Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > Andrzej Niemczyk – sylwetka trenera roku 2005

Andrzej Niemczyk – sylwetka trenera roku 2005

- Stać nas na zdobycie medalu w mistrzostwach świata oraz po raz trzeci z kolei mistrzostwa Europy - mówi najlepszy polski trener 2005 roku (razem z Pawłem Słomińskim) w plebiscycie Przeglądu Sportowego, Andrzej Niemczyk. - Miniony rok był bardzo dobry. Wygraliśmy wszystko co było do wygrania.

W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” trener Niemczyk powiedział, że „kadra A jest ustabilizowana, mam też pełny przegląd sytuacji w kadrze B, Szkole Mistrzostwa Sportowego. Nie będzie więc problemu z doborem nowych zawodniczek do reprezentacji. Ale tym na razie się nie martwię, bo na razie reprezentacja gra dobrze. Do tego współpraca ze związkiem układa się, jak należy. Ze spokojem patrzę w przyszłość.”

Kobiecą reprezentację Andrzej Niemczyk przejął 28 kwietnia 2003 roku po rezygnacji Zbigniewa Krzyżanowskiego. Doprowadził do zwycięskiego końca eliminacje mistrzostw Europy, a następnie w sierpniu wprowadził kobiecy zespół do Grand Prix (odpowiednik Ligi Światowej).



W 2005 roku prowadzona przez niego reprezentacja awansowała do mistrzostw świata i przyszłorocznej Grand Prix. W Grand Prix 2005 Polska była siódma. We wrześniu w Zagrzebiu pokonała w finale mistrzostw Europy Włochy.

Nie przyjechaliśmy do Chorwacji bronić tytułu, tylko go wywalczyć. Bronić to można Częstochowy. A my chcemy prezentować siatkówkę ofensywną, agresywną. Najlepszy mecz rozegramy w finale – mówił tuż przed spotkaniami półfinałowymi.

Andrzej Niemczyk urodził się 16 stycznia 1944 roku w Łodzi. Ma trzy córki i – jak sam podkreśla – „każdą z inną kobietą.” Najbardziej znaną jest Małgorzata Niemczyk-Wolska, która grała w mistrzostwach Europy w 2003 roku w podstawowej szóstce. Saskia i Natascha grają w reprezentacji Bawarii.

Była małżonka Andrzeja Niemczyka, Barbara Hermel-Niemczyk grała w reprezentacji Polski w latach 1964-1976.

Jako zwodnik na pozycji rozgrywającego występował w Społem i Anilanie Łódź oraz Stali Mielec. Był powoływany do kadry juniorów i seniorów. Jest absolwentem AWF w Warszawie.

Karierę zawodniczą zakończyłem w połowie lat 60. – wspomina. – O miejsce w reprezentacji w tym czasie na pozycji wystawiacza rywalizowali Rusek, Siwek, Wagner czy Gościniak.

W latach 1975-77 był trenerem kobiecej reprezentacji. – Po zajęciu w Tampere czwartego miejsca zrezygnowałem – powiedział. – Obiecałem dziewczynom medal. Słowa nie dotrzymałem.

Zaraz potem wyjechał do Niemiec. Przez 10 lat prowadził kobiecą reprezentację tego kraju. Był także trenerem czołowych tureckich klubów – Vakifbank Stambuł oraz Eczacibasi Stambuł.

Jego trenerskim wzorem jest Zygmunt Krzyżanowski. – Od niego nauczyłem się najwięcej – mówi. – Korzystałem też z dorobku trenerów zagranicznych m.in. amerykańskich.

Tłumaczę dziewczynom, że między 20. a 30. rokiem życia każda z nich może zarobić na siatkówce duże pieniądze – mówił po zwycięskich eliminacjach mistrzostw Europy w 2003 roku. – One zaczynają to rozumieć, że ich los jest w ich rękach. Cieszę się, że ja, człowiek od pięciu lat zmagający się z nieuleczalną chorobą, mogę im pomóc.

Biegle zna niemiecki i rosyjski. Porozumiewa się po angielsku i turecku. Hobby: tenis, rower, narty. Przed laty namiętnie grał w brydża.

źródło: lsk.net.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Siatkówki Kobiet

Więcej artykułów z dnia :
2006-01-09

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved