Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Początki siatkówki plażowej w Polsce

Początki siatkówki plażowej w Polsce

fot. archiwum

Młodsza „siostra” siatkówki – siatkówka plażowa, miała w Polsce trudne początki. Dziś, 12 lat po pierwszym turnieju z cyklu mistrzostw Polski, przypominamy historię popularnej "plażówki" w naszym kraju. Wszystko zaczęło się tak...

Dopiero po decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego we wrześniu 1993 roku o włączeniu siatkówki plażowej do programu letnich Igrzysk Olimpijskich zdano sobie sprawę w Polsce, że to dyscyplina o ogromnej popularności na świecie, błyskawicznie zdobywająca nowych zawodników. Turniej na plażach rozgrywano już w latach dwudziestych minionego stulecia, ale dynamiczny rozwój tego sportu zaczął się w 1987 r. gdy rozegrano pierwszy turniej światowy cyklu FIVB World Series (przemianowany 10 lat później na FIVB World Tour). Na igrzyskach w Barcelonie beach volleyball był sportem pokazowym, cztery lata później w Atlancie (1996) już jako pełnoprawna dyscyplina sportu zrobił prawdziwą furorę, a mecze finałowe na plaży oglądało nie mniej ludzi niż finały halowej siatkówki.

 

W Polsce też już od wielu lat organizowano różne turnieje siatkówki na plaży, nie miały one jednak odpowiedniej rangi, traktowane były zwykle jako zabawa, wypełnienie luki w okresie letnim, gdy zespoły przygotowują się do rozgrywek ligowych. Protoplastami mistrzostw Polski w tej siatkarskiej dyscyplinie można uznać rozgrywane na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych mistrzostwa Polski siatkarskich trójek. W 1961 r. mistrzostwa trójek rozegrano na plażach w Sopocie, a mistrzami zostali siatkarze gdańskiego Wybrzeża po zwycięstwie 3:1 nad Astorią Bydgoszcz. W barwach Wybrzeża grali wówczas Przyna, Cirocki, Kulgawczyk, Więckowski i Kiedrowicz. 

Na dobrą sprawę dopiero w lecie 1993 r. podjęto pierwsze próby organizacji pierwszych turniejów plażowych. Takie turnieje pod auspicjami PZPS organizowały kluby sportowe (Kazimierz Płomień Sosnowiec, BBTS Włókniarz Bielsko-Biała) i niektóre Okręgowe Związki Piłki Siatkowej (Gdańsk, Szczecin, Słupsk). Już w tych pierwszych turniejach zwrócili na siebie uwagę dwaj siatkarze Stali Nysa: Janusz Bułkowski i Zbigniew Żukowski, którzy zdradzali wyjątkowe predyspozycje do tej gry.

 

Idąc z duchem czasu PZPS w 1993 r. powołał do życia Komisję Piłki Plażowej, której przewodniczącym został pełniący wtedy funkcję kierownika drużyny BBTS Bielsko-Biała Ryszard Szostakowski, a członkami Wiesław Roguszczak i Mieczysław Łukasiewicz. W 1994 r. postanowiono rozegrać pierwszy w historii cykl rozgrywek o mistrzostwo Polski, z finałem kończącym edycję – zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.

 

Ta pierwsza edycja rodziła się w wielkich bólach. Wiele czołowych polskich klubów nie zainteresowało się nową dyscypliną sportu i nie zamierzało posyłać swoich zawodników i zawodniczek na mistrzowskie turnieje. A graczy specjalizujących się w tym czasie w plażowej odmianie siatkówki nie było. PZPS musiał uciekać się nawet do formy nakazowej, a na kluby nałożono obowiązek wystawienia przynajmniej jednej pary do zawodów na plaży. Zwłaszcza organizacja zawodów dla kobiet była z powodu nikłego zainteresowania bardzo trudna. Po pierwszych próbach zresztą z nich zrezygnowano i panie na swoje pierwsze mistrzostwa musiały czekać aż do 1996 r. Zostaliśmy daleko w tyle nie tylko za siatkarzami i siatkarkami USA i Brazylii, będącymi potęgami w tym sporcie, ale również za najbliższymi sąsiadami jak Czesi czy Niemcy, którzy znacznie szybciej zorientowali się jak bardzo popularna stać się może ta dyscyplina sportu.

 

Pierwszy historyczny turniej plażowej siatkówki cyklu mistrzostw Polski odbył się w dniach 3-5 czerwca 1994 r. w Nieporęcie. Na starcie stanęło 16 męskich duetów i zaledwie pięć żeńskich. Zwycięzcami tego turnieju zostali dwaj siatkarze Górnika Radlin – Dariusz Luks i Andrzej Brzezinka, którzy w finałowym spotkaniu pokonali 15:1 Roberta Malickiego i Jarosława Sadowskiego grających w barwach Kazimierza Płomienia Sosnowiec. Rywalizację kobiet wygrały siatkarki warszawskiego AZS AWF: Małgorzata Aleksandrowska i Agata Tekiel pokonując w finałowym meczu 15:5 duet siatkarek stołecznej Skry: Anna Kopeć i Urszula Postołowicz. Kolejne turnieje w wykonaniu siatkarek już nie doszły jednak do skutku…

źródło: 80 lat polskiej siatkówki, K. Mecner

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki, siatkówka plażowa

Więcej artykułów z dnia :
2006-06-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved