Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Portoryko i Kuba na czele rozgrywek grupowych

Portoryko i Kuba na czele rozgrywek grupowych

Za nami już cztery dni Pan-American Cup 2006 siatkarek. W grupach A i B prowadzą Portoryko i Kuba. Reprezentacje tych krajów jak dotychczas kroczą w turnieju rozgrywanym w San Juan (Portoryko) od zwycięstwa do zwycięstwa.

Grające w grupie „B” Peru dominowało nad Barbadosem w każdej fazie meczu i osiągnęło łatwą wygraną. Peruwianki zwyciężyły po jedynie pięćdziesięciu dziewięciu minutach 3-0 (25-18, 25-17, 25-21). Triumfatorki przewyższały rywalki z Karaibów przede wszystkim w bloku i obronie. Zawodniczki z Barbadosu dobrze grały w trzecim secie, wykorzystywały swoje warunki fizyczne, jednak nawet to nie wystarczyło by pokonać bardziej doświadczone reprezentantki Peru. W zwycięskim zespole najlepiej spisywały się Natalia Romanova (13 „oczek”), Sara Joya (10) oraz Yulissa Zamudio (9). Dla Barbadosu najwięcej punktów zdobyły: Julia Lewis (16) i Shari Matthews (12).

W długiej batalii dwóch młodych zespołów z Ameryki Południowej (grupa „B”) Wenezuela pokonała Argentynę w pięciu setach, odpowiednio 22-25, 25-21, 25-15, 23-25 i 15-10. Wenezuelki silnym atakiem przeciwstawiły się rosłym Argentynkom i wygrały drugi mecz w Pan-American Cup. Argentyna jak dotąd nie zaznała smaku zwycięstwa. Świetne zawody w drużynie Wenezueli rozegrały Desiree Glod i Jayce Andrade. Zdobyły one dla swojego zespołu odpowiednio dwadzieścia i dziewiętnaście punktów. W argentyńskim zespole wyróżniły się Yamila Nizetich (17 „oczek”) oraz Antonela Bertolozzi (12).

Dominikana dobrym blokiem i zagrywką pewnie pokonała 3-0 (25-17, 25-16, 27-25) Meksyk i polepszyła swój wynik w grupie „A”. W porównaniu z rozegranym dzień wcześniej pojedynkiem z Kanadą w ekipie Dominikany powróciła siła, co pozwoliło jej dominować nad Meksykiem w pierwszych dwóch setach, w trzecim po obu stronach siatki można było zobaczyć trochę walki. Cosiris Rodriguez, która zdobyła dla swojego zespołu cztery asy serwisowe, z wynikiem szesnastu punktów była najlepiej punktującą zawodniczką w ekipie Dominikany. Oprócz niej dobry mecz rozegrały Milagros Cabral (13 „oczek”), Cindy Rondon (11, w tym 4 bloki) – Dominikana oraz Claudia Rodriguez, Migdalel Ruiz (po 10) – Meksyk. – Cieszę się, że mój zespół pokazał się z bardzo dobrej strony. Mam nadzieję, jutro że zagramy dobry mecz przeciwko Portoryko – powiedział Miguel Beato Cruz, trener Dominikany.

Dwadzieścia godzin po szokującej porażce z Portoryko Brazylia zmieniła swoje oblicze i zagrała z Kanadą niemalże podręcznikowo. Canarinhos w ramach grupy „A” zasłużenie wygrały po trzech gładkich setach 3-0 (25-22, 25-21, 25-12). Kanadyjki walczyły przez dwa pierwsze sety, ale nie potrafiły utrzymać dobrej dyspozycji przez cały czas. – Zagrywka, relacja bloku z obroną, a także kontratak były dzisiaj bardzo dobre – powiedział Roberto Guimaraes, szkoleniowiec Brazylii. Na pochwały w obu reprezentacjach zasłużyły sobie Mari Steinbrecher (15), Fabiana Claudino (12), Valeska Menezes (10) – Brazylia oraz Stacey Gordon (16) – Kanada.

Portoryko nadal jest liderem grupy „A” Pan-American Cup. Tym razem gospodynie turnieju z łatwością pokonały Kostarykę 3-0 (25-14, 25-20, 25-11). Rosłe siatkarki Portoryko nie tylko grały bardziej dojrzalej od swoich rywalek z Ameryki Środkowej, ale i stanowiły wysoki, nie do przejścia mur nad siatką. Kostarykanki prezentowały w drugim secie solidną grę i walkę, na samym początku popełniły jednak dużo błędów (szczególnie w zagrywce), których w późniejszej części partii nie mogły już odrobić. Z dobrym wynikiem zakończyły spotkanie cztery zawodniczki: Karina Ocasio (14 punktów), Aura Cruz (13), Aleksandra Oquendo (12) – Portoryko, a także Verania Willis (11) – Kostaryka.

Mocna zagrywka pomogła Kubie (grupa „B”) w zwycięstwie meczu pomiędzy dwoma gigantami konfederacji siatkarskiej NORCECA – USA i wspomnianą Kubą. Siatkarki z Karaibów wygrały po niezwykle zaciętym pojedynku 3-1 (27-25, 25-22, 20-25, 26-24), a najlepiej w ich obozie spisywały się Yaima Ortiz oraz Yumilka Ruiz – zdobywczynie odpowiednio dwudziestu i dziewiętnastu punktów. Wśród Amerykanek prym wiodły Heather Bown i Nancy Metcalf (obie po 16 „oczek”). – Jesteśmy blisko kwalifikacji do World Grand Prix, ale przeciwko USA mieliśmy bardzo ciężką przeprawę – powiedział na konferencji prasowej trener Kuby Luis Felipe Calderon.

6. Barbados    4 4  0-12

Sześć drużyn, po trzy z obu grup, zagra o cztery miejsca premiowane awansem do World Grand Prix 2006.