Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Julio Velasco będzie szkolił polskich trenerów

Julio Velasco będzie szkolił polskich trenerów

Do Polski przyjeżdża wybitny trener. Jego dokonania i wpływ na siatkówkę można porównać z osiągnięciami takich szkoleniowców w piłce nożnej jak Helenio Herrera czy Helmut Schoen. Argentyńczyk Julio Velasco poprowadzi od piątku do niedzieli w Olsztynie kurs dla polskich trenerów.

Julio Velsaco współpracował przez wiele lat z obecnym trenerem polskich siatkarzy Raulem Lozano. Choć dzieli ich różnica wieku razem zaczynali w 1974 roku. – Nasze koleje losu są mocno powiązane – mówi Raul Lozano. – Uczęszczaliśmy do tej samej szkoły podstawowej i średniej, graliśmy w tym samym klubie. Tak naprawdę Julio Velasco jest jedyną osobą, która przewija się przez całe moje życie, podobnie jak ja przez jego.

Raul Lozano ze szczególnym naciskiem podkreśla, że Velasco jest jego przyjacielem i swego rodaka zalicza do najwybitniejszych trenerów w historii siatkówki.Wielu polskich zawodników zetknęło się z Julio Velasco w czasie pobytu we Włoszech. – Narzucił on w systemie szkolenia taki sam wzór nauczania techniki – powiedział II trener reprezentacji Polski, olimpijczyk z Monachium Alojzy Świderek. – W Polsce trenerzy mają różne koncepcje. Julio Velasco wprowadził też zasadę odwiedzania klubów przez trenera reprezentacji, który zalecał określone ćwiczenia. Potencjalny kadrowicz w czasie rozgrywek ligowych wiedział na co ma zwrócić uwagę.

Velasco dwukrotnie doprowadził reprezentację Włoch do mistrzostw świata – w 1990 i 1994 roku. Do roku 1989 sukcesy siatkarzy z Półwyspu Apenińskiego ograniczały się do triumfów w imprezach mniejszej rangi – Igrzyskach Śródziemnomorskich oraz Uniwersjadach. W Europie panowały wówczas niepodzielnie drużyny ze wschodniej części kontynentu. Przełom nastąpił podczas rozgrywanych w roku 1989 w Sztokholmie, mistrzostwach Europy.

Dekada lat 90. była dla włoskich siatkarzy wspaniałym okresem. Poza wymienionymi tytułami mistrzów świata, zwyciężyli oni cztery razy w mistrzostwach Europy (1989, 1993, 1995 i 1999), a w Lidze Światowej triumfowali ośmiokrotnie (1990, 1991, 1992, 1994, 1995, 1997, 1999 i 2000). W tej kolekcji sukcesów zabrakło Włochom tylko jednego medalu – olimpijskiego złota. Po porażce w finale w Atlancie z Holandią w 1996 roku Velasco podał się do dymisji.

Z Argentyńczykiem wielokrotnie we Włoszech spotykał się były trener reprezentacji Polski, Ryszard Bosek. – Julio Velasco nie był najlepszym zawodnikiem – powiedział Ryszard Bosek. – Pierwsze sukcesy jako szkoleniowiec osiągnął w Modenie, a następnie objął reprezentację Włoch. Połączył dwie szkoły – polską i amerykańską. Ta druga święciła triumfy w latach osiemdziesiątych. Potem pracował w jednym z czołowych klubów piłkarskich AS Roma. Miał zadanie ‚robienia zespołu, psychologizował piłkarzy.’ We Włoszech był już takim siatkarskim guru, jak u nas Hubert Wagner.

źródło: pls.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne, reprezentacja Polski kobiet, reprezentacja Polski mężczyzn

Więcej artykułów z dnia :
2006-06-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved