Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Porażka z Hiszpankami

Porażka z Hiszpankami

W sobotnim meczu towarzyskim, w Miliczu, siatkarki reprezentacji Polski przegrały z Hiszpanią 0:3. Było to pierwsze spotkanie kadry trenera Andrzeja Niemczyka w tym roku.

Sobotnie popołudnie upłynęło w Miliczu pod znakiem siatkówki. Obok Mistrzów Olimpijskich z Montrealu na parkiecie zagrały obecne Mistrzynie Europy. Aby kibice zgromadzenie w hali mogli poczuć się jak na światowych zawodach, organizatorzy po raz kolejny zadbali o doskonałą oprawę muzyczną. Przy dźwiękach ulubionych piosenek, zgromadzenie w hali ludzie zagrzewali do walki obie reprezentacje Polski.

Towarzyskie spotkanie Polska – Hiszpania było okazją do oficjalnego pożegnania długoletniej kadrowiczki Małgorzaty Niemczyk – Wolskiej. Na parkiecie milickiej hali sportowej po raz ostatni w barwach polskiej kadry miała ona okazję posłać piłkę na stronę przeciwnika. Publiczność na stojąco odśpiewała jej „Sto lat”, a koleżanki z drużyny wręczyły koszulkę ze swoimi podpisami. Wzruszona do łez reprezentantka Polski odebrała też gratulacje i podziękowania od trenera „Złotek”, swojego ojca Andrzeja Niemczyka. Po krótkiej pożegnalnej uroczystości rozpoczął się mecz.

Punkty zdobyte w pierwszej partii spotkania nie były rezultatem spektakularnych akcji. Najczęściej wynikały z błędów przeciwnika: dwukrotne przekroczenie linii przez zawodniczki z Hiszpanii, zepsute zagrywki oraz ataki w aut Polek. Konsekwencją słabej gry naszych reprezentantek było zejście na pierwszą przerwę techniczną z czteropunktową stratą do przeciwniczek (8:4). Słabą stroną Polek był odbiór, przez co nie potrafiły one poradzić sobie z atakami Yasminy Hernandez i Marii Isabel Fernandez. Pod koniec seta Polki próbowały poderwać się do walki. Przy stanie 20:13 i dobrej grze Karoliny Kosek, Katarzyny Skowrońskiej, Kingi Kasprzak i Anny Podolec odrobiły punkty (17:20). Hiszpanki nie dały się jednak wytrącić z równowagi. Po krótkiej konsultacji z trenerem weszły na boisko i zdobyły cztery punkty z rzędu, wygrywając tym samym pierwszego seta 25:17.

W drugim secie na parkiecie oglądaliśmy Małgorzatę Glinkę, która zastąpiła Annę Podolec. Pierwsze minuty drugiej partii zapowiadały wyrównaną walkę. Wynik, z jakim Polki schodziły na pierwszą przerwę (6:8) nie wróżył tak wysokiej przegranej. Wyrwane z wakacyjnej przerwy zawodniczki miały trudności z porozumieniem się na boisku. Przyczyną tego był fakt, że dziewczyny dawno nie spotkały się po jednej stronie siatki. Dodatkowo obecność siatkarek, z którymi nie miały wcześniej okazji zagrać w jednej drużynie spowodowała słabszą dyspozycję całego zespołu. Hiszpanki umiejętnie wykorzystały chwilę słabości „Złotek”. Systematycznie powiększały swoją przewagę (10:7, 14:9, 16:10). W dużej mierze przyczyniła się do tego świetnie atakująca Elena Garcia(ataki z krótkiej, ze skrzydeł, z piłki przechodzącej). Polki zrewanżowały się kilkoma ciekawymi akcjami (atak Kingi Kasprzak i Anny Podolec oraz skuteczny blok Anny Podolec i Aleksandry Przybysz), które podobały się publiczności. Takich zagrań po stronie polskiej było jednak zdecydowanie za mało i set zakończył się identycznym wynikiem jak pierwszy – 25:17 dla Hiszpanii.

Początek trzeciego seta niewiele różnił się od dwóch poprzednich partii. Polki grały mało uważnie, czego skutkiem był stan 8:3 dla Hiszpanek po pierwszej przerwie technicznej. Po powrocie na parkiet u naszych reprezentantek dało się zauważyć zmianę stylu gry. Było kilka dłuższych wymian piłek, dobre ataki i jeszcze lepsze obrony. Po skutecznym ataku Kingi Kasprzak i serii jej dobrych zagrywek Polki odrobiły aż pięć punktów. Warto odnotować fakt, że „Złotka” w tej części meczu doskonale zagrały blokiem (Katarzyna Skowrońska, Karolina Kosek i Aleksandra Przybysz). Pomimo dobrej postawy Polek w końcówce meczu, Hiszpanki były nie do zatrzymania. Na parkiecie wyróżniała się Daniela Patino, której sposób gry sprawiał trudność Polkom. Set trzeci zakończył się wynikiem 25:20 dla reprezentacji Hiszpanii i ogólnym wynikiem 3:0 dla gości.

Polska – Hiszpania 0:3 (17:25, 17:25, 20:25)

Składy drużyn:

Polska: Aleksandra Przybysz, Małgorzata Glinka, Katarzyna Skowrońska, Katarzyna Skorupa, Anna Podolec, Marta Siwka (libero), Kinga Kasprzak, Karolina Kosek, Małgorzata Niemczyk-Wolska

Hiszpania: Yasmina Hernandez, Lorena Weber, Teresa Martin, Elena Garcia, Diana Sanchez, Diana Castano (libero), Amaranta Fernandez, Daniela Patino, Maria Isabel Fernandez, Daniela Marin, Sara Perez, Patricia Aranda(kapitan)