Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > GP: Rosjanki pokonują Japonki

GP: Rosjanki pokonują Japonki

W drugim meczu grupy B finałowego turnieju Grand Prix siatkarek w Reggio di Calabria Rosjanki pokonały Japonki 3:0.

Japonia fatalnie rozpoczęła to spotkanie. Od samego początku widać było wyraźną przewagę Rosjanek, najpierw 5:1, a później 12:4. Lioubov Shashkova zagrała dwa asy, a rosyjski blok nie miał problemów z zatrzymywaniem sporadycznych ataków przeciwniczek. W miarę upływu seta Oyama, Erika Araki i Miyuki Takahashi udowadniały, że mimo wszystko są w stanie skutecznie zapunktować, jednak gra układała się pod dyktando Rosjanek. Merkulova przodowała w ataku, a Shashkova zakończyła pierwszego seta potężnym zbiciem.

Japoński atak nie funkcjonował w pierwszej odsłonie, jednak w drugiej zawodniczki z kraju kwitnącej wiśni grały jak zupełnie inna drużyna. Tym razem to one wyszły na prowadzenie 5:1, zmuszając trenera przeciwniczek do zarządzenia przerwy. Presja okazała się zbyt wielka i najwyraźniej zbyt wielki entuzjazm spowodował przechyleniem szali na drugą stronę. Rosjanki na pierwszą przerwę techniczną schodziły bowiem z dwupunktowym prowadzeniem, na drugą już z sześciopunktowym. Po kilku zmianach w ekipie Rosji Japonki zmniejszyły różnicę do 3 punktów (20-17), a chwilę później tylko do jednego (22-21, 23-22). Dwa nieudane ataki Japonek przesądziły o wygranej Rosji w tym secie.

Trzecią partię Azjatki rozpoczęły dość dobrze, a na pierwszą przerwę techniczną schodziły z pięciopunktowym prowadzeniem. Udało im się utrzymać przewagę, a przy stanie 14-8 trener Rosjanek poprosił o czas, by poprawić coś w grze swoich podopiecznych. Na niewiele się to zdało bo do przerwy technicznej przewaga jeszcze się powiększyła (16-9). Wydało się, że Rosjanki ulegną w tej odsłonie słabym stylu tymczasem przy stanie 21-15 najwyraźniej postanowiły za wszelką cenę odmienić jego losy i oto kolejne sześć punktów padło ich łupem. Japonia przegrywa kolejno cztery piłki setowe nim Rosjankom udaje się wyjść na prowadzenie i ostatecznie wygrać partię 29-27.

Yoshie Takeshita – kapitan reprezentacji Japonii:

Nasz zespół nie zagrał dzisiaj zła, ale mieliśmy problemy ze wzrostem Rosyjskich zawodniczek i popełnialiśmy za dużo błędów własnych.

Shoichi Yanagimoto – trener reprezentacji Japonii:

Potrzeba doskonałej gry kombinacyjnej aby wygrać spotkanie na tym poziomie. Nasza dzisiejsza gra nie była zbyt dobra

Natalia Safronova – kapitan reprezentacji Rosji:

Gra była bardzo zróżnicowana. Wychodziliśmy na prowadzenie, chwilę później Japonia, a cały set padał naszym łupem – co oczywiście było najważniejsze.

Giovanni Caprara – trener reprezentacji Rosji:

Najważniejsze, że wygraliśmy. Nasz atak nie był tak dobry jak mógłby być, ale teraz możemy spokojnie usiąść i czekać na półfinały. Dokonałem kilku zmian w trzecim secie ponieważ wg mnie zespół nie grał dobrze, ale były to głownie taktyczne zmiany.

Rosja – Japonia 3:0 (25:15, 25:22, 29:27)

Słady:

Rosja: Borodakova, Zhitova, Shashkova, Godina, Safronova, Kryuchkova, Gamova, Sheshenina, Merkulova, Kulikova, Akulova.

Japonia: Takeshita, Takahashi, Sugiyama, Takahashi, Araki, Kimura, Oyama, Ishikawa.