Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > W niedzielę Michał Winiarski zadebiutuje w Serie A

W niedzielę Michał Winiarski zadebiutuje w Serie A

Już w niedzielę szansę na debiut we włoskiej Serie A1 będzie miał Michał Winiarski - wychowanek bydgoskiego Chemika, mistrz świata juniorów.

Michał Winiarski, który w ub. sezonie zdobył swój pierwszy tytuł mistrza Polski ze Skrą Bełchatów i na dobre zadomowił się w kadrze seniorów, będzie reprezentować barwy Itas Diatec Trentino. Pierwszy oficjalny trening odbył się 25 sierpnia, po nim doszło do spotkania zespołu z kibicami i dziennikarzami.

Przybyłem tu, aby się uczyć – mówił Michał. – Zdaję sobie sprawę, że muszę popracować nad wszystkimi elementami siatkarskiego rzemiosła. Włoska Serie A jest najsilniejszą ligą na świecie, a Trento to wspaniałe miejsce, które daje mi szansę na rozwój. Nie boję się rywalizacji, ponieważ zdrowe współzawodnictwo jest dobre dla wszystkich, a zespół będzie potrzebował wszystkich zawodników w trakcie sezonu.Sam klub ma siedzibę w miejscowości Trento na północy Włoch, położonej w sercu Alp, między Weroną a Bolzano, na północ od jeziora Garda. – Michał otrzymał piękne 80-metrowe mieszkanie z klimatyzacją, garażem i mazdą do dyspozycji – mówi Jerzy Winiarski, ojciec siatkarza. – Został dobrze przyjęty w klubie, porozumiewa się na razie po angielsku.

W ub. sezonie Itas, który po sezonie zasadniczym zajmował 6. miejsce, przegrał w półfinale play off w czterech meczach z Sisleyem Treviso, wicemistrzem kraju. Tegoroczny sezon rozpoczyna w niedzielę podejmując beniaminka Prismę Taranto. Gra Itasu opiera się od ubiegłego sezonu na rozgrywającym Marco Meonim, który w reprezentacji Włoch rozegrał 235 spotkań, zdobył tytuł mistrza świata w 1998 roku, jest trzykrotnym mistrzem Europy i czterokrotnym zwycięzcą Ligi Światowej, by wymienić tylko jego największe sukcesy międzynarodowe.

Syn bardzo dużo rozmawia z Marco właśnie na temat rozegrania, tego, jakie piłki są najkorzystniejsze – dodaje Jerzy Winiarski. – W meczach kontrolnych zawsze wychodził w pierwszej szóstce, co oczywiście nie oznacza, że tak będzie w lidze. Trener jednak wypowiada się o nim pozytywnie.

Oprócz Meoniego w zespole jest jeszcze 5 Włochów i 6 obcokrajowców (włącznie z Michałem). Wśród nich są dwaj znakomici Brazylijczycy, Andre Heller – mistrz olimpijski z Aten (trzeci sezon w klubie) i Andre Nascimento – najlepszy atakujący mistrzów świata z 2002 roku także mistrz olimpijski z Aten (drugi sezon). Pozostali to Słowak Richard Nemec, Niemiec Stefan Huebner i Bułgar Smilen Mljakow. Zespół Itasu prowadzi Brazylijczyk Radames Lattari, który po meczu kontrolnym z Vibo Valentia wygranym 3:0 powiedział: – Rozegraliśmy bardzo dobre zawody. Jedynym naszym problemem jest zagrywka, w której nadal popełniamy zbyt wiele błędów. Heller ma ciągle w nogach finał Ligi Światowej, podczas kiedy Michał Winiarski stara się znaleźć wspólny język z Meonim. Jednakże doświadczenia, jakie zdobył w dwóch meczach z Modeną i dzisiejszym z Vibo nie udałoby mu się nigdy osiągnąć na treningach.

Winiarski w tym spotkaniu rozegrał 2 sety zdobywając 9 punktów przy 54-procentowej skuteczności ataku. Z Modeną (3:2 i 3:0) zdobył w sumie 26 punktów, a w czwartym, z Fioresse Bassano (Serie A2) 12.

źródło: Gazeta Pomorska

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Więcej artykułów z dnia :
2006-09-09

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved