Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Sylwestrowy Turniej Siatkówki w Poznaniu

Sylwestrowy Turniej Siatkówki w Poznaniu

Przez dwa dni między świętami a nowym rokiem, hala poznańskiego Energetyka przy ulicy Grunwaldzkiej tętniła siatkarskim życiem. W dniach 29-30 grudnia odbywał się II Sylwestrowy Turniej Siatkówki. W pierwszym dniu rywalizowały „czwórki” dziewcząt w minisiatkówce. W drugim dniu walczyły między sobą „szóstki” młodziczek.

Turniej minisiatkówki dziewcząt, 29 grudnia

W ramach II Sylwestrowego Turnieju Siatkówki, 29 grudnia walczyły „czwórki” dziewcząt w minisiatkówce. Rywalizowały między sobą drużyny złożone z zawodniczek grup szkoleniowych prowadzonych przez klub Energetyk Poznań, zarówno we własnym obiekcie przy ulicy Grunwaldzkiej, jak i w dwóch Szkołach Podstawowych miasta Poznania (nr 11 i nr 85) w porozumieniu z dyrekcją tych szkół.Nic też dziwnego, że trener Nicola Vettori zapracowany był w tym dniu bardzo. W trakcie meczów, co chwilę zawodniczkom grających drużyn udzielał życzliwych rad – z równym zaangażowaniem obserwował i komentował grę wszystkich drużyn. Dla niewtajemniczonych mogłoby to być dziwne. Ale wszyscy obecni w hali Energetyka bardzo dobrze wiedzieli, że to on jest trenerem i opiekunem wszystkich dziewczyn pojawiających się tego dnia na parkiecie. Co prawda, w treningach i pracy szkoleniowej na co dzień korzysta z pomocy, bo sam nie jest w stanie być w tym samym czasie w kilku miejscach. Ale w tym dniu, gdy pod ręką miał dziewczyny ćwiczące we wszystkich grupach, z równym zaangażowaniem radził, zwracał uwagę na błędy i zagrzewał do sportowej walki wszystkie startujące zespoły.

Tego dnia, dla sprawniejszej organizacji zawodów, zespoły wystąpiły pod szyldem związanym z miejscem, gdzie ich grupa szkoleniowa uczestniczy w codziennych treningach. Wystartowały więc w tym turnieju cztery zespoły: Energetyk Poznań (grupa trenująca w obiekcie klubowym przy ulicy Grunwaldzkiej), Szkoła Podstawowa nr 11 oraz dwie drużyny Szkoły Podstawowej nr 85.

Rozgrywki toczyły się systemem „każdy z każdym”. W każdym meczu rozgrywano dwa sety do 25 punktów. Przy równej liczbie zwycięstw w meczach i setach, o kolejności drużyn decydował stosunek punktów setowych. Turniej zakończył się po czterogodzinnych zmaganiach – zwycięsko wyszła z niego drużyna Energetyka Poznań.

Turniej minisiatkówki – wyniki meczów

KS Energetyk Poznań – SP nr 85 II 2:0
(25:21, 25:20)
SP nr 11 – SP nr 85 I 1:1
(21:25, 25:22)
SP nr 85 II – SP nr 85 I 0:2
(23:25, 17:25)
KS Energetyk Poznań – SP nr 11 2:0
(25:17, 25:10)
SP nr 85 I – KS Energetyk Poznań 0:2
(17:25, 9:25)
SP nr 11 – SP nr 85 I 2:0
(25:14, 25:22)

Końcowa klasyfikacja turnieju

           zwyc. remisy por. sety	 małe punkty

1. Energetyk Poznań  3	 -   -	  6:0 150:94 (1.594)
2. SP nr 11 Poznań   1	 1   1	  3:3 123:133 (0.925)
3. SP nr 85 I Poznań  1	 1   1	  3:3 123:136 (0.904)
4. SP nr 85 II Poznań -	 -   3  0:6 117:150 (0.780)

Turniej siatkówki młodziczek, 30 grudnia

Dzień później, 30 grudnia, swój turniej rozegrały „szóstki” młodziczek. Do rywalizacji, obok dwóch drużyn wystawionych przez gospodarza – Energetyk Poznań, przystąpiły drużyny z klubów wielkopolskich o sporych osiągnięciach w tej kategorii wiekowej – UKS Dwójka Stęszew i UKS Skoczek Skoki. Stawkę uzupełniły zawodniczki Sokoła Mogilno, które na co dzień rywalizują z drużynami okręgu kujawsko-pomorskiego. Obecność zawodniczek z Mogilna stanowiła więc z jednej strony niewątpliwą atrakcję turnieju, a z drugiej strony, dawała trenerom drużyn wielkopolskich możliwość porównania poziomu swoich wychowanek z zawodniczkami z sąsiedniego okręgu.

Od początku turnieju ton rywalizacji nadawały dwa zespoły – KS Energetyk I Poznań i Sokół Mogilno. Obie drużyny, w pierwszych, wygranych przez siebie meczach, zaprezentowały dobrą grę. Przed ich bezpośrednim meczem, poznanianki miały na koncie zwycięstwo nad UKS-em Dwójka Stęszew, natomiast mogilanki łatwo wygrały już dwa mecze, z Energetykiem II Poznań i UKS-em Skoczek Skoki.

Mecz pomiędzy pierwszym zespołem Energetyka i mogilankami zapowiadał się interesująco i taki też był. Drużyny podzieliły się setami, a takie rozwiązanie zdawało się wskazywać na Sokół Mogilno jako zwycięzcę turnieju. Nikt raczej nie przewidywał, aby któraś z tych drużyn oddała do końca turnieju choćby jeden set rywalkom. Rzeczywiście, pierwsza drużyna Energetyka pozostałe dwa mecze wygrała. Jednak od połowy turnieju do rywalizacji niespodziewanie włączył się UKS Dwójka Stęszew, grający początkowo przeciętnie.

Głośno dopingowane, prowadzone z temperamentem przez swojego trenera, zawodniczki ze Stęszewa, sprawiły olbrzymią niespodziankę, wygrywając mecz z faworyzowanym Sokołem Mogilno 2:0. Taki obrót sprawy spowodował, że Energetyk I Poznań ukończył turniej niezagrożony, na pierwszej pozycji. W rywalizacji o drugie miejsce wytworzyła się bardzo ciekawa sytuacja – o kolejności miały decydować małe punkty. Zawodniczki z Mogilna ze skupieniem obserwowały więc ostatni mecz UKS-u Dwójki Stęszew – też aspirującego do drugiego miejsca, z UKS-em Skoczek Skoki. Niepokój mogilanek wzrósł, gdy zawodniczki ze Stęszewa wysoko pokonały drużynę ze Skoków. Czekały niecierpliwie na ostateczne obliczenia, które jednak okazały się dla nich szczęśliwe – lepszym stosunkiem małych punktów, to one zajęły drugie miejsce w turnieju. Dla UKS-u Dwójka Stęszew pozostało miejsce trzecie.

Pod względem sportowym cały turniej nie stał na bardzo wysokim poziomie. Było jednak kilka spotkań, które mogły zadowolić i wybrednych znawców siatkówki, i czekających na emocje kibiców. Pod względem umiejętności technicznych brylowały Energetyk I Poznań i Sokół Mogilno. Ich potencjał pod względem sportowym był największy. Spore umiejętności potwierdziły też zawodniczki drugiej drużyny Energetyka, co szczególnie uwidoczniło się w meczu z koleżankami z pierwszej drużyny. Zawodniczki grające ze sobą na co dzień, znają się już dobrze. Dlatego w bezpośredniej konfrontacji pokazały to wszystko, czego już nauczyły się na treningach. Można było w tym meczu zobaczyć nawet efektywną grę blokiem, czego nie było widać w innych turniejowych meczach. Potwierdziła się więc stara prawda, że aby prezentować pełnię swoich umiejętności we wszystkich spotkaniach, najpierw trzeba nabyć minimum doświadczenia i ogrania, czego zawodniczkom w kategorii młodziczek z natury rzeczy jeszcze brakuje.

Frajdą dla kibiców mogło być oglądanie od połowy turnieju bojowo nastawionych zawodniczek UKS-u Dwójka Stęszew. Może niekiedy brakowało im jeszcze umiejętności technicznych, a zwłaszcza warunków fizycznych jakimi mogły pochwalić się zawodniczki Energetyka i Sokoła, ale zaangażowaniem w grę i nieustępliwością, nadrabiały te braki.

W najlepszych pod względem umiejętności drużynach, Sokole Mogilno i dwóch zespołach Energetyka, można pokusić się o wskazanie zawodniczek, których gra już w niedługim czasie może być zauważana na siatkarskich parkietach. Trener drużyny Energetyka, Nicola Vettori, szczególnie zadowolony mógł być z gry Pauli Maciejewicz z drugiego zespołu. Z zadowoleniem mówił też, że tym razem cieszyła go postawa rozgrywającej pierwszej drużyny – Klaudii Szurman, bo rozegranie to klucz do przyszłych sukcesów, a do tej pory nie zawsze było z tym najlepiej. Pozostałe zawodniczki Energetyka (obu drużyn) zaprezentowały się nieźle. W drużynie Sokoła Mogilno, prowadzonej przez Sławę Długokęcką, wyróżniły się Klaudia Szaban, Joanna Pawłowska i Katarzyna Biesiadzińska. Najlepszą zawodniczką turnieju wybrano Paulę Maciejewicz z drugiej drużyny Energetyka.

Zarówno Nicola Vettori jak i Sława Długokęcka, mogą w przyszłość spoglądać ze sporymi nadziejami na sukcesy, nawet już w przyszłym roku. Prowadzone przez nich zespoły, Energetyk Poznań i Sokół Mogilno, już prezentują spore umiejętności. Co jednak ważniejsze – w obu zespołach widać ogromny potencjał, który umiejętnie wyzwolony w cyklu szkoleniowym, może obu klubom dostarczyć ogromnych sukcesów.

Turniej siatkówki młodziczek – wyniki meczów

KS Energetyk I Poznań – KS Energetyk II Poznań 2:0
(25:18, 25:14)
KS Energetyk I Poznań – UKS Dwójka Stęszew 2:0
(25:18, 25:14)
KS Energetyk I Poznań – Sokół Mogilno 1:1
(25:22, 17:25)
KS Energetyk I Poznań – UKS Skoczek Skoki 2:0
(25:9, 25:8)
KS Energetyk II Poznań – UKS Dwójka Stęszew 1:1
(14:25, 25:20)
KS Energetyk II Poznań – Sokół Mogilno 0:2
(9:25, 11:25)
KS Energetyk II Poznań – UKS Skoczek Skoki 2:0
(25:14, 25:9)
UKS Dwójka Stęszew – Sokół Mogilno 2:0
(26:24, 25:17)
UKS Dwójka Stęszew - UKS Skoczek Skoki 2:0
(25:4, 25:9)
Sokół Mogilno - UKS Skoczek Skoki 2:0 (25:6, 25:8)

Końcowa klasyfikacja turnieju

            zwyc. remisy por. sety małye punkty

1. Energetyk I Poznań 3   1   -  7:1 192:128 (1.500)
2. Sokół Mogilno    2   1   1  5:3 188:127 (1.480)
3. UKS Dwójka Stęszew 2   1   1  5:3 178:143 (1.245)
4. Energetyk II Poznań 1   1   2  3:5 141:168 (0.839)
5. UKS Skoczek Skoki  -   -   4  0:8  67:200 (0.335)

Epilog

Po kilkunastogodzinnej, dwudniowej rywalizacji (cztery godziny minisiatkówki i dziewięć godzin turnieju młodziczek) z uznaniem można wyrazić się o pracy z młodzieżą w klubach. Ze startujących w turnieju młodziczek drużyn, szczególnie widoczna była ona w zespołach poznańskiego Energetyka i Sokoła Mogilno. Ale na uznanie zasługują też pozostali uczestnicy turnieju. Zapewne efekty pracy szkoleniowej można zwielokrotnić, jeżeli zapewni się młodym adeptkom siatkówki możliwość zdobywania doświadczenia w konfrontacji z rówieśniczkami z innych klubów. Aby do tego doprowadzić, potrzebne jest finansowe wsparcie o które często bywa trudno. Z tym większą wdzięcznością wszyscy uczestnicy dwudniowych zmagań zorganizowanych przez poznańskiego Energetyka, dziękują Wielkopolskiemu Okręgowemu Związkowi Piłki Siatkowej, oraz firmie Nordzucker, za wsparcie finansowe z którego klub skorzystał przy organizacji turniejów.

Najbardziej optymistyczne jest jednak to, że po rywalizacji uczestnicy żegnali się z nadzieją na szybkie spotkanie w następnych turniejach. Warto ten zapał i chęci podtrzymywać i wspierać.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
rozgrywki młodzieżowe

Więcej artykułów z dnia :
2005-12-31

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved