Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Siatkarska Galeria Sław, część 4: Gwiazda początków plażówki

Siatkarska Galeria Sław, część 4: Gwiazda początków plażówki

Wyznaczał kanony siatkówki plażowej, osiągał niewiarygodne serie sukcesów, grał na najwyższym poziomie do końca długiej kariery - Ronald "Ron" Van Hagen - ikona piasku lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

132.jpgRonald „Ron” Van Hagen jest legendą współczesnej siatkówki plażowej. Ustanowił wiele rekordów wyznaczył standardy tej dyscypliny, kiedy była ona jeszcze w powijakach. Gdyby nie wielokrotnie większa liczba obecnie rozgrywanych turniejów w porównaniu do lat w których Van Hagen święcił triumfy, wiele jego osiągnięć pozostałoby do dziś nie pobitych.

Sportowa kariera „Rona” zaczęła się w Harvardzkiej Szkole Wojskowej w Los Angeles, gdzie był gwiazdą czterech dyscyplin sportowych. Co ciekawe do 21. roku życia, kiedy to uczył się na ostatnim roku UCLA, siatkówka nie była w kręgu jego zainteresowań.Niesamowita kariera Van Hagena na plaży zaczęła się w 1961 roku. Był bardzo pojętnym uczniem i bardzo szybko doskonalił swoje umiejętności. Pierwszy sukces osiągnął w 1964 roku i od tego czasu wygrał 62 oficjalne turnieje w ciągu dekady. Oprócz tego w dorobku miał 33 drugie miejsca. W latach 1966-72 zagrał w 54 turniejach, nigdy nie zajmując pozycji niższej niż trzecia. Ostatnie swoje oficjalne zwycięstwo zanotował w 1977 roku w Rosecrans Beach Tournament, grając w parze z przyszłym kapitanem reprezentacji USA Chrisem Marlowem. Było to pierwsze i dotychczas jedyne zwycięstwo zawodnika w wieku 38 lat!

Do Galerii Sław Siatkówki trafił w 1992 roku jako zawodnik.

źródło: inf. własna, volleyhall.org

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2006-08-31

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved