Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Zagrają jak przed 30 laty

Zagrają jak przed 30 laty

Przed 30 laty, w Montrealu, Polska zdobyła pierwszy i jedyny do tej pory złoty medal olimpijski w siatkówce. Drogę do tego sukcesu otworzyła sensacyjna wygrana z reprezentacją Związku Radzieckiego.

Ten wielki dzień polskiej siatkówki będziemy wspominać 20 maja br. w dolnośląskim Miliczu, po latach drużyny te ponownie staną naprzeciw siebie, by rozegrać mecz siatkarski. Jak tym razem wypadnie konfrontacja reprezentacji Polski i dawnego Związku Radzieckiego, czy Polacy powtórzą swój historyczny sukces ?

W 2006 roku przypada jubileusz 30-lecia zdobycia przez Reprezentację Polski złotego medalu olimpijskiego i historycznego meczu Reprezentacji Polski i Rosji. W sposób szczególny uczcimy to światowe wydarzenie. W Miliczu odbędzie się mecz Reprezentacji Rosji i Reprezentacji Polski, które w 1976 roku walczyły w finale Igrzysk Olimpijskich w Montrealu. Jednocześnie w Alei Gwiazd Siatkówki odciski swoich dłoni złoży trener ówczesnej reprezentacji Rosji – Jurij Czestnokow. Federacja Rosyjskiej Piłki Siatkowej przyjęła zaproszenie i potwierdziła swoją obecność w uroczystości.Reprezentacja ZSSR przyjedzie w składzie: Oleg Moliboga, Juri Staruński, Wiaczesław Zajcew, Aleksander Sawin, Paweł Seliwanow, Władimir Dorochow, Aleksander Jermiłow, Władimir Szurin, Juri Panczenko, Władimir Kondra, Waleri Łosiew, ekipie towarzyszyć będą wiceprezes Rosyjskiej Federacji Piłki Siatkowej Walentin Żukow wraz z małżonką, pierwszy gwizdek ZSRR Suren Stepanian.

Zbigniew Zarzycki był uważany w tamtym czasie za najlepszego rozgrywającego na świecie. – Może tym razem dadzą wejść w podstawowym składzie – śmieje się. – Przygotowuję się bardzo solidnie. Ostatni raz grałem w piątek ze znacznie młodszymi od siebie m.in. Marianem Kardasem. Trzeba się mocno napocić. Ciało 60-latka nie nadąża za dwudziestoletnią głową. Ćwiczymy na obiektach naszego byłego klubu Płomienia Milowice.

Czy będą jakieś przygotowania taktyczne do meczu z tym rywalem? – Kiedyś Hubert Wagner nie przejmował się przeciwnikiem, zresztą znaliśmy się jak łyse konie – mówi mistrz olimpijski i świata. – Poza tym hasło Związek Radziecki załatwiało wszystko, nie trzeba nas było motywować. Zajcew czy Kondra i tym razem nas nie zaskoczą. Niestety, nie wszyscy uczestnicy tamtego wspaniałego meczu doczekali dnia dzisiejszego. U nas odszedł Wiesław Gawłowski, nie żyje też nasz wielki trener.

Kto poprowadzi polski zespół? – Przecież mamy w składzie samych trenerów – śmieje się Zbigniew Zarzycki. – Rysiek Bosek wywalczył ostatnio wicemistrzostwo Polski więc jakby co to podejmie zadania. Ale myślę że i bez trenera damy radę.

Udział w spotkaniu potwierdzili już m.in. Włodzimierz Sadalski i Tomasz Wójtowicz. – Szóstka na pewno uzbiera się – powiedział Zbigniew Zarzycki. – Rezerwy nam nie potrzebne.

Tak uroczyste obchody rocznicowe z udziałem Reprezentacji Rosji 1976r będą w Polsce niezwykle ważnym wydarzeniem sportowym, szeroko transmitowanym przez Telewizję Polską, Polskie Radio oraz wiele mediów prasowych. Jednym z patronów medialnych imprezy będzie „Strefa Siatkówki”.

Podczas IV Edycji „ Alei Gwiazd” swoje odciski dłoni złożą:

– zawodnicy „Złotej Drużyny „ H. Wagnera – Zbigniew Lubiejewski, Bronisław Bebel, Wiesław Czaja,

– trener Reprezentacji Rosji 1976r. Jurij Czestnokow,

– trener dwukrotnych Mistrzyń Europy – Andrzej Niemczyk,

– dwukrotna Mistrzyni Europy, najbardziej utytułowana zawodniczka Polskiej Reprezentacji – Małgorzata Glinka.

Wspaniałym elementem uświetniającym uroczyste obchody będzie mecz pierwszej Reprezentacji Polski Kobiet z Reprezentacją Hiszpanii.

IV EDYCJA ALEI GWIAZD POLSKIEJ SIATKÓWKI

PROGRAM IMPREZY

20.05.2006 MILICZ - HALA SPORTOWA
14.30 - Oficjalne uroczystości IV-tej Edycji Alei
    Gwiazd Siatkówki
16.30 - Mecz drużyn olimpijskich MONTREAL 1976
    POLSKA - ZSRR
18.30 - Mecz międzypaństwowy siatkówki kobiet
    POLSKA - HISZPANIA

Cena biletu wynosi 30 zł
Bilet wstępu obejmuje całą imprezę 20.05.2006
mecz POLSKA - ZSRR oraz POLSKA - HISZPANIA

REZERWACJA BILETÓW:
telefonicznie: 071 38 41 215
fax: 071 38 41 059
e-mail: bilety@alejagwiazd.pl

Przedsprzedaż biletów od 10 maja 2006 w:
Ośrodku Sportu i Rekreacji w Miliczu ul.Poprzeczna 13
od pon - pt.w godz.8.00-15.00

źródło: alejagwiazd.pl, pls.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki, inne, rozgrywki towarzyskie

Więcej artykułów z dnia :
2006-05-08

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved