentacja Włoch otrzymała 75 tysięcy dolarów, natomiast pokonana w meczu o trzecią pozycję Kuba 55 tysięcy dolarów.

Mimo przegranej w finale, kapitan reprezentacji Rosji Natalia Safranova była zadowolona z występu jak i całego turnieju. – Rozegrałyśmy bardzo dobry turniej, w którym dodatkowo zrobiłyśmy krok naprzód.

Także rosyjski trener Giovanni Caprara był zadowolony z postawy swoich zawodniczek. – Myślę, że możemy patrzec optymistycznie w przyszłość. Mamy teraz kilka miesięcy na przygotowanie się do Mistrzostw Świata. Musimy przygotować się dobrze taktycznie. Brazylia jak na ten czas jest zdecydowanie najlepszym zespołem na świecie.

Finałowe spotkanie stało na bardzo wysokim poziomie. Tak naprawdę obydwa zespoły mogły w nim wygrać. Grałyśmy urozmaiconą siatkówkę, co nam pomogło w wygranej, choć Rosja to naprawdę silny zespół – mówiła po finałowym spotkaniu kapitan brazylijskiej ekipy Fofao.

Gra rosyjskiego zespołu zmieniła się w porównaniu z fazą kwalifikacyjną, co sprawiło nam trochę problemów w tym meczu. Mogliśmy zakończyć spotkanie w trzech setach, jednak nie byliśmy w stanie. W czwartej partii wygraliśmy przede wszystkim dzięki bardzo dobrej postawie w bloku. W przyszłości, gdy będziemy grali z reprezentacją Rosji będziemy musieli bardzo uważać, bo jest naprawdę bardzo groźna, choć uwielbiam oglądać tak zacięte spotkania jak to– zachwycał się spotkaniem trener Cannarinios Guimaraes.

Rosja – Brazylia 1:3 (20:25, 20:25, 25:23, 17:25)