Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Gwardia nie sprostała Sewierstalowi Czeriepowiec

Gwardia nie sprostała Sewierstalowi Czeriepowiec

Przebywająca teraz na zgrupowaniu w naszym kraju, 5. drużyna rosyjskiej wyższej ligi „A” (zaplecze Superligi), Sewierstal, pokonała następny zespół LSK. Rosjankom nie potrafiła sprostać tym razem wrocławska Gwardia.

Od 22.08 do 07.09 w Brzegu Dolnym przebywa 5. zespół rosyjskiej Wyższej ligi „A” strefy europejskiej Sewierstal Czeriepowiec. Zawodniczki i trenerzy mogą być na razie zadowoleni z pobytu w Polsce, gdyż wygrali wszystkie dotychczasowe mecze sparingowe. – Z Poznaniem, Jaworem, Kaliszem, Gwardią odnieśliśmy zwycięstwa, a to oznacza, że zespół może powalczyć o najwyższe cele na zapleczu Superligi – powiedział Vladimir Pilipienko, I trener Sewierstal Czeriepowiec.

W dzisiejszym spotkaniu Rosjanki zwyciężyły we Wrocławiu 6. drużynę LSK Gwardię 4-1. Zespół Gwardii właśnie „zszedł” z gór (pobyt w Szklarskiej Porębie zakończył się w niedzielę wyprawą pod Łabski Szczyt) i do konfrontacji z Rosjankami przystąpił z „marszu”. Trener Rafał Błaszczyk nie miał też jeszcze optymalnej liczby zawodniczek, bowiem Daniela Rojkova przebywa wciąż na zgrupowaniu kadry Słowacji a Marta Haładyn musi odpocząć po ME Juniorek.

W pierwszym secie miejscowe zawodniczki dotrzymywały kroku Sewierstalowi do 18 punktu, później bardzo dobrze grająca Natalia Borowskichkilkoma skutecznymi atakami z IV strefy przechyliła szalę zwycięstwa na stronę gości. Gwardia zaczęła partię dobrze, ale z upływem czasu szczególnie brak było kończącego ataku. Ostatecznie wrocławianki przegrały pierwszą partię 22-25.

Drugi set gospodynie rozpoczęły w składzie z Małgorzatą Kupisz, która zmieniła na pozycji rozgrywającej Annę Wiśniewską. Znakomite bloki gości oraz urozmaicony atak z różnych stref wystarczył, aby Rosjanki wygrały i tą partię. Podopiecznie trenera Błaszczyka przeciwstawiały się atakom rywalek przez dłuższy okres czasu jednak w końcówce lepszy był Sewierstal i to ten team zwyciężył 25:21.

W trzecim secie gwardzistki wróciły do ustawienia z pierwszej partii, ale gra zupełnie nie układała się zawodniczkom z Dolnego Śląska, jedynie Joanna Kowalska, która weszła za Wiolettę Szkudlarek mogła odnieść wrażenie, że grała w miarę dobrze. Set ten skończył się rezultatem 15:25 dla gości.

Atak młodzieży – tak można by zatytułować partię czwartą tego ciekawego widowiska sportowego. Na polu gry pojawiły się dwie młode (siedemnastoletnie zawodniczki – przyp. red.), Aleksandra Krzos i Małgorzata Ślęzak, na swą nominalną pozycję wróciła Katarzyna Mroczkowska (grała dotychczas w IV strefie) i Gwardia zaczęła grać na tyle skutecznie, że pokonała Rosjanki 25:19, niemały był udział w tym zwycięstwie „młodzieży”, ale też i pozostałe zawodniczki jakby otrząsnęły się z trudów przygotowania wytrzymałościowo-siłowego. Aleksandra Krzos zagrała na pozycji libero a Małgorzata Ślęzak „po przekątnej” z rozgrywającą. Znakomite zagrywki Joanny Koprowskiej czy ataki ze środka pola gry Katarzyny Mroczkowskiej były takie jakie można było oglądać w końcówce ubiegłego sezonu.

Po tak obiecującej wygranej trener Błaszczyk w piątej partii (granej do 25-tego punktu) nie zmienił ustawienia swej drużyny, i choć zespół przegrywał już wysoko w tym secie np. 12:18, czy 16:20 to im bliżej było końca partii tym grał lepiej. Dobrze rozgrywała i broniła piłki Anna Wiśniewska a Bogusia Barańska potrafiła skończyć wiele piłek. Rosjanki na początku partii tak skuteczne, w jej końcówce zatraciły swą efektywność i gwardzistki doprowadziły do emocjonującej końcówki seta, 24-24. Na sali przy ul. Krupniczej można było nie pierwszy raz słyszeć podniesiony głos Vladimira Pilipienko – trenera Sewierstali -, który we właściwy dla siebie sposób wyrażał swą dezaprobatę wobec poczynań swych podopiecznych. Gdy gospodynie miały piłkę setową przy stanie 25-24, rosyjska środkowa uderzyła w ataku w pierwszym tempie ok. 3 metry w aut i wydawałoby się, że to koniec sparingu, co potwierdzało zachowanie drużyny gości, która już ustawiła się na linii końcowej, wtedy prowadzący mecz stwierdził, ż piłka otarła się o blok wrocławianek i nakazał rozegrać kolejne akcje przy stanie 25-25. W dwóch tych akcjach Rosjanki wykorzystały zaskoczenie Gwardii takim obrotem sprawy i szybko dokończyły seta wygrywając 27:25.

Kolejna konfrontacja tych drużyn już w środę o godz. 17.00 w Brzegu Dolnym.

Po meczu powiedzieli:

Vladimir Pilipienko (trener Sewierstali): – Wrocławianki grały niezłą siatkówkę, choć zespół jest zdecydowanie niższy od mojego. My rozegraliśmy kolejny zwycięski sparing, a to nas cieszy. Jak wszystko pójdzie dobrze postaramy się w tym sezonie zagrać o najwyższe cele w Wyższej lidze ‘A” i awansować do Superligi.

Rafał Błaszczyk (trener Gwardii): – To była dla nas bardzo przydatna konfrontacja. Mecz był pierwszym w sezonie 2006/2007. Po raz pierwszy wyszliśmy w takim jak dziś ustawieniu, będziemy poszukiwać najlepszych rozwiązań taktycznych dla tej drużyny. Dziewczyny zaprezentowały się dobrze, choć mankamentów w grze było sporo. Zespół gości to solidny team i bardzo dobrze, że mieliśmy okazję z nim się spotkać. Cieszy również to, że przyszło trochę kibiców.

Gwardia Wrocław – Sewierstal Czeriepowiec 1 – 4 (22:25, 21:25, 15:25, 25:19, 25:27)

Gwardia: K. Mroczkowska (kapitan zespołu), M. Lubera, B, Barańska, W. Szkudlarek, A. Wiśniewska, J. Koprowska, A. Jagiełło (L) oraz A. Krzos, J. Kowalska, M. Ślęzak, M. Kupisz

Sewierstal Czeriepowiec: I. Bestaugeva, A. Lisenko (kapitan zespołu), N. Borovskih, N. Bezzabara (L), J. Podskanaya, M. Nikerova, V. Borodina, oraz L. Krivoruchko, M. Vogonova, K. Kravczenko