Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Jastrzębski Węgiel pokonał Iskrę Odińcowo

Jastrzębski Węgiel pokonał Iskrę Odińcowo

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali pierwszy mecz 1/8 finału Pucharu CEV z Iskrą Odińcowo. Spotkanie miało dramatyczny przebieg i gospo- darze przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść w piątym secie. Rewanż za tydzień.

Gospodarze nie byli faworytami tego spotkania. Na początku więcej okazji do radości miała grupka rosyjskich kibiców, bowiem to Iskra prowadziła w pierwszym secie nawet czterema punktami (12:8). Podopieczni trenera Igora Prielożnego zdołali jednak najpierw wyrównać na 13:13, a później po ataku Płamena Konstantinowa prowadzili 14:13. Remis był jeszcze przy stanie 20:20, ale końcówka należała do jastrzębian, którzy wygrali 25:23.

Drugi set był wyrównany do połowy (13:13). Bardzo dobrze w bloku spisywał się Arkadiusz Terlecki. Później jednak grający bardzo silną zagrywką Rosjanie odskoczyli (13:17, 16:21) i już do końca dominowali na parkiecie.

Niezwykły przebieg miała partia trzecia. Początkowo wyrównana (3:3), potem goście zaczęli popełniać mnóstwo błędów, oddając zupełnie inicjatywę gospodarzom i w rezultacie przewaga ich rosła (8:4, 12:6, 16:7). Rosjanie zdołali w tej części meczu zdobyć tylko 15 punktów, a ich „męki” skrócił skutecznym atakiem Grzegorz Szymański.

Miejscowi kibice oczekiwali zapewne wygranej 3:1, jednak Iskra doprowadziła do tie breaka, wygrywając czwartego seta 25:23.

Decydujący set przebiegał pod dyktando gospodarzy. Po ataku Przemysława Michalczyka prowadzili 8:7, później pomylił się doświadczony reprezentant Rosji Paweł Abramow, uderzając piłką w antenkę i było 9:7. Jastrzębianie nie dali sobie wydrzeć przewagi. Końcówkę meczu publiczność oglądała na stojąco, a decydujący punkt zdobył bezbłędny w piątym secie Konstantinow.

Trener Iskry Siergiej Cwetnow: – Popełniliśmy zbyt dużo błędów w przyjęciu i zagrywce. Jastrzębski Węgiel okazał się być bardzo wymagającym przeciwnikiem. Teraz przed nami rewanż na własnym terenie. Będzie trudno, ale postaramy się wygrać. Przy starym systemie liczenia po porażce 2:3, wracalibyśmy do domu w niezłych nastrojach, teraz jest inaczej.

Obecnie w pierwszej kolejności liczą się tzw. małe punkty, a później dopiero wygrane sety.

Trener Jastrzębskiego Węgla Igor Prielożny: – Myślę, że mecz był bardzo dobrym widowiskiem dla kibiców. Iskra pokazała swoją klasę. Bardzo ważne było zwycięstwo w pierwszym secie. To ono zmotywowało nasz zespół i spowodowało, że moi zawodnicy uwierzyli w siebie. Istotne też było, iż w piątym secie zespół pokazał dobre przygotowanie tak fizyczne, jak psychiczne, rozstrzygając spotkanie na swoją korzyść. Teraz przed nami turniej finałowy Pucharu Polski, a dopiero później będziemy myśleć o rewanżowym meczu w Rosji.

Zagraliśmy bardzo dobrze – powiedział drugi trener Jastrzębskiego Węgla Leszek Dejewski. – Praktycznie wszystkie elementy nam wychodziły. Dobra była zagrywka, blok i przyjęcie. Na pewno pochwalić warto Płamena Konstantinowa, który może słabiej serwował, ale znakomicie atakował. W czwartym secie rywale raczej kontrolowali przebieg wydarzeń. Specyfika naszej hali nie pozwoliła im się rozwinąć, szczególnie na zagrywce.

Jastrzębski Węgiel – Iskra Odińcowo 3:2

(25:23, 19:25, 25:15, 23:25, 15:12)

Jastrzębski Węgiel: Laurila, Pliński, Michalczyk, Szymański, Kadziewicz, Konstantinow, Rusek (libero) oraz Wika, Terlecki, Bednaruk, Stefanow.

Iskra: Petković, Abramow, Kazakow, Beketow, Gortzen, Astaszenkow, Komarow (libero) oraz Melnik, Choroszew, Archipow.