Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Raul Lozano o przygotowaniach do Ligi Światowej

Raul Lozano o przygotowaniach do Ligi Światowej

fot. archiwum

Polscy siatkarze dzisiaj wylecieli do Chicago, skąd od razu przenoszą się do Kanady. Tam będą przygotowywali się do dwóch pierwszych meczów z reprezentacją Stanów Zjednoczonych, w ramach rozgrywek Ligi Światowej.

Przed wylotem Raul Lozano opowiedział o przygotowaniach do zawodów.

 

Jestem bardzo zaskoczony tym, jak bardzo w porównaniu do piłki nożnej, popularna jest w Polsce siatkówka. Myślę, że to jest jedyny taki przypadek w świecie. – Rozpoczął spotkanie z dziennikarzami Raul Lozano. 

Imprezą docelową w obecnym sezonie reprezentacyjnym są mistrzostwa świata, co nie oznacza, że nie będziemy się starali wypaść dobrze podczas Ligi Światowej. Wydaje mi się, że tylko w Polsce i w Brazylii, Liga Światowa łączy się z tak ogromnymi oczekiwaniami – mówi selekcjoner polskiej reprezentacji.

 

Raul Lozano podkreślił, że z całym szacunkiem do tych oczekiwań, on jako trener reprezentacji, będzie robił jednak przede wszystkim to, co będzie służyło celowi nadrzędnemu, jakim są w tym roku mistrzostwa świata.

 

Pierwszy cel tegorocznej Ligi Światowej to wyłonienie podstawowej szóstki na wyjazd do Japonii. Drugą rzeczą, na jaką położony będzie akcent, to dopracowanie gry zespołowej, a nie tylko szkolenie umiejętności indywidualnych zawodników. Każdy zespół na świecie ma braki w swojej grze, które stara się wyeliminować. I my podczas tej Ligi będziemy pracowali nad tym, żeby grać jeszcze lepiej. Ale już na dzień dzisiejszy można z całą pewnością powiedzieć, że nasz zespół jest silniejszy od tego z zeszłego roku. I to jest dla mnie ogromna satysfakcja.

 

Czy polskiej kadrze potrzebna jest opieka psychologa?

 

Nie tylko Polacy mają problemy z koncentracją i grą pod presją. Najlepszy dowód to ostatnie mistrzostwa świata w piłce nożnej.

 

Według Raula Lozano nawet Ronaldo i Ronaldonio nie umieli sobie poradzić z presją gry przed wielką publicznością i właśnie w tym upatruje ich słabego występu, a nie w zmęczeniu czy złym przygotowaniu.

 

Oni wyszli na mecz z Francją ze świadomością tego, że ogląda ich 400 milionów ludzi na całym świecie. Takie mistrzostwa świata to nie jest to samo, co mecz w Barcelonie, nawet kiedy gra się przeciwko Realowi Madryt. To jest zupełnie inna presja. – mówi Lozano

 

Wracając do potrzeby zatrudnienia psychologa dla polskich siatkarzy, to cały czas jeszcze jesteśmy na etapie uczenia się kierowania zespołem w sytuacji stresu. – kontynuuje trener.

 

Będąc pod taką presją jak w Polsce trudno się pracuje.

 

Nie wiem czy to dobrze, że mówimy o tym tak dużo publicznie. Kiedy byłem trenerem reprezentacji Hiszpanii, nie było tam takiej presji jak w Polsce na wynik. W klubie jest też zupełnie inna sytuacja. Oczywiście jest dążenie do osiągnięcia wyniku, presja na wygraną, ale to jest zupełnie coś innego, niż to co obserwujemy w Polsce wokół reprezentacji.

 

Kluby się zgodziły na przesuniecie terminu rozpoczęcia ligi krajowej. Jest sponsor. Czy Raul Lozano ma wszystko, co mu potrzeba, żeby spokojnie pracować?

 

W obecnej sytuacji, program i warunki przygotowań są optymalne. Jeżeli chodzi o kluby, o ligę i o Związek, to wszyscy zrozumieli jakie są potrzeby reprezentacji i jestem pierwszą osobą, która będzie dziękowała klubom za to, w jaki sposób wzmacniają swoimi decyzjami reprezentację. ? powiedział trener. – Oczywiście mimo przesunięcia rozpoczęcia krajowych rozgrywek, zawodnicy grający w europejskich pucharach, będą zwalniani do klubów. Ta sprawa jest dogadana i zawodnicy nie będą mieli żadnych, związanych z tym kłopotów. Ale tak naprawdę, to od początku problemem nie jest sprawa pomiędzy klubami a reprezentacją, tylko listopadowy termin rozgrywania mistrzostw świata. To katastrofalna i konfliktowa rzecz, żeby rozgrywki mistrzowskie organizować w takim terminie.

 

Na pytanie czy nie będzie mu przeszkadzał brak zawodników którzy odejdą do klubów polskich i zagranicznych, Raul Lozano odpowiedział :

 

Zwalnianych zawodników nie powinno być tak dużo, bo większość z nich jest z klubów nie uczestniczących w rozgrywkach ligi mistrzów. Z zagranicznych lig, w których grają Polacy, tylko liga włoska rusza przed mistrzostwami świata. Zresztą tak naprawdę trudno o tym dziś mówić, bo do końca przecież nie wiadomo jeszcze, który zawodnik, w jakim klubie będzie grał.

 

Tekst zamieszczony dzięki uprzejmości oraz we współpracy z serwisem Polskie Reprezentacje Piłki Siatkowej – www.reprezentacja.net

źródło: reprezentacja.net

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2006-07-05

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved