Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > Piast wygrał sparing z Chemikiem Police

Piast wygrał sparing z Chemikiem Police

W Świnoujściu rozegrały sparing dwie I-ligowe ekipy żeńskie z województwa zachodniopomorskiego. Dużo lepiej wypadły zawodniczki Piasta Szczecin, dominujące nad polickim Chemikiem.

Mecze pomiędzy Piastem a Chemikiem mają zawsze dodatkowy podtekst. Niewielka odległość, jaka dzieli oba miasta sprawia, że spotkania takie są traktowane jako derbowe i tak będzie z pewnością również w tym sezonie w rozgrywkach I ligi kobiet. Spotkanie sparingowe w Świnoujściu było więc przedsmakiem rywalizacji obu tych zespołów. Dodatkowej pikanterii tegorocznych zmagań będzie fakt, że w zespole Chemika występują trzy zawodniczki, które jeszcze w zeszłym sezonie broniły barw Piasta.

Pierwszy set sparingu dość niespodziewanie rozpoczął się od znacznej przewagi policzanek. Doskonale na środku siatki radziła sobie Ewa Kwiatkowska , bardzo skuteczny był blok beniaminka I ligi. Piast odpowiadał co jakiś czas silnym atakiem (najczęściej Marleny Twaróg z środka), jednak to Chemik prowadził już 7:2. Oba zespoły popisywały się efektownymi akcjami w obronie, ale to szczecinianki zaczęły zdobywać punkty i odrabiać straty. Znów świetnie na środku siatki radziła sobie Twaróg, na której ataki policki blok nie mógł znaleźć recepty, doskonale atakowała Paulina Chojnacka . Marlena raz blokiem, raz silnym atakiem, to znów kiwką zdobywała kolejne punkty dla Piasta doprowadzając do sytuacji, że szczecinianki z wyniku 11:17 wyszły na prowadzenie 20:18. Zawodniczki Chemika sprawiały wrażenie zagubionych na boisku, liczne błędy spowodowane złym odbiorem zagrywki popełniała rozgrywająca Alicja Leszczyńska . Zespół chemika poderwała jeszcze do walki Monika Bryczkowska , ale to o Piasta należała końcówka seta wygranego przez szczecinianki do 21.

W drugim secie Piast udowodnił, kto w zeszłym sezonie grał w LSK, a kto w II lidze. Ataki środkowych – Marleny Twaróg i sprowadzonej z ŁKS Pauliny Rolińskiej siały spustoszenie w szeregach Chemika. Od stanu 11:5 szczecinianki całkowicie kontrolowały przebieg zdarzeń na boisku. Dużo lepiej niż w pierwszym secie grała Libero, Marta Benderska . Set zakończył się skutecznym blokiem Pauliny Rolińskiej i Piast wygrał 25:14.

Trzeci set rozpoczął się od dwóch skutecznych bloków Chemika. Dobrze grały Agata Furmanek oraz wprowadzona na boisko Małgorzata Wysocka . Na pozycji libero w polickim zespole nastąpiła zmiana, i zamiast Sandry Dołżańskiej trener Mariusz Bujek desygnował do gry Joannę Kuchczyńską . Jednak dzięki większemu doświadczeniu to Piast wyszedł na trzypuntowe prowadzenie. Które utrzymywalo się z do wejścia w pole zagrywki Pauliny Chojnackiej . Jej trzy asy serwisowe rozbiły obronę Chemika i wypracowały przewagę szczecinianek – 19:13. Jednak liczne błędy po stronie Piasta oraz skuteczny blok Chemika doprowadziły do zniwelowania tej przewagi do jednego punktu. Końcówka znów jednak należała do podopiecznych Jerzego Taczały .

Mimo wyniku 3:0 zawodniczki pozostały na parkiecie i zgodnie z umową rozegrały jeszcze dwa sety. W secie czwartym ponownie górą były szczecinianki, które w każdym elemencie gry udowadniały swoją wyższość. Odblokowała się druga łodzianka w zespole Piasta, Anna Związek , której ataki z lewego skrzydła wreszcie zaczęły być skuteczne. Ambitnym zawodniczkom Chemika na pocieszenie pozostała wygrana w piątym secie, gdzie uciekły w końcówce Piastowi na cztery punkty i rozstrzygnęły tą partię na swoją korzyść.

Całe spotkanie obserwowali niemal wszyscy sędziowie szczebla centralnego PZPS, którzy przebywają na kursie szkoleniowo-unifikacyjnym w Świnoujściu. Publiczność to specyficzna, bowiem niemal wszyscy skupiali się bardziej na komentowaniu decyzji arbitrów, niż na samym spotkaniu, jednak zawodniczki zostały nagrodzone gromkimi brawami po zakończeniu spotkania.

Piast Szczecin – Chemik Police 4:1 (25:21, 25:14, 25:22, 25:16, 11:15)

Piast: Związek, Dutkiewicz, Twaróg, Chojnacka, Kasprzak, Szymańska, Benderska (l) oraz Róg, Bury i Rolińska

Chemik: Kwiatkowska, Bryczkowska, Ostrowska, Leszczyńska Raczyńska, Furmanek, Dołżańska (l) oraz Matusz, Wysocka, Bronowicka i Kuchczyńska (l)