Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Grześki Kalisz przegrały z Vakifbank Günes Stambuł

Grześki Kalisz przegrały z Vakifbank Günes Stambuł

Grześki Kalisz przegrały w Opatówku z zespołem Vakifbank Günes Stambuł w 7. kolejce gr. B Ligi Mistrzyń. Porażka znacznie ograniczyła szanse polskiego zespołu na awans do fazy play-off.

Grześki rozpoczęły mecz słabo – szwankował odbiór i atakujące często musiały przebijać się przez podwójny blok rywalek. W ataku Turczynek brylowała Neslihan Demir. Z upływem czasu kaliszanki zaczęły jednak grać lepiej, coraz częściej udawało im się podbijać ataki Demir i wyprowadzać kontry. Bardzo dobrze spisywały się Anna Woźniakowska i Anna Barańska. Od stanu 21:21 Turczynkom udało się zdobyć tylko jeden punkt, a wszystkie cztery dla Grześków zdobyła Barańska.

Zwycięski pierwszy set najwyraźniej rozkojarzył kaliszanki, bo na początku kolejnego straciły trzy punkty. Tym razem straty zostały odrobione szybko, jednak od połowy seta znowu dominowały siatkarki ze Stambułu. Co prawda po dobrym bloku Edyty Kucharskiej na Demir Grześki przegrywały tylko 18:19, ale w kolejnych trzech akcjach popełniły niewymuszone błędy. Po dwóch dobrych atakach Barańskiej i asie serwisowym Woźniakowskiej kaliszanki znów przegrywały tylko jednym punktem, ale tym razem ostatnie słowo należało do Turczynek.

Gdy w trzecim secie przy stanie 7:6 dla Vakifbanku nogę skręciła Woźniakowska, wydawało się, że nic nie uratuje Polek. Trener Grześków Wojciech Lalek nie ma bowiem zmienniczki na pozycji przyjmującej. Gra kaliszanek nie byłą jednak gorsza – główna w tym zasługa Barańskiej. Po serii jej zagrywek Grześki prowadziły 18:12. Kolejne siedem punktów zdobyły jednak siatkarki ze Stambułu, bo tym razem w polu zagrywki błyszczała Demir. Fatalną passę kaliszanek przełamała słaba wczoraj Liktoras, a bohaterką końcówki seta była nieoczekiwanie Kuczko, która dwa razy skutecznie zaatakowała, a partię skończyła udaną zagrywką.

O czwartym secie lepiej zapomnieć. Demir w nim błyszczała, a jej rywalki – nie. Po przegranej partii do 14 i fatalnym początku tie-breaka (turczynki prowadziły już 4:0) kaliszanki zdołały się jeszcze ocknąć. Decydująca dla losów meczu była piłka przy stanie 12:12, gdy po ataku Gözde Kirdar sędzia główny pokazał aut, ale po interwencji swego asystenta zmienił decyzję i przyznał punkt Vafifbankowi. Kaliszanki zdołały jeszcze wyrównać, ale ostatnie dwa punkty zdobył zespół ze Stambułu.

Mimo porażki kaliszanki zostały pożegnane przez kibiców gromkimi brawami. Teraz szanse kaliszanek na awans są już tylko iluzoryczne. Vafifbank Günes ma do rozegrania mecze u siebie z Perugią i Azerrailem oraz wyjazd na Teneryfę. Grześki grają na wyjeździe z Mladostią, a u siebie – z Teneryfą i Perugią. Teraz tureckie siatkarki musiałyby przegrać przynajmniej dwa swoje mecze, a kaliszanki – wszystkie wygrać.

Grześki Kalisz – Vakifbank Günes Stambuł 2:3

(25:22, 22:25, 25:23, 14:25, 13:15)

Grześki: Anna Barańska, Edyta Kucharska, Anna Woźniakowska, Marta Pluta, Julia Kuczko, Maria Liktoras oraz Katarzyna Styskal, Olga Owczynnikowa, Marta Kuehn (libero), Straszimira Filipowa

Vakifbank: Deniz Hakyemez, Gozde Kirdar, Tatiana Alves Dos Santos, Aysum Ozbek, Irina Komisarowa, Neslihan Demir, Necla Guclu (libero)