Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Niemczyk odchodzi – „Złotka” świata nie podbiją?

Niemczyk odchodzi – „Złotka” świata nie podbiją?

Stało się. Polskie siatkarki bez trenera Andrzeja Niemczyka, z którym dwa razy pod rząd sięgały w świetnym stylu po mistrzostwo Europy! Czy to koniec reprezentacji uwielbianej przez cały kraj?

Ta dymisja to decyzja szokująca, bo szkoleniowca z porównywalnymi sukcesami nie mieliśmy w sportach zespołowych od lat 70., a za dwa miesiące siatkarki czeka najważniejsze jak dotąd wyzwanie – mundial w Japonii. Siatkarki, które zostały obwołane Złotkami i zdobyły niesamowitą popularność. Ich zeszłoroczny mecz o złoto ME z Włochami oglądało więcej Polaków niż nadawany równoległe wieczór wyborczy.

Skandal wybuchł w czwartek, kiedy Niemczyk wyrzucił z reprezentacji największą gwiazdę Małgorzatą Glinkę, zarzucając jej brak zaangażowania, a ta ogłosiła, że nieodwołalnie rezygnuje z gry dla Polski. Spór usiłowały załagodzić inne siatkarki. Bez skutku. W piątek selekcjoner nie przyszedł na mecz eliminacyjnego turnieju Grand Prix w chińskim Ningbo z Kubą. Poinformował, że rezygnuje. Nie było go nawet w hali, w przegranym 2:3 meczu drużynę poprowadził asystent Ireneusz Kłos.Polski Związek Piłki Siatkowej zastanowi się 7 września, czy przyjąć dymisję Niemczyka. Reprezentacja przylatuje z Azji w poniedziałek. – Nie będziemy załatwiać tego przez telefon – mówi prezes Mirosław Przedpełski. – Jesteśmy w kontakcie z reprezentacją, ale wiemy tylko tyle, że trener po ogłoszeniu decyzji został w hotelu.

Niemczyk – selekcjoner charyzmatyczny, choć dla niektórych kontrowersyjny – wielokrotnie podejmował decyzje radykalne. W ostatnich latach wyrzucał z reprezentacji Magdalenę Śliwę, Dominikę Leśniewicz, Karolinę Ciaszkiewicz, a nawet córkę Małgorzatę Niemczyk-Wolską. Ta pierwsza mówi teraz tajemniczo, że „trzeba przerwać milczenie” i opowiedzieć o pewnych zdarzeniach w kadrze, ale nie precyzuje, o co chodzi. Dorota Świeniewicz dodaje, że konflikt w kadrze narastał, a trener czasem nie pojawiał się na hali treningowej przez dwa-trzy dni.

Na pewno wiadomo tyle, że atmosfera musiała się popsuć, bo tak kiepskiej passy siatkarki za kadencji Niemczyka nie miały. W turniejach Grand Prix poniosły siedem porażek (w sobotę i niedzielę kończą eliminacje), prezentując przy tym przygnębiająco słabą formę.

Teraz, jeśli nie dojdzie do ugody, selekcjoner nie zmieni decyzji, a PZPS ją przyjmie, sytuacja zrobi się dramatyczna. Odejście Glinki, siatkarki wybieranej w ostatnich latach na najlepszą w Europie, prawdopodobnie pogłębi kryzys, zwłaszcza że w mistrzostwach świata nie zagra również Świeniewicz, która spodziewa się dziecka. Dwa miesiące to za mało na budowanie nowej drużyny, a trener Kłos, owszem, często prowadził treningi, ale nie wiadomo, czy sprawdzi się także podczas meczów. Niemczyk w trakcie gry wspaniale kontrolował drużynę, reagował na przebieg wydarzeń, motywował siatkarki. I miał niezwykły autorytet, choć bywało, że posługiwał się bardzo ostrym, wręcz wulgarnym, językiem.

Cenię go za otwartość i bezpośredniość. Jak coś zawalisz, to wali prosto z mostu. Nie dzieli zawodniczek na gorsze i lepsze, którym mówi: ty możesz sobie na to i na to pozwolić. Rozmawiamy tylko szczerze. Dla mnie niesamowicie ważny jest też jego autorytet. Jak darzę trenera autorytetem, to gram dobrze. Jak siedzi na ławce facet, który nad wszystkim nie panuje, to ja nie panuję nad sobą – tak mówiła Glinka o Niemczyku w wywiadzie dla „Gazety”.

To selekcjoner namówił ją przed kilku laty do powrotu do reprezentacji, podobnie jak inne grające za granicą zawodniczki, które klęski i amatorszczyzna zniechęciły do gry dla Polski. Anonimowe w kraju siatkarki wykreował na gwiazdy. Teraz sytuacja wróciła do punktu wyjścia. W reprezentacji nie ma ani gwiazdora ławki, ani gwiazdy boiska. Czy najpiękniejsza historia, jaka wydarzyła się w polskich sportach zespołowych po 1989 r., dobiegła końca?

Autor: Rafał Stec

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski kobiet

Więcej artykułów z dnia :
2006-09-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved