Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > Mariusz Bujek: Uwierzyły i awansowały

Mariusz Bujek: Uwierzyły i awansowały

fot. archiwum

W środę wieczorem po bardzo emocjonującym pojedynku Chemik Police wygrał 3:2 z Olimpią Jawor. O awansie do I ligi decydował więc tie-break, który na swoją korzyść rozstrzygnęły siatkarki z Polic.

Przez dwa lata powtarzałem dziewczynom, że są najlepsze w lidze, w której grają, uwierzyły i awansowały – mówi Mariusz Bujek , trener Chemika Police. – Cały czas wierzyłem w swój zespół i wiedziałem, że wygramy .

 

W trzecim secie, (przegranym przez Police – przyp. red.) wkurzałem się na nieudolność, z jaką traciliśmy punkty, a nie na to, że rywal odrabiał stratę i w końcu wygrał. To się w sporcie zdarza. Natomiast nie można sobie pozwolić na nieudolność, gdy potrafi się grać lepiej. Powtarzałem z uporem maniaka, że musimy wygrać ze sobą, bo jak wygramy ze sobą, to pokonamy rywalki . 

Jak widać z wyniku taka „filozofia” poskutkowała. To zresztą był mój sposób na ten zespół. Uczyłem dziewczyny grać i powtarzałem od dwóch lat, że jesteśmy najlepszym zespołem w II lidze. Każdej dziewczynie mówiłem, że jest najlepsza i że powinna awansować. Dopięliśmy swego .

 

W tym zespole było wiele dziewczyn, które ktoś kiedyś skreślił. Więc był czas przede wszystkim po tym meczu na radość. Mnie też ktoś skreślił, mówiąc, że niczego nie zrobię w siatkówce. Wszyscy mieliśmy dużo do udowodnienia tym niedowiarkom. Tak zrodził się duch drużyny. Wszystkim nam zależało na zwycięstwach i na awansie. Gdy byłem kierownikiem Morza Szczecin, Hubert Wagner mówił mi: "Mario, jak będziesz kiedyś miał zespół siatkarski, bierz do niego wszystkich, nawet pozornych nieudaczników. Ucz ich i czekaj, bo nie wiadomo, czy kiedyś ich talent nie eksploduje. Jak ich skreślisz, nigdy się o tym nie przekonasz". Trzymam się tych słów. Hubert był wielkim trenerem – z kogo mam brać przykład, jak nie z niego ?

 

W awansie pomagał mi Leszek Piasecki . Do ostatniego meczu. W środę policzył mi, jak mam ustawiać swoją skrzydłową, na które obejście byłaby najskuteczniejsza. Policzył to na podstawie obserwacji gry rywalek. Ja bym tego nie zrobił – nie w tej chwili. Byłem zbyt zdenerwowany. To mój zespół. Zespół, który wczoraj zagrał słaby mecz – jak na umiejętności, jakie posiada. Nietrudno jest wygrać, gdy gra się dobrze. O wielkości drużyny świadczy to, że potrafi wygrać mecze, w których gra się źle .

 

Wakacje potrwają do przyszłej środy. Potem wracamy do treningów. Znaleźliśmy się w nowej sytuacji. I liga to będzie zderzenie dla tych dziewczyn. One teraz muszą się uczyć i pracować. Kto pęknie teraz, ten się nie nadaje. Zresztą wiadomo, że ten zespół potrzebuje wzmocnienia, szczególnie takiej zawodniczki, która na parkiecie będzie uspokajała grę, której inne będą słuchały. Bo teraz wielokrotnie było tak, że ja się darłem przy linii, by dziewczyny coś zrobiły, a one tego nie słyszały. A ja na parkiet wejść nie mogę .

 

Piotr Wachowicz , przedstawiciel Zakładów Chemicznych Police.

 

Cieszymy się z tego awansu. Oznacza on, że kiedyś, gdy podpisywaliśmy umowę reklamową z klubem, odpowiednio zainwestowaliśmy. To jest drużyna z Polic. Powstała na bazie wychowanek od lat związanych z klubem. Teraz musimy z działaczami klubowymi usiąść do rozmów na temat kolejnego sezonu, bo mam świadomość, że to zupełnie inne wyzwania – także finansowe .

 

Agata Furmanek , kapitan Chemika

 

Po meczu w koszulkach takich, w jakich grałyśmy – tylko innym komplecie – poszłyśmy wszystkie świętować awans. Był cały zespół, kibice, zabawa do nocy. Ostatnia akcja meczu to był mój atak z krótkiej, bo taka była taktyka trenera. Kazał nam jak najwięcej grać krótką, bo rywalki nie zdążały do bloku. Mimo że wcześniej przegrałyśmy trzy akcje z rzędu, ręka mi nie zadrżała. Nie zastanawiałam się, jak uderzyć, byłam pewna, że skończę akcję i zdobędę punkt .

 

Tekst opracowano na podstawie rozmowy Mariusza Rabendy /Gazeta Wyborcza z Mariuszem Bujkiem, szkoleniowcem Chemika Police.

źródło: Gazeta Wyborcza

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
I liga kobiet, II liga kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2006-04-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved