Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Siatkarki w Plebiscycie na najlepszego sportowca Polski

Siatkarki w Plebiscycie na najlepszego sportowca Polski

Dorota Świeniewicz, najlepsza siatkarka tegorocznych ME, wspólnie z Agatą Mróz – koleżanką z reprezentacyjnego boiska, startuje w Plebiscycie na 10. najlepszych sportowców Polski.

Jak trudno jest wygrać przedstawicielowi gier zespołowych prestiżowy Plebiscyt Przeglądu Sportowego świadczy to, że w całej historii (70 konkursów) taka „sztuka” udała się tylko dwa razy. Żaden z dwóch laureatów nie miał nic wspólnego z siatkówką, a siatkarze i siatkarki rzadko otrzymywali nominacje do konkursu. W 18 plebiscycie (w 1952r.) czwarte miejsce zajęła Mirosława Zakrzewska (siatkarka Unii Łódź), Edwardowi Skorkowi (Legia Warszawa) jako jedynemu siatkarzowi „udało się” zaistnieć dwa razy w tej ważnej imprezie (10. miejsce 1974r. i 7. miejsce w 1976r.). Ostatnio przez „mur” przedstawicieli dyscyplin indywidualnych udało się przedrzeć najlepszej siatkarce Europy 2003 Małgorzacie Glince. Dwa lata temu, w 69 edycji konkursu, zajęła wysokie czwarte miejsce.

W tym roku przed kibicami piłki siatkowej pojawia się kolejna szansa docenienia zawodniczek uprawiających tę piękną dyscyplinę sportu. Dorota Świeniewicz i Agata Mróz zostały wytypowane przez Przegląd Sportowy do ubiegania się o zaszczytne miano sportowca Polski 2005. Agata Mróz to zawodniczka, która aby móc walczyć na boisku, musiała najpierw stoczyć o wiele poważniejszą walkę z chorobą i własnym organizmem. Sam jej powrót do zawodowego sportu należy oceniać w kategoriach wyczynu, a fakt, że po miesiącach spędzonych w szpitalach, stała się podstawową zawodniczką polskiej kadry siatkarek jest rzeczą niezwykła. Jeżeli jednak chodzi o zasługi dla polskiej i europejskiej siatkówki, jako wzór do naśladowania jawi nam się Dorota Świeniewicz – najlepsza zawodniczka chorwackich Mistrzostw Europy w 2005 roku. Od wielu lat główny filar naszej reprezentacji narodowej, dwukrotna Mistrzyni Europy. Długo by wymieniać sukcesy pochodzącej ze Świdnicy siatkarki (m.in. ME juniorek, Mistrzostwo Italii, przez wiele lat jedna z najlepszych siatkarek włoskiej Serie A). Doceńmy jej osiągnięcia, bo na splendor zasłużyła jak mało kto w tej dyscyplinie sportu.Wygrać może tylko jedna z nich. Każdy z was, drodzy miłośnicy siatkówki, sam podejmie decyzję, na kogo głosować. Nam pozostaje jedynie przypomnieć, że kupony plebiscytowe tradycyjnie publikuje „Przegląd Sportowy” do 24 grudnia. Można będzie również głosować za pośrednictwem SMS-ów i audiotele. Jak poinformował komisarz plebiscytu Marcin Karda zakończenie głosowania nastąpi 2 stycznia 2006 roku, a wyniki ogłoszone zostaną 7 stycznia, podczas uroczystej, transmitowanej przez TVP, gali w Sali Kongresowej Pałacu Kultury w Warszawie.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne, reprezentacja Polski kobiet

Więcej artykułów z dnia :
2005-12-08

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved