Strona Główna > Aktualności > inne > Studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego grali na medal

Studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego grali na medal

AZS UWM Olsztyn wywalczył trzecie miejsce w Akademickich Mistrzostwach Europy, w miniony weekend zakończonych w Eindhoven. Zawody organizował miejscowy Uniwersity of Technology, obchodzący w tym roku 50-lecie istnienia.

To właśnie z tej okazji do Holandii zjechało aż 1200 studentów, którzy rywalizowali ze sobą w siatkówce, piłce nożnej, tenisie oraz piłce wodnej. W siatkówce halowej mężczyzn wystartowało 19 zespołów, które podzielone były na pięć grup. Fazę grupową podopieczni Józefa Kopaczela przeszli bez żadnych problemów, tracąc przy tym zaledwie jednego seta – pokonali rówieśników z Cypru (3:0), Estonii (3:0) oraz Niemiec (3:1). Później nie dali żadnych szans Francuzom zwyciężając 3:1. O tym, czy akademicy z Warmii i Mazur zagrają w finale miał zadecydować pojedynek z Holandią.

W drużynie rywali zagrało aż pięciu zawodników z holenderskiej najsilniejszej ligi, do tego występował siatkarz grający w Belgii, a także we Francji – mówi Józef Kopaczel, szkoleniowiec AZS UWM. – Nie wiem nawet, czy wszyscy byli studentami, ale nie zmienia to faktu, że rozegraliśmy najsłabszy mecz w tym turnieju. Szkoda, że nie zabraliśmy żadnego zawodnika z pierwszego zespołu (PZU AZS), wtedy pierwsze miejsce byłoby nasze.

O brązowy krążek olsztynianie zmierzyli się ze Słowenią, akademickim wicemistrzem Europy z ubiegłego roku. Niestety, pierwsze dwa sety nie należały do udanych – ekipa z Olsztyna przegrała je do 28 i 23. Wówczas trener z Olsztyna zrobił kilka udanych roszad w składzie i na parkiecie do końca meczu przeważał już tylko AZS UWM – kolejne partie wygrywając do 29, 21 oraz 14.

Ze złotego krążka cieszyli się studenci z Holandii, którzy okazali się lepsi od Rosjan (uniwersytet w Surgucie). W tych samych zawodach startowali także siatkarze Politechniki Poznańskiej, którzy odpadli w ćwierćfinałach. W Eidhoven nie zabrakło też pań, jednak ani zawodniczki z Supraśla, ani z Częstochowy nie zakwalifikowały się do finałowej czwórki.

W następnym roku mistrzostwa Europy odbędą się w Chorwacji.

Politechnika miała szanse na podium

W pojedynkach grupowych częstochowskie siatkarki przegrały z Chorwatkami 2:3, wygrały ze studentkami z Serbii 3:0 i awansowały do turnieju głównego. W pojedynku o wejście do półfinału zmierzyły się z Niemkami. – Była to drużyna doświadczona, której trzon to zawodniczki grające w niemieckiej ekstraklasie – mówi trener Janusz Majkusiak. – Podjęliśmy jednak walkę i byliśmy blisko zakwalifikowania się do czołowej czwórki. Nie udało się jednak postawić kropki nad i. W czwartym secie, chociaż prowadziliśmy już 20:15, przegraliśmy do 22. W tie-breaku także mieliśmy aż siedem piłek meczowych, jednak ani jednej nie udało się nam skończyć. Ostatecznie przegraliśmy 22:24.

W pojedynku o szóste miejsce rywalkami częstochowianek były studentki Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki z Supraśla. Chociaż grają tam przede wszystkim zawodniczki beniaminka Polskiej Ligi Siatkówki AZS-u Białystok, studentki Politechniki wygrały bez straty seta.

Mały niedosyt pozostał, ale taki jest sport – dodaje Majkusiak. – W Eindhoven była z nami Ola Król. Mam nadzieję, że po rocznej przerwie ta zawodniczka zacznie wraz z nami przygotowania do nowego sezonu ligowego.

Politechnika Częstochowska grała w składzie: Weronika Kaczmarek, Magdalena Pietroczuk, Magdalena Fedorów, Marzena Nieczyporowska, Aleksandra Król, Anna Borzęcka, Edyta Węcławek, Marta Kędzia.

źródło: gazeta.pl