Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Raul Lozano wykładał, trenerzy słuchali

Raul Lozano wykładał, trenerzy słuchali

Turniej finałowy Pucharu Polski mężczyzn był okazją do spotkania wielu osobistości polskiej piłki siatkowej. Spotkali się również trenerzy naszych ligowych zespołów, ale bynajmniej nie w celach towarzyskich. W niedzielę i poniedziałek wysłuchali wykładów Raula Lozano.

Szkoleniowiec męskiej reprezentacji Polski, zgodnie z zapowiedziami podczas podpisania kontraktu, był główną postacią kursokonferencji zorganizowanej przez Wydział Szkolenia Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wzięło w niej udział ponad stu trenerów drużyn ligowych i młodzieżowych, z których większość przyjechała na własny koszt. Frekwencja wyniosła ponad 95% – polscy trenerzy wyraźnie chcieli się dowiedzieć, co ma im do przekazania główny prelegent szkolenia, argentyński selekcjoner seniorskiej reprezentacji Polski, Raul Lozano. Była też oczywiście przy okazji możliwość obejrzenia finałowego meczu o Puchar Polski mężczyzn, pomiędzy BOT Skrą Bełchatów a Wkręt-Metem Domeksem AZS Częstochowa.

Pod koniec stycznia podobny kurs poprowadzi Andrzej Niemczyk – powiedział wiceprezes PZPS d/s szkoleniowych Waldemar Wspaniały. – W maju w Spale planujemy zorganizowanie szkolenia z jednym z najsłynniejszych trenerów siatkarskich świata Julio Velasco.W części teoretycznej odbyło się ponad 9 godzin wykładów, wspartych pokazami wideo i obsługi statystycznej meczów. Głównymi tematami były: metodologia treningu, zmiany w treningu ze względu na zmianę systemu punktowania (każda akcja daje punkt), dwa główne systemy gry (przyjęcie – atak i blok – obrona), system obrony: blok – obrona, trening tego systemu, przygotowanie taktyki meczowej i analiza taktyczna rywala. W 3-godzinnej części praktycznej trener Lozano przeprowadził pokazowe zajęcia z siatkarzami Wózków BT AZS Politechniki Warszawskiej.

Jak widać władze PZPS wzięły sobie do serca zapowiedź wprowadzania zagranicznej myśli trenerskiej do systemu szkolenia w Polsce. Trenerom pomysł się spodobał i dość pochlebnie wyrażali się o zajęciach teoretycznych i praktycznych, w których uczestniczyli w ramach kursokonferencji.

Wszystko było bardzo dobrze przygotowane – powiedział były trener kobiecej reprezentacji i Stali Bielsko-Biała Zbigniew Krzyżanowski. –Raul Lozano przedstawił swoją filozofię szkolenia, przekazał wiele nowinek ze świata. Zgadzam się z jego opinią, że będziemy mieć taką siatkówkę jakich trenerów.

Trener Lozano wiele mówił o najnowszych trendach w światowej siatkówce – powiedział Marek Karbarz. – Z elementów szkoleniowych zwrócił uwagę na blok-obronę i pokazał jak wykonują to najlepsi w świecie oraz ile polskim zawodnikom jeszcze brakuje.

Być może lepsze kontakty selekcjonera z trenerami ligowymi wpłyną na kompromisowe zakończenie sporu dotyczącego startu ligowych rozgrywek PLS w przyszłym roku. Przypomnijmy, że trener Lozano chciałby, by liga ruszyła dopiero 16 grudnia, a siatkarze mieli wystarczająco czasu na przygotowania do mistrzostw świata. Propozycje te nie bardzo podobają się szkoleniowcom, a przede wszystkim działaczom i sponsorom. Decyzja ma zapaść po ogłoszeniu terminów rozgrywek pucharowych CEV na przyszły sezon.

źródło: onet.pl, pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne, reprezentacja Polski mężczyzn

Więcej artykułów z dnia :
2005-12-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved