Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ: Drugie zwycięstwo Francji z Włochami

LŚ: Drugie zwycięstwo Francji z Włochami

Verona, a tym bardziej Trento, nie były w ten weekend szczęśliwe dla gospodarzy. Po sobotniej wygranej 3:1, drugi mecz też dla Francuzów, chociaż Włosi byli o krok od sukcesu.

Po końcowym gwizdku w tie-breaku, zakończonym zwycięstwem Francuzów 16:14, ich trener Philippe Blain podkreślał znakomitą grę gospodarzy w dwóch pierwszych setach. Włoski szkoleniowiec, Gian Paolo Montali, pochwalił Francuzów, że umiejętnie wykorzystali kilka błędów gospodarzy, aby skutecznie wrócić do gry w drugiej części spotkania.

Bardzo dobrze zaczęli w pierwszym secie Włosi, ale po pierwszej przerwie technicznej Francuzi “dogonili” wynik. Po czterech punktach z ataku, zespół Blaina znalazł się w świetnej sytuacji, podczas gdy gospodarze osłabili swoją koncentrację, co w efekcie dało 3-punktowe prowadzenie Francuzom do drugiej przerwy technicznej. Dobra dyspozycja w bloku kapitana gospodarzy, Valerio Vermiglio i świetny serwis Samuele Papi, pozwoliły Włochom wrócić do gry. W końcówce gospodarze bronili trzy piłki setowe, aby wreszcie przełamać Francuzów. Ostatni punkt zdobył Fei, który idealnie zablokował Antigę.

Początek drugiego seta ponownie dla gospodarzy, głównie dzięki świetnemu serwisowi Mastrangelo. Znowu chwila dekoncentracji pozwoliła gościom na nawiązanie walki, ale dobry blik Mastrangelo dał Włochom prowadzenie. Francuzi dobrze grali z kontrataku, ale gospodarze nadal naciskali w ataku, szczególnie dużo zawdzięczając czterem udanym akcjom Mastrangelo i szczelnemu blokowi, co doprowadziło do zwycięstwa nad Francuzami 25:23.

W trzecim secie to Francuzi początkowo przełamali rywali. Przewagi jednak nie powiększyli, a Włosi zlikwidowali stratę udanym blokiem Andrei Semenzato. W drugiej fazie seta dominował w grze blokiem Mastrangelo. To było kluczem do wypracowania dobrej sytuacji zespołu włoskiego do drugiej przerwy technicznej. Francuzi ponownie potrafili się pozbierać. Wykorzystali kilka błędów gospodarzy, a po udanym bloku Oliviera Kieffera to oni byli górą. Gian Paolo Montali poprosił o czas, który odmienił oblicze gospodarzy. Po zdobyciu trzech kolejnych punktów mieli oni nadzieję na zakończenie meczu. Jednak błąd w ataku zawodnika włoskiego, dał Francuzom piłkę setową, którą natychmiast wykorzystali.

W czwartym secie trener Blain wpuścił Le Marreca za słabo spisującego się Pujola. Włosi przełamali gości po wspaniałym bloku Samuele Papi. Papi przejął także na siebie ciężar ataku w drużynie gospodarzy, bo Valerio Vermiglio popełnil kilka prostych błędów. W efekcie Francuzi wygrali seta doprowadzając do tie-breka.

W tie-breaku walka trwała “punkt za punkt” do chwili gdy Samica popełnił błąd I lepszą sytuację wyptacowali sobie gospodarze. Na 10:8 odskoczyli Włosi po świetnym ataku Alessandro Fei. To dawało gospodarzom nadzieje na zwycięstwo. Jednak po raz kolejny, przy stanie 14:14, do gry wrócili Francuzi. Mecz zakończył atakiem wprowadzony w czwartym secie rezerwowy – Le Marrec.

Włochy – Francja 2:3 (29:27, 25:23, 20:25, 21:25, 14:16)

Stephane Antiga – kapitan repr. Francji:

Bardzo się cieszę z powodu drugiego zwycięstwa nad Włochami. Było trochę nerwowo w drugim secie, gdzie zabrakło nam newiele do zwycięstwa, ale podziwiałem reakcje drużyny i graczy rezerwowych w trzecim i czwartym secie. Zagraliśmy dwa wspaniałe mecze, z sercem i inensywnością. To dobry krok na drodze do Moskwy.

Samuele Papi– siatkarz repr. Włoch:

Zaczęliśmy dobrze, ale wiedzieliśmy, że gra będzie punkt za punkt. Pierwsze dwa sety pokazały wszytskim naszą poprawe po meczu w Veronie. Od trzeciego seta pozwoliliśmy im nacisnąć na nas od strony ataku. Byliśmy zmęczeni by silnie serwować i nie kierowaliśmy dobrze sprawami. Musimy ciężko pracować w tym elemencie, ponieważ przed nami mecz z Rosjanami, gdzie serwis będzie decydującym punktem meczu.

Gianpaolo Montali – trener repr. Włoch:

Lubię sposób gry Francuzów. Jest to zespół ze świetną linią obrony z dobrym podejściem w każdej grze. Jestem szczęśliwy, że pokonałem ich w ostatnich Mistrzostwach Europy, ponieważ ta Liga Światowa świadczy jak są silni. Poprawiliśmy się trochę po meczu w Veronie, a w trzecim secie odpłaciliśmy się serwami.

Philippe Blain – trener repr. Francji:

Jestem bardzo szczęśliwy po drugim weekendzie tegorocznej Ligi Światowej. W Rosji graliśmy jeden dobry i jeden zły mecz. Tutaj, we Włoszech, zagraliśmy dwa świetne mecze budujące nas na przyszłość. Mam nadzieję, że Granvorka wyleczy się z uracu. Francja go potrzebuje. Ale z drugiej strony pokazaliśmy, że mamy dobrego rezerwowego.