Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME Juniorek: Triumf Włoszek

ME Juniorek: Triumf Włoszek

Bez większych problemów finałowe spotkanie teogorocznych Mistrzostw Europy Juniorek wygrały Włoszki. W trzech setach pokonały reprezentantki Chorwacji. Brąz wywalczyły Ukrainki.

Ponad 1000 widzów oglądało w Pałacu Omnisport im. Josepha Claudel w St. Dié finał Mistrzostw Europy Juniorek, w którym zagrały reprezentacji Chorwacji i Włoch.

Obie drużyny w pierwszym secie postawiły na zagrywkę. Chorwatki prowadziły już 13-9 i 16-12, ale ich przeciwniczki nie poddały się i doprowadziły do wyrównania 21-21. Pierwszy set zakończył się zwycięsko dla Włoszek po dwóch atakach Stefanii Okaki.

Druga partię Chorwatki rozpoczęły tym samym składem i szybkim prowadzeniem 9-5. Było to jednak chwilowe, bo „squadra azzura” w krótkim czasie wyrównała, by po chwili osiągnąć bezpieczną, pięciopunktową przewagę m.in. dzięki dobrej grze w bloku Federici Stufi. Chorwatkom do końca partii nie udało się zmniejszych pięciopunktowej straty, w efekcie czego Włoszki odniosły zwycięstwo także i w drugim secie.

Kontynując grę silną zagrywką i odważną defensywą, zespół trenera Marco Mencarelli wygrał także partię trzecią. Chorwacja w oczach traciła punkty popełniając liczne błędy w każdym elemencie, podczas gdy Włoszki brylowały na skrzydłach. Dodatkowo zespół juniorek ze słonecznej Italii wspierali dosyć głośni i żwyiołowi kibice.

Najlepszą zawodniczką finału została Stefania Okaka (18 punktów), która wyprzedziła chorwacką supergwiazdę Matea Ikic (12 punktów).

Marzenia się spełniają – powiedziała po finale kapitan reprezentacji Włoch Federica Stufi – Nawet w trudnych momentach jesteśmy razem, jak drużyna.

Wprowadziliśmy zróżnicowanie w serwach i obronie, tracąc tylko dwa sety w całym turnieju. Czy musze mówić więcej? – pytał włoski szkoleniowiec – To fantastyczne.

Nasza drużyna była psychicznie i fizycznie zmęcozna dzisiaj – tłumaczyła kapitan Chorwatek Ana Grbac Ale jesteśmy bardzo bardzo zadowolone z drugiego miejsca.

W meczu o 3. miejsce spotkały się reprezentantki Ukrainy, aktualne ME Młodziczek 2005 i Rosji, czyli aktualne brązowe medalistki ME Juniorek 2004. Ukrainki zapewniły sobie stopień na podium dzięki bardzo zdyscyplinowanej grze, wspomaganej przez doskonale grającą Nataliję Goncharovą, która zdobyła w w meczu aż 24 punkty.

Pierwszy set był bardzo nerwowy, ale to Ukrainki okazały się mocniejsze psychinczie i wygrały go z przewagą dwóch punktów.

W drugim secie Rosjanki skoncentrowane wróciły na boisko i zaczęły prowadzić 7-5, a nastepnie 9-6. Już po chiwli jednak role się odwróciły i na prowadzenie wyszły Ukrainki. Wielką przysługę w odwróceniu wyniku wyświadczyła libero ukraińska Olena Chetverikova. Dobrze grająca w bloku Olga Savenchuk i psujące zagrywki Rosjanki dały zwycięstwo w drugiej partii siatkarkom z Ukrainy.

W trzeciej odsłonie cały czas prowadziły Ukrainki, którymi doskonale dyrygowała Evgenlya Starteeva. W końcówce wyróżniła się w grze na środku siatki Valeriya Goncharova, która ostatnim blokiem w meczu odebrała rosjankom nadzieję na medal.

Po wczorajszym zawiedzionym półfinale z Włoszkami, chcieliśmy pokazać, że jednak jesteśmy zdolni. Pokonanie Rosji zawsze wiele dla nas znaczy – powiedziała kapitan ukraińskiej reprezentacji Olga Geyko.

Trener Viktor Perevyynis wytłymaczył, że zna Rosjanki bardzo dobrze, darzy je zaufaniem. Jesteśmy bardzo zadowoleni, byliśmy zdyscypllinowani w podejściu do gry.