Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > II liga kobiet > Nie będzie dziwnych wzmocnień w barażu o II ligę

Nie będzie dziwnych wzmocnień w barażu o II ligę

Nie będzie wypożyczeniowego szału w zespołach grających baraż o II ligę kobiet. Polski Związek Piłki Siatkowej błyskawicznie zareagował na nasz niedzielny tekst mówiący o tym, że niektóre ze startujących zespołów mogłyby się wzmonić na ten jeden turniej zawodniczkami z wyższych lig.

Ziemowit Osięciny, Skarpa Toruń, Calisia Kalisz, Gaudia Trzebnica, Zawisza Sulechów i Jedynka Łomża wystąpią w turnieju barażowym, który zostanie rozegrany od środy do niedzieli. Stawką są trzy miejsca w II lidze kobiet.

Wczoraj pisaliśmy o tym, że kluby znalazły lukę w przepisach regulaminowych, dzięki której mogłyby wzmocnić się na turniej barażowy wypożyczonymi zawodniczkami z wyższych lig. Zawodniczki te po zakończonym turnieju wróciłyby do swoich macierzystych klubów (przepisy PZPS pozwalają zmienić klub w trakcie sezonu, pod warunkiem, że gra on w wyższej klasie rozgrywkowej).Dzisiaj Polski Związek Piłki Siatkowej wysłał do zainteresowanych klubów pismo, w którym ucina wszelkie spekulacje na temat takich „wzmocnień”. Czytamy w nim m.in.:

1. w jednym sezonie zawodnik może reprezentować tylko barwy tego samego klubu, z wyjątkiem gdy za zgoda klubów zawodnik zmienia barwy klubowe przechodząc do innego zespołu grającego w wyższej lidze, zmiana taka może odbyć się tylko raz w sezonie (pkt.53)

Ponieważ turniej barażowy w Osięcinach jest zaliczany do sezonu 2006/2007 (a nie jak sądzono, że jest zakończeniem baraży sezonu 2005.2006) zawodniczka wypożyczona do klubu grającego w barażu zostanie w nim do końca aktualnego sezonu. – Nie jest możliwe wypożyczenie zawodnika na tydzień – powiedziała Strefie Siatkówki Andżelika Miś z Wydziału Rozgrywek PZPS. – Certyfikat dla wypożyczonego zawodnika wydawany jest na cały sezon.

2. Okresowe reprezentowanie barw innego klubu nie zmienia praw klubu macierzystego do zawodnika w zakresie niniejszego regulaminu. Licencja do innego klubu może być wydana zawodnikowi, który nie rozegrał żadnego spotkania w barwach swojego klubu (pkt 70)

Tak więc jezeli zawodniczka rozegra jakiekolwiek spotkanie w klubie, nie będzie mogła być wypożyczona lub oddana do innego klubu w tym samym sezonie.

3. Każdy klub PLS, LSK, I i II ligi, który uczestniczy również w innych rozgrywkach niż PLS, LSK, I i II ligi, zobowiązany jest zgłosić do WZPS i PZPS przed rozpoczęciem tych rozgrywek, nazwiska dziesięciu podstawowych zawodników posiadających licencje PLS, LSK, I i II ligowe, którzy nie będą uczestniczyć w rozgrywkach klasy niższej. Pozostali zawodnicy mogą uzupełniać skład ligi niższej swojego klubu. Lista ta będzie weryfikowana po I części rundy zasadniczej przez Wydział Rozgrywek PZPS, (pkt 22)

Oznacza to, ze zespół Calisi Kalisz będzie się mógł wzmocnić zawodniczkami Winiar Kalisz występującymi w LSK, ale tylko tymi, które nei będą się znajdowały w 10-cio osobowym trzonie zespołu. Nazwiska podstawowych zawodniczek na przyszły sezon Winiary muszą zgłosić przed turniejem.

4. Zawodnik/czka w kategorii wiekowej (Młodzik/czka, Kadet/ka, Junior/ka), grający na podstawie Certyfikatu PZPS w klubie posiadającym zespół juniorów musi grać w tym klubie. Jeżeli klub pozyskujący nie posiada sekcji juniorów zawodnik/czka może brać udział w rozgrywkach młodzieżowych w klubie macierzystym.

Tak więc nie będzie można również wypozyczyć zawodniczki, która jest w wieku juniora (zawodniczka może w jednym sezonie reprezentować barwy innego klubu w kategorii młodziezowej) bez konsekwencji. Wypozyczona w ten sposób juniorka będzie musiała wystepować do końca sezonu w drużynie juniorek klubu, który ją wypożyczył.

Wszelkie spekulacje zostały więc bardzo szybko ucięte, a o awansie zdecyduje sportowa walka zespołów, które w ubiegłym sezonie występowały w ligach wojewódzkich lub II ligi (Zawisza Sulechów). Cieszy szybka reakcja Polskiego Związku Piłki Siatkowej oraz fakt, że że przepisy regulaminowe wykluczają wszelkiego rodzaju kalkulacje mające na celu odniesienie doraźnych korzyści.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
II liga kobiet

Więcej artykułów z dnia :
2006-09-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved