Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > WPM siatkarek: Sensacyjna porażka Polek z Koreankami!

WPM siatkarek: Sensacyjna porażka Polek z Koreankami!

W przedostatnim swoim meczu w Wielkim Pucharze Mistrzyń, reprezentantki Polski doznały sensacyjnej porażki z Koreankami 2:3 (24:26, 25:17, 18:25, 25:15, 11:15). Mimo porażki, lepszym stosunkiem małych punktów Polki zajmują czwarte miejsce w tabeli.

Dwukrotne mistrzynie Europy przystąpiły do meczu z Koreankami, które do soboty nie wygrały w turnieju nawet seta, w roli zdecydowanych faworytek. Przerwanie fatalnej passy Azjatek nastąpiło niestety w meczu z Polkami.

Pierwszy set: „Biało-czerwone” rozpoczęły spotkanie bardzo nerwowo. W rezultacie, po prostych błędach, przegrywały już 0:3. Udane zbicia występującej na pozycji atakującej Katarzyny Skowrońskiej pozwoliły doprowadzić do wyrównania (4:4). Od tego momentu, przez większą część seta, na prowadzeniu utrzymywały się Koreanki. Ich przewaga sięgnęła czterech punktów przed drugą przerwą techniczną (16:12). W naszym zespole zawodziło przyjęcie zagrywki, brakowało ataków ze środka, a blok praktycznie nie istniał. W końcówce seta nastąpiło przebudzenie „biało-czerwonych”, niestety – krótkotrwałe. Polki doprowadziły do wyrównania, miały nawet piłkę setową (było to ich pierwsze prowadzenie w tej partii), jednak w decydujących fragmentach zabrakło konsekwencji i pierwsza odsłona zakończyła się wygraną rywalek.

Drugi set: Do drugiej partii Polki przystąpiły bardzo zmobilizowane. Zapału starczyło im jednak tylko do pierwszej przerwy technicznej (8:4). Po niej wróciły „stare grzechy” – własne błędy i brak konsekwencji w ataku. Słabą grę „biało-czerwonych” skrzętnie wykorzystały rywalki – najpierw odrobiły straty, aby po chwili doprowadzić do stanu 12:11 na swoją korzyść. Po drugiej przerwie technicznej nastąpił kolejny zryw „Złotek”. Polskie siatkarki udowodniły swoją wyższość, w końcówce deklasując Koreanki, dzięki bardzo dobrej grze w bloku, skutecznym zbiciom Małgorzaty Glinki i Joanny Mirek oraz zagrywkom Izabeli Bełcik.

Trzeci set: Dobra końcówka drugiej osłony w wykonaniu Polek pozwalała wierzyć, że „biało-czerwone” opanowały sytuację i rozstrzygną mecz na swoją korzyść. Niestety, trzeci set był w wykonaniu podopiecznych Andrzeja Niemczyka fatalny. Polki w każdym elemencie gry ustępowały rywalkom, które zwykle ogrywały bez najmniejszych problemów. Polski szkoleniowiec próbował roszad w składzie, wprowadzając na plac gry Dorotę Świeniewicz i Magdalenę Śliwę. Jednak doświadczone zawodniczki nie były w stanie odmienić gry „biało-czerwonych”. Mnożące się błędy Polek sprawiły, że Koreanki przez cały czas utrzymywały bezpieczną przewagę. W końcówce seta prowadzenie Azjatek wzrosło do siedmiu punktów (12:19). Partię zakończył skuteczny atak najlepszej w zespole Korei, Kim Yeon-Koun.

Czwarty set: „Biało-czerwone” doskonale zdawały sobie sprawę, że tylko wygranie tego seta pozwoli im pozostać w grze i zachować szansę na miejsce na podium w turnieju. Od początku tej odsłony objęły kilkupunktowe prowadzenie (8:4 przed pierwszą przerwą techniczną). Dzięki skutecznym atakom Natalii Bamber, Małgorzaty Glinki, Katarzyny Skowrońskiej, Joanny Mirek i – przede wszystkim – mniejszej liczbie błędów własnych przewaga Polek systematycznie rosła, by ostatecznie sięgnąć 10 punktów.

Tie-break: Decydujący set był bardzo emocjonujący. Od początku zespoły toczyły walkę „punkt za punkt”. Przed przerwa techniczną na prowadzenie (8:7) wyszły Koreanki, które wykorzystały nierówną grę „biało-czerwonych” – obok potężnych ataków Katarzyny Skowrońskiej i dobrej postawy w bloku Natalii Bamber oglądaliśmy proste błędy naszego zespołu w przyjęciu. W końcówce spotkania Polki zupełnie straciły pomysł na grę. Koreanki wykorzystały fatalną postawę „biało-czerwonych” i odniosły pierwsze zwycięstwo w turnieju.

Polska – Korea Płd. 2:3 (24:26, 25:17, 18:25, 25:15, 11:15)

Polska: Izabela Bełcik, Katarzyna Skowrońska, Agata Mróz, Sylwia Pycia, Małgorzata Glinka, Joanna Mirek, Mariola Zenik (libero) oraz Natalia Bamber, Dorota Świeniewicz, Magdalena Śliwa

Korea Płd.: Kim Yeon-Koung, Ji Jung-Hee, Lee Hyo-Hee, Jung Dae-Young, Han Song-Yi, Kim Se-Young, Koo Ki-Lan (libero) oraz Hwang Youn-Joo, Pak Sun-Mi, Lee Sook-Ya

Wyniki dzisiejszych spotkań i aktualna tabela

- 19.11.2005:
Brazylia - USA 3:0 (25:16, 25:19, 25:19)
Polska - Korea Płd. 2:3 (24:26, 25:17, 18:25, 25:15, 11:15)
Japonia - Chiny 1:3 (15:25, 25:21, 15:25, 19:25)

6. Korea Płd. 4       5     283:330           3:11

O miejscu w tabeli – przy takiej samej liczbie zwycięstw – decyduje stosunek małych punktów. Spośród drużyn z taką samą liczbą zwycięstw (dużych punktów), Polska ma najlepszy stosunek małych punktów.