Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ: Polacy nie dali rady Serbom

LŚ: Polacy nie dali rady Serbom

Tak jak przed tygodniem, polskiej reprezentacji nie udało się pokonać zespołu Serbii i Czarnogóry. Biało-czerwoni przegrali 1:3 w pierwszym meczu przed polską publicznością.

Początek spotkania to dobra gra serbskiego zespołu. Polacy mieli małe problemy z przyjęciem serbskiej zagrywki. Na pierwszą przerwę techniczną drużyny schodziły przy trzypunktowym prowadzeniu gości. Po przerwie technicznej bardzo dobrze w bloku zaprezentował się Gerić, a udana kontra Milijkovica dała Serbom prowadzenie 12:6. Serbowie tak jak w meczach u siebie nie odpuszczali w zagrywce. Polacy mieli duże problemy z odbiorem piłki. Gdy w polu zagrywki pojawił się Ivan Milijkovic Serbowie powiększyli swoją przewagę do ośmiu punktów i na drugą przerwę techniczną schodzili przy stanie 16:8. Po przerwie punkt od siebie dołożył jeszcze rozgrywający gości Petkovic. W grze polskiego zespołu nie było żadnego elementu gry siatkarskiej, którym można by było podciągnąć grę. Raul Lozano dokonał nawet zmian w polskim zespole. Na boisku pojawił się Łukasz Żygadło, Piotr Gruszka i Grzegorz Szymański, lecz nawet oni nie potrafili odwrócić losów spotkania. Przy stanie 18:11 na zagrywce stanął Łukasz Kadziewicz, który asem serwisowym próbował podciągnąć grę polskiego zespołu. Niestety Polacy nie potrafili wykorzystać dobrych zagrywek Łukasza. Serbowie bez żadnych problemów dążyli do wygranej. Seta zakończyła zagrywka w siatkę Piotra Gruszki. Polacy przegrali tą partię 25:17.

Początek drugiej odsłony był podobny do początku spotkania. Choć można było spostrzec jakby małą poprawę gry Polaków. Pierwszy punkt zdobył blokiem Kadziewicz, przy czym w pierwszym secie biało- czerwoni w ogóle nie zdobyli punktu w tym elemencie. Na pierwszą przerwę techniczną drużyny schodziły przy trzypunktowym prowadzeniu gości 8:5. Polacy próbowali dotrzymywać kroku gościom. Kończyli większość ataków, zaczęli także ryzykować zagrywką. Po udanej kontrze Świderskiego Serbowie prowadzili już tylko jednym punktem, a po dwóch błędach Serbów w ataku, najpierw Milijkovica a później Gerica Polska wyszła po raz pierwszy w tym meczu na jedno punktowe prowadzenie 15:14. Prowadzenie to jakby dodało skrzydeł Polakom- ich gra wyglądała już dużo lepiej. Nawet zagrywka wychodziła lepiej. Przy stanie 16:16 na zagrywce w polskim zespole pojawił się Michał Winiarski i ostrzelał dwoma mocnymi zagrywkami Serbów, którzy nie zdołali ich przyjąć. Do tej pory w polskim zespole nie było lidera, który pociągnąłby grę polskiej reprezentacji. Teraz został nim właśnie Michał. Gra Polaków była dzięki temu dużo lepsza i to im teraz wszystko wychodziło. Biało- czerwoni poprawili grę w każdym elemencie i to oni teraz spokojnie dążyli do zakończenia seta na swoją korzyść. Seta jak na lidera przystało zakończył Michał Winiarski. Polacy wygrali 25:21.

Bardzo dobrze rozpoczęli trzeciego seta Polacy – bardzo czujnie pod siatką zachował się Kadziewicz i pojedynczym blokiem zatrzymał atak Gerica. Przegrana w drugiej partii zmotywowała gości jeszcze bardziej. Bardzo uważnie od początku seta Serbowie grali w obronie, podbijali bardzo dużo ataków biało – czerwonych i kończyli kontrataki. Na pierwszą przerwę techniczną drużyny schodziły przy prowadzeniu gości 8:5. Po przerwie w polskim zespole jakby się coś zacięło, już nie grali tak dobrze jak w partii drugiej. Serbowie odskoczyli Polakom do stanu 12:7. Raul Lozano poprosił o przerwę, po której gra polskiego zespołu trochę się poprawiła, jednak przewaga gości nadal się utrzymywała. Do czasu, gdy na zagrywce pojawił się Winiarski, który po raz kolejny zaserwował mocną kierunkową zagrywkę, z którą nie poradził sobie libero reprezentacji Serbii Rolijc. Dwie akcje później pojedynczym blokiem na Gericu popisał się rozgrywający polskiej reprezentacji Paweł Zagumny. Polacy powoli i mozolnie odrabiali straty. W drużynie gości bardzo dobrze prezentował się jej kapitan – doświadczony Goran Vujevic, z którego atakami Polacy nie mogli sobie poradzić. W trzeciej partii dobrze funkcjonował polski blok. Najpierw spektakularny potrójny blok Zagubnego Kadziewicza i Winiarskiego na Gericu. Kilka chwil później Zagubny w asyście Plińskiego zablokował tak dobrze radzącego sobie w tym spotkaniu Vujevica. Trener gości Lubomir Travica poprosił o czas, który miałby Serbów. Przystanie 24:23 dla Serbii Dawid Murek zablokował Vujevic dając jeszcze nadzieję na a wygranie tego seta. Niestety końcówka należała do Serbów, którzy wykazali więcej zimnej krwi. Set skończył się blokiem Bjelicy Plińskim.

Czwarta partia rozpoczęła się od bardzo mocnego ataku Mariusza Wlazłego. Chwilę później Polacy skończyli bardzo długą wymianę, grając skutecznie w obronie. To były jedyne dobre akcje polskiego zespołu na początku czwartego seta. Serbowie, bowiem już po chwili odskoczyli na trzypunktowe prowadzenie 6:3, a na przerwę techniczną schodzili już przy sprowadzeniu 8:4.To serbski zespół był teraz na fali, to im wszystko wychodziło. Polacy nie mogli zatrzymać w ataku ani Vujevca ani Bjelicy ani tym bardziej wielkiego Milijkovica. Sami przy tym nie byli skuteczni w tym elemencie. Jedynie Michał Winiarski swoimi skutecznymi atakami próbował pobudzić swoich kolegów do walki. Gdy Serbowie zaczęli się mylić w zagrywce Polacy nie potrafili tego wykorzystać. Zdołali jedynie odrobić dwa punkty. Serbowie z dużą przewagą spokojnie grali, by zakończyć seta i cały mecz. Ostatecznie set zakończył się przy stanie 25:21, a cały mecz porażką Polaków 3:1.

Polska – Serbia i Czarnogóra 1:3 (17:25, 25:21, 24:26, 21:25)

Polska: Daniel Pliński, Sebastian Świderski, Dawid Murek, Paweł Zagumny, Łukasz Kadziewicz, Mariusz Wlazły, Krzysztof Ignaczak (libero) oraz Michał Winiarski, Piotr Gruszka, Grzegorz Szymański, Łukasz Żygadło.

Serbia i Czarnogóra: Petković, Gerić, Miljković, Bośkan, Vujević, Bjelica, Roljić (libero) oraz Perić.