Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Nafta-Gaz Piła walczy o piąte mistrzostwo Polski

Nafta-Gaz Piła walczy o piąte mistrzostwo Polski

Kto by się spodziewał takiego składu finału mistrzostw Polski siatkarek?! Świetnie grająca w tym sezonie Nafta Piła rozpoczyna dziś bój z pogromcą faworytów - Muszynianką Muszyna.

Ktokolwiek wygra ten finał – czy Nafta Piła, czy Muszynianka Muszyna – będzie to pewne zaskoczenie. W wypadku Nafty dlatego, że jest to zespół młody, dopiero budowany z myślą o przyszłości. Pod wodzą trenera Jerzego Matlaka, który w latach 1999-2002 sięgnął już po cztery tytułu dla Piły, spisuje się jednak znakomicie. Ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia, w Pile liczą teraz na kolejny, piąty tytuł. Zwłaszcza że rywalem pilanek w finale jest ekipa, która rundę zasadniczą ukończyła dopiero na piątym miejscu. Tytuł mistrzowski dla Nafty może mieć też dla niej ogromne znaczenie w rozmowach o dalszym wsparciu klubu przez PGNiG.

Obecność w finale Muszynianki jest zaskoczeniem właśnie ze względu na kiepski występ tego zespołu w fazie zasadniczej. Bo przecież przed sezonem siatkarki z Muszyny zaliczane były do faworytek. Mają drugi budżet ligi (po Kaliszu), sięgający 2 mln zł. Mają też w składzie aż trzy mistrzynie Europy – Joannę Mirek, Milenę Rosner i Natalię Bamber. W sezonie zasadniczej Muszynianka zbierała jednak cięgi, w tym dwukrotnie od Nafty – 3:2 i 3:1. Metamorfoza i zwyżka formy przyszła w idealnym momencie – na play-off, a Muszyna – jak się wydaje – ustabilizowała się wreszcie na odpowiednim dla swego potencjału poziomie.Trener Matlak ma teraz przewagę, na którą po rundzie zasadniczej się nie zanosiło. Ku swemu oburzeniu (miał mniej porażek od Kalisza), zajął bowiem dopiero drugie miejsce za kaliskimi Grześkami. To mogło mieć ogromne znaczenie w finale, gdyż Kalisz miałby prawo organizowania u siebie ewentualnego decydującego, piątego meczu. Teraz, gdy w finale jest Muszynianka, taki przywilej przechodzi na stronę Nafty, wyżej notowaną przed play-off.

Kto zatem wygra – rozpędzona Muszyna z Joanną Mirek czy też wciąż jeszcze nieustabilizowana Nafta Piła? Muszynianka ma na papierze mocniejszy skład, a Nafta potrafi grać i wygrywać znakomite mecze, lecz równocześnie przegrywać zadziwiająco łatwo. – Muszą nauczyć się stawiać kropkę nad „i” – mówi o swych siatkarkach Matlak. – Na razie dwukrotnie miały takie mecze, w których trzeba ją tylko postawić i dwukrotnie nie dały rady. Tak było w Bukareszcie, w jesiennym Pucharze CEV oraz w finale Pucharu Polski, w Opatówku. Wtedy, po gładkim zwycięstwie w półfinale nad Grześkami Kalisz w finałowym starciu pilanki gładko uległy Stali Bielsko-Biała.

Do trzech razy sztuka, rzec można. Starcie z Muszynianką to test na wytrzymałość i dojrzałość pilskiej drużyny. – Na dziś przypomina mi ona bardzo tę pierwszą ekipę, którą prowadziłem w 1999 roku – przyznaje Matlak. Wtedy doszło do największej chyba niespodzianki w historii finałów siatkarskich. Niedoceniana Nafta pokonała Augusto Kalisz – najpotężniejszy wunderteam, jaki kiedykolwiek stworzono w polskiej lidze. Dziś takiej dysproporcji nie ma.

Wielkopolskie finały MP siatkarek

Wielkopolska to w żeńskiej siatkówce potęga niekwestionowana od ponad dziesięciu lat. Po poznańskiej Warcie, która była w finale MP w 1946 roku, aż 30 lat minęło aby kolejna drużyna z Wielkopolski zagrała w finale. Od 1996 roku nie było już jednak finału bez Wielkopolski, a w 1999 roku w finale „wielkopolskim” grała Nafta z Augusto.

1946 - Warta Poznań - turniej finałowy w Lublinie

...

1996 - Stal Bielsko-Biała - Augusto Kalisz 2-0

1997 - Augusto Kalisz - Dick Black Andrychów 3-1

1998 - Augusto Kalisz - Dick Black Andrychów 3-2

1999 - Nafta Piła - Augusto Kalisz 3-1

2000 - Nafta Piła - Stal Mielec 3-0

2001 - Nafta Piła - Centrostal Bydgoszcz 3-2

2002 - Nafta Piła - Skra Warszawa 3-0

2003 - Stal Bielsko-Biała - Danter Poznań 3-1

2004 - Stal Bielsko-Biała - Winiary Kalisz 2-1

2005 - Winiary Kalisz - Adriana Bydgoszcz 3-0

2006 - Nafta-Gaz Piła - Muszynianka Muszyna ?

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Tauron Liga

Więcej artykułów z dnia :
2006-05-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved