Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Puchar Polski w minisiatkówce w Zabrzu

Puchar Polski w minisiatkówce w Zabrzu

W Zabrzu tradycyjnie już, odbywa się największy ogólnopolski turniej minisiatkówki. Aż czterysta dziewcząt i chłopców z całego kraju bierze udział w grach dwójkowych, trójkowych i czwórkowych. Zawody pierwszy raz mają rangę Pucharu Polski.

Wczoraj przyjechały, a dziś (tj. 02.09 – przyp. red.)grają cały dzień. Taki program zawodów od ponad dziesięciu lat mają dzieci w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zabrzu.

Tradycyjnie już gościmy po dwie najlepsze reprezentacje minisiatkówki z każdego województwa w trzech przedziałach wiekowych (11,12,13 lat), w tym roku jedynie brakuje przedstawicieli województwa Warmińsko-Mazurskiego, ale nie było żadnych problemów z uzupełnieniem miejsc, bowiem natychmiast zgłosiły się „trzecie” zespoły z niektórych województw – powiedział Henryk Darocha jeden z organizatorów turnieju z ramienia ŚZPS.400 dzieci gra na tej samej hali sportowej, która tego dnia przypomina prawdziwy „siatkarski las”. W zawodach uczestniczą najmłodsze dzieci – do lat 11 – grające tzw. „dwójki”, boisko o wymiarach 5m x 4m. Następna kategoria to „trójki” o boisku 7,5m x 4,5m a najstarsza grupa to „czwórki”, która swe spotkania rozgrywa na polu gry o wymiarach 7m x 7m.

W danej kategorii wiekowej (osobno dziewczynki i chłopcy oczywiście) 16 drużyn jest podzielone na cztery grupy. Po rozgrywkach grupowych (systemem „każdy z każdym”) dwa najlepsze zespoły awansują do dalszych rozgrywek. Mecze toczą się do dwóch zwycięskich setów , natomiast w poszczególnych setach gra się do 25. punktów, ale docelowym jest punkt 27. (ze względu na nieprzedłużanie czasu grania), jedynie set trzeci jest grany do 15. punktów.

Turniej trwa zazwyczaj cały dzień i jest bardzo wyczerpujący dla najmłodszych adeptów siatkówki, bywa, że czasem harmonogram spotkań jest taki, że dzieci nawet nie zdążą zjeść posiłku, gdyż czeka na nich już kolejny przeciwnik. Niełatwe zadanie mają również trenerzy, którzy zazwyczaj przyjeżdżają z kilkoma zespołami ( w różnych kategoriach wiekowych) a w trakcie rozgrywek mogą pomagać tylko jednej swej drużynie, sporo więc nerwowości i biegania między boiskami, ale za to na brak pracy z pewnością nikt ze szkoleniowców nie może narzekać.

Puchar Polski – bo taką nazwę po raz pierwszy w historii jego rozgrywania przyjęli organizatorzy (wcześniej były to nieoficjalne MP – przyp. red.) – jest niezwykle ciekawym i bardzo miło wspominam przez uczestników turniejem, w którym najmłodsze zawodniczki i zawodnicy często po raz pierwszy spotykają się w grze o bardzo poważne cele sportowe. Dziś wieczorem poznamy zwycięzców tego dziecięcego siatkarskiego maratonu.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacje młodzieżowe

Więcej artykułów z dnia :
2006-09-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved