Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > GP: Kubanki lepsze od Włoszek

GP: Kubanki lepsze od Włoszek

Kuba pokonała reprezentację Włoch 3:1 w drugim meczu grupy A turnieju finałowego Grand Prix. Kubanki mimo wczorajszej porażki z Chinkami mają szansę na wysoką lokatę w turnieju.

Na początku spotkania Włoszki nieznacznie przeważały, na pierwszą przerwę techniczną schodząc przy dwupunktowym prowadzeniu. W środku seta mocne ataki Kubanek wprowadziły zamieszanie w szeregach gospodyń, tym samym przechylając szalę zwycięstwa na przeciwną stronę. Kubanki wysunęły się na trzypunktowe prowadzenie przy drugiej przerwie technicznej, a po zdobyciu jeszcze jednego oczka więcej od przeciwniczek trener Marco Bonitta zarządził przerwę. Francesca Piccinini rozpoczęła odrabianie strat potężnym atakiem ze środka, a następnie kolejnym z lewego skrzydła – co wzbudziło owację na trybunach. Przy stanie 22:23 Nancy Carrillo zagrała w siatkę, co dało Włoszkom dwie piłki setowe. Jednak nie udało się ich wykorzystać i na tablicy widniał remis po 24. Blok Yenisey Gonzalez daje piłkę setową Kubankom, której nie straciły wygrywając seta 26:24.

Dzięki kapitan Simona Rinieri-Dennis razem z Elisą Togut i Sarą Anzanello w drugiej odsłonie Włoszkom udało się dość szybko wyjść na kilkupunktowe prowadzenie, które na drugiej przerwie technicznej urosło do pięciu punktów. Akcje były szybkie, a zawodniczki grały jak w transie. Kubanki wyraźnie odstawały od swoich przeciwniczek ostatecznie przegrywając seta do 19.

W trzeciej partii sytuacja znowu się odmieniła. Na drugą przerwę techniczną to Kubanki schodziły z trzypunktowym prowadzeniem. Nie udało im się jednak jej długo utrzymać. Przy remisie po 22 z wyskoku zagrała Carrillo zdobywając punkt jednocześnie zmuszając trenera Włoszek do wzięcia czasu. Ostatnie słowo w secie należało do środkowej Gonzalez, która świetnym blokiem zdobyła 25 punkt zapewniając zwycięstwo w tej partii Kubankom.

Następna odsłona rozpoczęła się i przebiegała dość wyrównanie. Do samego końca ciężko było wskazać, która z drużyn zwycięży. Dopiero przy drugiej przerwie technicznej na trzypunktowe prowadzenie wyszły Kubanki po niesamowitych asowych zagrywkach Carrillo, Liana Mesy i Ruiz. Seta i mecz kończy również asem Calderon po długiej przerwie spowodowanej dyskusjami pomiędzy trenerami na temat przepisów.

Simona Rinieri-Dennis – kapitan reprezentacji Włoch:

Zagraliśmy lepiej niż w poprzednim meczu przeciwko Kubie. Nie byliśmy jednak w stanie zwyciężyć w końcowych fazach setów z tak mocną drużyną.

Yumilka Ruiz Luaces – kapitan reprezentacji Kuby:

To było bardzo interesujące spotkanie. Byliśmy w stanie lepiej reagować na zmiany w grze przeciwnika.

Marco Bonitta – trener reprezentacji Włoch:

Z technicznego punktu widzenia Kuba miała tak mocną zagrywkę jak nigdy wcześniej. Oprócz tego byli w stanie wykorzystać swoje silne strony. Każda drużyna, która na tym poziomie wygrywa trzy sety jest bardzo silna. Jedyną możliwością zagrania w półfinałach jest dla nas jutrzejsze zwycięstwo nad Chinami. Wydaję mi się, że Chinki są silniejsze niż Włoszki, jednak musimy wejść na boisko z przekonaniem, że możemy je pokonać, ale to nie będzie proste.

Felipe Calderon – trener reprezentacji Kuby:

To było dla nas i dla przeciwników ważne spotkanie. Graliśmy jak zgrana drużyna, utrzymywaliśmy koncentrację od początku do końca. Jestem zadowolony ze zwycięstwa nad tak dobrym zespołem, jakim są Włochy.

Kuba – Włochy 3:1 (26:24, 19:25, 25:23, 25:23)