Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar Top Teams – pieniądze to nie wszystko

Puchar Top Teams – pieniądze to nie wszystko

Gra w Pucharze Top Teams to przede wszystkim prestiż. Aspekt finansowy nie jest tu najważniejszy, bo gdyby podliczyć wszystko okazuje się, że drużyny raczej dokładają, niż zarabiają na występach w TTC. O faworytach i systemie tegorocznych rozgrywek piszemy poniżej.

Puchar Top Teams powstał w roku 2000, kiedy to zastąpił inny znany i ceniony Puchar Zdobywców Pucharów. Pierwszym zdobywcą tego trofeum w 2001 roku były zespoły S.C. Espinho (POR) wśród mężczyzn i Asterix Kieldrecht (BEL) wśród kobiet.

Wśród 37 zespołów, które wezmą udział w tegorocznym Top Teams Cup siatkarzy tylko jeden reprezentuje nasz kraj – Wkręt-met AZS Częstochowa. Czwarta drużyna PLS ubiegłego sezonu podobnie jak osiem innych drużyn została rozstawiona i rozpocznie rozgrywki od 1/8 finału. Do 9 rozstawionych zespołów dołączą zwycięzcy siedmiu turniejów rozgrywanych w ramach I rundy, zaś zespoły, które zajęły 2. miejsca będą miały jeszcze szansę w Pucharze CEV. Od tego momentu rozgrywki Pucharu Top Teams będą się już toczyły systemem pucharowym aż do wyłonienia najlepszej czwórki, która zagra w turnieju finałowym.Wśród faworytów tegorocznych rozgrywek wymienia się włoski zespół Cimone Modena (częstochowianie mogą się z nim spotkać już w 1/8 finału), hiszpański Unicaja Almeira, rosyjską Iskrę Odińcowo oraz turecki Fenerbahce Stambuł. Bardzo groźny mogą się również okazać serbski zespół Budvańskiej Rivijery, SSC Berlin oraz PAOK Saloniki.

W poprzednim sezonie puchar zdobyła włoska Piacenza, która w tym sezonie wystąpi w Pucharze CEV. Z drużyn, które dotarły w poprzednim sezonie do ćwierćfinału w tej edycji zagra tylko Rabotnicki Skopje.

Zobacz również:

Losowanie Pucharu Top Teams mężczyzn

O wiele więcej zespołów zagra w Top Teams Cup kobiet, gdzie o trofeum walczyć będą 42 zespoły, wśród nich nasz jedynak – BKS Stal Bielsko-Biała. Z powodu takiej ilości zespołów konieczna jest runda kwalifikacyjna, w której wystąpią cztery najsłabsze zespoły. Dwa z nich zakwalifikują się do I rundy, w której 32 zespoły podzielone na osiem grup rywalizować będą o osiem miejsc w dalszej fazie rozgrywek. BKS Stal zagra w turnieju w Baranowiczach na Białorusi. Od 1/8 finału rozgrywki będą już wyglądały identycznie jak u mężczyzn.

W zeszłym sezonie Puchar Top Teams przypadł w udziale siatkarkom Asystelu Novara, który w tej edycji będzie bronił trofeum i z pewnością jest jednym z faworytów. W tym sezonie w składzie Asystelu zobaczymy reprezentantkę Polski, Katarzynę Skowrońską. Wśród potencjalnych drużyn, które mogą przeszkodzić Włoszkom w powtórzeniu sukcesu wymienia się m.in. hiszpański zespół Grupo 2002 Murcia z Małgorzatą Glinką i Agatą Mróz w składzie. Groźne mogą być również zespoły CSKA Moskwa oraz holenderskiego Lichtenvoorde.

Zobacz również:

Losowanie Pucharu Top Teams kobiet

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
europejskie puchary

Więcej artykułów z dnia :
2006-06-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved